×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
13 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Torlódás a szatmári kórház „kapujában”

2015.02.04 - 10:00
Megosztás:
Torlódás a szatmári kórház „kapujában”

Sok panasz érkezik a Szatmár Megyei Kórház sürgősségi osztálya miatt lapunkhoz, amelyben a lakosok azt nehezményezik, hogy sokat, olykor 4-5 órát is kellett várakozniuk az ellátásukig. Ám az ellátás nem érkezési, hanem súlyossági sorrendben történik.

A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház orvosigazgatója, dr. Paula Mare és a „kórház kapujának” , azaz a sürgősségi osztálynak a szakemberei felhívják a figyelmet arra, hogy az osztályon a valóban sürgős, kritikus állapotú betegek ellátása az elsődleges feladat — ezért is fordulhat elő, hogy gyakran megnő a várakozási idő. A sürgősségi osztályokon a világon mindenütt feltorlódhatnak a betegek, éppen ezért előírások szabályozzák azt, hogy a beérkezők közül kiket kell azonnal ellátni, kik azok, akik sürgős orvosi segítségre szorulnak, de nem azonnal, és kik azok, akiknek az egészségi állapota megengedi a várakozást.

A pácienseket az osztályon a diszpécser fogadja, majd a betegosztályozó (triaj) asszisztens megméri az életfontos paramétereket, és a beteg állapotának súlyossága szerint állítja fel a vizsgálati sorrendet. A betegek ellátása tehát nem érkezési, hanem súlyossági sorrendben történik. Mivel a diszpécser és a betegosztályozó egészségügyi dolgozó folyamatosan a betegek között tartózkodik, a várakozási idő alatt is biztosítják a megfelelő szakmai felügyeletet. Ez a rendszer garantálja leginkább a betegek biztonságát. A betegek gyors kivizsgálása és állapotrendezése után születik döntés a hazabocsátásról vagy a megfelelő fekvőbeteg osztály felé történő irányításról. A súlyos, kritikus állapotú betegeket a sürgősségin látják el.

A megyei kórház honlapjára is felkerült tájékoztató szerint, az Egészségügyi Minisztérium által leszögezett kritériumok alapján veszik fel a sürgősségire a pácienseket, elsősorban akkor, ha az állapotuk kritikus; olyan komplikáció léphet fel, amely életveszélybe sodorhatja a pácienst; a beteg állapota folyamatos megfigyelést, különböző vizsgálatokat és ellátást igényel; a páciensnek sürgős műtéti beavatkozásra van szüksége; a diagnózist nem tudják azonnal felállítani, csak különböző kivizsgálás által, a beteg állapota pedig nem engedi meg azt, hogy hazamehessen; akkor is a sürgősségire kerül a páciens, ha az állapota nem engedi meg, hogy elláthassa saját magát, a beteg pedig egyedül él és nincs családja; egyéb indokolt esetben, amikor a sürgősségi orvosa vagy az ügyeletes orvos úgy dönt, hogy szükséges a beteg beutalása.

A többfokozatú rendszer első kategóriájába tehát a közvetlen életveszélyben lévők tartoznak, akiket a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban kell ellátni. A második kategóriába a közvetett életveszélyben lévők tartoznak, ebben az esetben negyedórán belül ellátják a pácienst. A harmadik kategóriába a sürgős esetek tartoznak, itt a várakozási idő fél óra, majd a sürgető (60 perc) és végül a nem sürgős (120 perc) esetek következnek. Ez az idő azonban csupán mértékadó, hiszen lehet ennél kevesebb, de akár jóval több is, attól függően, hogy időközben hány sürgős ellátást igénylő beteg érkezik az osztályra. Értelemszerűen sürgősségi betegellátás csak sürgős esetben jelent azonnali ellátást.

 

Ügyeleti központok

 

A nem sürgős esetek kivizsgálása akár több órát is igénybe vehet, éppen ezért dr. Paula Mare azt javasolja, hogy az enyhébb egészségügyi panaszokkal a családorvost keressék fel a szatmáriak, ha pedig az orvosuk már nincs szolgálatban, akkor éjszaka, hétvégéken, a hivatalos munkaszüneti napokon és az ünnepekkor forduljanak a családorvosi ügyeleti központokhoz.

A megyei kórház honlapján — www.sjusm.ro — található információk alapján Szatmárnémetiben hét ilyen központ működik: a Szent Antal Klinikán (Aurel Vlaicu 8. szám), a Korall Klinikán (Eroii Revoluţiei 22. szám), a Begoniei utca 1/42. szám alatt, a Bobocului utca UK 30. szám alatt, a West Medica Klinikán (Károlyi út 3. szám), a Ioan Slavici utca 8. szám alatt, valamint a Lucian Blaga sugárút CU8/1. szám alatt.

A vidéki családorvosi ügyeletek címei: Turc – Piaţa Eroilor 247. szám, Krasznaterebes – Fő út 180. szám, Remetemező – Fő út 124. szám, Szamosborhíd – Fő út 111. szám, Kányaháza – Fő út 440. szám, Alsószopor – Fő út 6. szám.

A családorvosi ügyelet keretén belül elvégzett szolgáltatások ingyenesek, bárki igénybe veheti őket, függetlenül attól, hogy van-e egészségbiztosítása vagy sem. Emellett az ügyeleti központok előnye, hogy az ott végzett vizsgálatokhoz semmilyen háziorvosi küldőpapírt nem kell felmutatni.

 

Bumbuluţ Krisztina