×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
13 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Torokgyulladás és fejtetvesség

2015.10.13 - 08:34
Megosztás:
Torokgyulladás és fejtetvesség

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság ismét megszervezte rendszeres, a járványos betegségeket célzó ellenőrzését a diákság körében. Sok volt a torokgyulladásos gyerek.

Szatmár megyében 19447 óvodást és diákot vizsgáltak meg az egészségügyiek a tanévkezdést követő hetekben. Az egészségügyi vizsgálat során a leggyakrabban előforduló betegségeket igyekeztek kiszűrni, ilyen például a skarlát, bárány-, rózsa- és hólyagos himlő, szamárköhögés, akut hasmenés vagy az agyhártyagyulladás.

Összesen 235 esetben bukkantak egészségügyi problémákkal küszködő diákra: 157 óvodást és diákot torokgyulladással diagnosztizáltak, 52 iskolásnál „hívatlan vendégekre”, fejtetvekre bukkantak, tíz gyerek különböző fertőző betegségekben szenvedett, két diáknál pedig rühességet állapítottak meg.

A torokgyulladás egyébként a leggyakoribb fertőző megbetegedések közé tartozik. A kaparó fájdalomérzet a torokban elviselhető, de nagyon kellemetlen, hiszen nyelési nehézség, köhögés, fáradtság és láz kísérheti. A szövődmények elkerülése érdekében ne adjunk a gyereknek különböző gyógyszerkészítményeket, hanem kérjük ki a családorvos véleményét!

A gyermekközösségekben szintén gyakran találkozhatunk a kellemetlen élősködő által okozott problémával, a fejtetvességgel. A betegség előfordulhat már a bölcsődében, de az óvodákban és iskolákban is egyre gyakoribb. Amennyiben észrevesszük, hogy a gyerek tetves, nem szabad pánikba esni, hiszen könnyen felvehetjük a harcot a vérszívók ellen, és léteznek egyszerű házi megoldások is. Gyógyszertárakban beszerezhetők a különböző irtószerek. Használatuk módja a csomagoláson van feltüntetve.

A család minden tagját érdemes egyidejűleg kezelni, mert a szoros kontaktus miatt nagy a fertőzöttség esélye. A törölközőket mosás után ki is kell vasalni, a sapkákat is ajánlatos így tisztítani. A fésűket cseréljük ki, vagy azt is kezeljük irtószerrel, majd forró vízzel mossuk meg. A serkéket nagyon sűrű fésűvel tudjuk lehúzni a hajszálakról. A tetűirtó szerekhez szoktak mellékelni ilyen fésűket is. Az alapvető higiéniás szabályokat betartva azonban csökkenthetjük a fertőzés elterjedését. Ne cserélgessük a gyerekek között a sapkát, a fésűt és törölközőt. Időről időre vizsgáljuk át a gyermek fejét. Ha valahol felüti a fejét a baj, idejében kezeljük, ne hagyjuk, hogy még több fertőzést okozzon.

 

 

Bumbuluţ Krisztina