2024. 04 19.
6 °C

Történelmi siker: először szerzett téli olimpián aranyérmet Magyarország

2018.02.22 - 15:44

A Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor, Knoch Viktor, Burján Csaba összeállítású négyes megszerezte Magyarország történetének első téli olimpiai aranyérmét a rövidpályás gyorskorcsolyázók 5000 méteres férfi váltóversenyében a pjongcsangi játékok csütörtöki napján. A versenyszámot olimpiai rekorddal nyerték meg.

A tavalyi világ- és az idei Európa-bajnokságon is bronzérmes magyar kvartett Kínát és Kanadát megelőzve érte el a történelmi sikert, a dél-koreai együttes negyedikként zárt, miután a döntőben elesett az egyik tagja.

A magyarok ezt megelőzően két ezüst- és négy bronzérmet nyertek a téli olimpiákon, legutóbb a Regőczy Krisztina, Sallay András jégtáncpáros végzett másodikként 38 évvel ezelőtt, az 1980-as, Lake Placid-i játékokon.

A magyar rövidpályás gyorskorcsolyázók az utolsó esélyüket megragadva így tovább folytatták nagyszerű sorozatukat, ugyanis három éve minden világversenyről éremmel tértek haza, az elmúlt három világbajnokságon összesen kilenc medált gyűjtöttek és mindegyiken legalább kettőt.

Csütörtökön egyébként olimpiai aranyérmet szerzett Ausztria, miután a női hódeszkások ugrás versenyszámát az osztrák Anna Gasser. Az egyesült államokbeli David Wise megvédte bajnoki címét a férfi síakrobaták félcsőversenyében, míg a férfiak műlesikló számát meglepetésre a 35 éves svéd André Myhrer nyerte meg. Svájci bajnokot avattak a női kombináció műlesikló számában Michelle Gisin személyében, a női jégkorongtornát pedig szétlövéssel nyerte az Egyesült Államok, így Kanadának nem sikerült sorozatban az ötödik olimpián is győzedelmeskedni. Az USA az 1998-as naganói ötkarikás játékok óta szerzett ismét aranyérmet a női hokisoknál.

Közben az oroszok ismét botrányt okoztak: doppingolás miatt megfosztották bronzérmétől az orosz curlinges vegyes párost, Alekszandr Kruselnyickijt és feleségét, Anasztaszija Brizgalovát. Kruselnyickij doppingtesztje pozitív lett, az orosz beismerte vétségét.

Az északi összetettben Németország nyert Norvégia és Ausztria előtt. A rövidpályás gyorskorcsolyázók női 1000 méteres számát a holland Suzanne Schulting nyerte meg, a sílövészet női 4x6 km váltóversenyében pedig fehérorosz arany született, az ezüst a svédeké, a bronz a franciáké. Nagy verseny volt.

A napot Norvégia zárta az éremtáblázat élén (13 arany, 12 ezüst, 10 bronz), megelőzve Németországot (13, 7, 5) és Kanadát (9, 7, 8), de most már jó látni a tabellán Magyarországot is, a 19. helyet foglalja el a 29 nemzetet felsorakoztató rangsorban.

Program

Február 23., péntek (5 arany)

03.00–07.10 Műkorcsolya (nők, DÖNTŐ, Tóth Ivett)

04.30–07.40 Síakrobatika (női krossz, DÖNTŐ)

08.35–11.30 Curling (férfiak, bronzmérkőzés)

09.40–12.00 Jégkorong (férfiak, elődöntő)

12.00–13.55 Gyorskorcsolya (férfi 1000 m, DÖNTŐ, Nagy Konrád)

13.05–16.00 Curling (nők, elődöntő)

13.15–14.45 Sílövészet (férfi 4x7,5 km váltó, DÖNTŐ, Románia)

14.10–16.30 Jégkorong (férfiak, elődöntő)

Február 24., szombat (kora reggeli program)

02.30–05.00 Bob (férfi négyes, 1. és 2. futam, Románia)

03.00–04.30 Hódeszka (férfi ugrás, DÖNTŐ)

04.00–06.00 Alpesi sí (csapatverseny, DÖNTŐ, Magyarország)

05.00–06.35 Hódeszka (férfi párhuzamos óriás-műlesiklás, DÖNTŐ)

05.00–06.35 Hódeszka (női párhuzamos óriás-műlesiklás, DÖNTŐ)

07.00–10.00 Sífutás (férfi 50 km, klasszikus stílus, DÖNTŐ, Paul Constantin Pepene).