×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
3 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

További bővítések is szükségesek

2018.08.17 - 10:06
Megosztás:
További bővítések is szükségesek

Mihai Pătraşcu lett a Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér vezérigazgatói tisztségére kiírt versenyvizsga győztese. Az alábbiakban terveiről, elképzeléseiről nyilatkozott lapunknak.

 

A Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér vezérigazgatói tisztségére idén kora nyáron írtak ki versenyvizsgát, amelyre ketten jelentkeztek, a korábbi igazgató, Nicolae Fechete, illetve Mihai Pătraşcu. A vizsgabizottság döntése értelmében június közepétől Mihai Pătraşcu tölti be a szatmári reptér igazgatói tisztségét; terveiről kérdeztük.

— Részt vett a Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér vezérigazgatói tisztségére kiírt versenyvizsgán. Milyen projekttel indult, milyen terveket fogalmazott meg mint igazgató?

— A versenyvizsgán bemutatott projektem magában foglalja mindazt, amit igazgatóként meg szeretnék valósítani Szatmárnémetiben, mintegy tízparancsolat a reptér fejlesztése, bővítése érdekében. Az általam megfogalmazott tíz irányelv közül szeretnék néhányat megemlíteni: a vállalat küldetésének és céljainak betartása, az útvonalhálózat fejlesztése, a támogatások csökkentése és a bevételek növelése, a biztonsági előírásoknak és politikáknak való megfelelés, a fejlődést elősegítő környezet megteremtése.

— Mit talált a repülőtéren, amikor átvette a vezetői tisztséget? Megfelelő számú személyzettel rendelkezik? Milyen módosításokat vezetett be?

— Ismertem a repülőtér valós helyzetét és a létező problémákat, mert a Nagybányai Repülőtér igazgatója voltam korábban, s nagyjából mindkét reptéren ugyanaz a helyzet mind méret, mind forgalom szempontjából. Egy olyan kis méretű repülőtér esetében, mint a szatmárnémeti, meg kell találni az egyensúlyt a repülőtér minden funkciójának vagy követelményének a teljesítéséhez feltétlenül szükséges személyzet és a megyei tanács által jóváhagyott költségvetés között, a már jól ismert megszorításokkal együtt. Most egy új szervezeti diagramon dolgozom, amely figyelembe veszi az európai repülőtéri jogszabályok változásait és a szigorúbb követelményeket, különösen a repülőterek biztonságát illetően.

— A reptéri fejlesztésekből milyen munkálatok valósultak meg eddig (kifutópálya, repülőtér épülete stb.), és milyen munkálatokat kell sürgősen elvégezni a közeljövőben, hogy az utasközönségnek minél jobb körülményeket lehessen biztosítani?

— A 2016-ban elvégzett nagyszabású munkálatok, a kifutópálya korszerűsítése, illetve a repülőtér épületének bővítése fontos és szükséges volt a reptér fejlődése érdekében. Ezzel együtt mivel a légi közlekedés növekvő tendenciát mutat (jóval az európai növekedés szintje fölöttit), már két évvel a nagyszabású beruházások elvégzését követően szükség van a reptér épületének további bővítésére. Már meghatároztuk a lehetőségeket a köz- és a biztonsági területek kibővítésére vonatkozóan, és úgy gondolom, hogy 2019-ben már beszélhetünk a repülőtér nagyobb kapacitásáról; legalább 160 négyzetméterről van szó. Abszolút szükség van arra, hogy az utasok, ahogy ön említette, a lehető legjobban érezzék magukat utazásaik során. A következő időszakban arra számítok, hogy megtaláljuk a szükséges erőforrásokat a szatmárnémeti repülőtér kényelmének növelése érdekében.

— Jelenleg két légitársaság van jelen Szatmárnémetiben, a Tarom és a Wizz Air. Folytatnak-e tárgyalásokat más légitársaságokkal? Mik a szatmáriak által leginkább szorgalmazott útvonalak? Van esély arra, hogy ezek elérhetőek legyenek Szatmárnémetiből?

— Igen, természetesen, már elkezdtük a tárgyalásokat más légitársaságokkal is, bár először szeretnénk, ha a két meglévő szolgáltató erősítené meg pozícióját a piacon, és új útvonalakat fejlesztenének ki. Ami a szatmáriak által leginkább szorgalmazott útvonalakat illeti, beszélhetünk Németország déli részéről (különösen az üzleti közösség számára), de Párizs (a francia metropoliszban élő közösségek számára) vagy Észak-Olaszország is népszerű. Remélem, hogy ezek az útvonalak elérhetők lesznek a szatmáriak számára, és biztosíthatom önöket, hogy minden erőmmel és energiámmal azon leszek, hogy kielégíthessük ezeket a helyi igényeket.

— A Tarom és a Wizz Air járatain kívül milyen más járatok fordulnak meg a szatmári repülőtéren?

— Menetrendszerű járatokkal csak ez a két légitársaság van jelen Szatmárnémetiben, bukaresti, konstancai és londoni célállomással. A Szatmárnémetiben megforduló más járatok üzleti vagy általános járatok Európa minden szegletéből, például Franciaországból, Németországból, Hollandiából, Magyarországról, Ausztriából stb.

— Hogyan látja a Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőteret egy év múlva és a mandátuma végén?

— Egy év múlva kissé barátságosabbnak látom, több járattal és jobb szolgáltatásokkal a légitársaságok irányába, különösen a kisebbek számára. Úgy gondolom, hogy az általános és az üzleti repülést ösztönözni és segíteni kell, mert ez is egy jó mutató a nagy légi közlekedés fejlesztéséhez. A mandátumom végén? Ha az négy év múlva lesz, úgy gondolom, hogy legalább 150 000 utasunk lesz, mely utasszám folyamatosan növekszik majd. Úgy gondolom, hogy egy térség fejlődése intelligens embereken keresztül és azáltal valósulhat meg, hogy gyors hozzáférést biztosít a világ többi részéhez, ha Robert Reichet idézhetném egy 1991-ben megjelent könyvéből (The Nations of Power). A gazdasági sikert egyetemek és repülőterek segítségével lehet elérni, mondja a közgazdász — úgy gondolom, azt remélem, hogy mindkét komponens kedvező lesz Szatmárnémetiben.

 Sógor Beáta