×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
8 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Tövisháti útfelújítás és körgyűrű - aláírták, elstartol, tervezik

2017.06.26 - 21:44
Megosztás:
Tövisháti útfelújítás és körgyűrű - aláírták, elstartol, tervezik

A régió harmadik nagy infrastrukturális szerződését írták alá, amely segíthet a Tövishát elszigeteltségének megtörésében; a szatmárnémeti körgyűrű meséje pedig fontos állomásához érkezett —  de ez még nem minden.

Úgy is mondhatjuk: útfelújítások jegyében telt a hétfő a Szatmár Megyei Tanácsnál, és nem is akármilyenekében. Alig pár nappal ezelőtt adtuk hírül, hogy a Regionális Operatív Program (POR) keretében jóváhagyták a Tövishát főútjának is nevezhető, Krasznabéltek–Bélteki fürdő–Dobra–Nántű–Korond–Bogdánd–Hadad–Szilágy megye határa közötti, 38,14 km hosszú útszakasz felújítását — tegnap pedig az érintett községek polgármestereinek jelenlétében Pataki Csaba tanácselnök és az Észak-Nyugati Regionális Fejlesztési Ügynökséget vezető Marcel Ioan Boloş aláírta a 25 millió eurós finanszírozási szerződést. „Természetesen innen még soklépéses, hosszú út vezet a felújított útszakasz átadásáig és kicsi türelmet kérek a lakosságtól — nem mintha eddig az áldatlan állapotok ellenére nem lettek volna maximálisan azok, de az egyik legfontosabb tényező, a pénz, már biztosítva van.” – mondta Pataki, örömmel bólintva rá a polgármesterek által javasolt és bortermelő vidékeken alkalmazott, majdani útminőségi vizsgálatra: egy hordó bort kell elgurítani az úthon s ha annak közepén, egyenletesen gurul, akkor nincs gond a munkálattal.

Fontos lépéshez érkezett a szatmárnémeti körgyűrű kivitelezése is: még ebben a hónapban kiadják a munkakezdési parancsot s azt követően a kivitelezési konzorciumnak 24 hónapja van a tervezésre és a 5,2 kilométeren át két-, 13,94 kilométer pedig négysávos úttest megépítésre — s mivel a kivitelezők már jó ideje megkezdték az úgynevezett előmunkálatokat, a területkisajátítás is zajlik, minden esély meg van rá, hogy csúszások nélkül, határidőre be is fejezzék az építkezést. S ha már az egyik POR-os pályázat ilyen sikeres volt, miért ne próbálkoznának még eggyel, gondolta a tanács vezetősége — és a grémium is rábólintott — a projektre, amely a Pusztadaróc-Szárazberek-Mikola-Egri-Batizgombás közötti, körülbelül 25 km-es útszakasz felújítására vonatkozik.

Felgyorsultak az események a Szatmár megyei utak felújításával kapcsolatban — pontosabban bizonyos útszakaszokéval, ugyanis a megyei utak karbantartására vonatkozó keretszerződés körüli fellebbezéskavalkád és jogi hercehurcacsata sajnos továbbra is javában zajlik — perpillanat a Nagyváradi Fellebbviteli Bíróságon. Ám e hatalmas negatívumot, ha nem is ellensúlyozza, de valamennyire elhomályosította tegnap két jelentős pozitívum, melyek több tízezer lakos életminőségén fognak javítani. S persze arról sem szabad megfeledkezni, hogy ezeket a felgyorsulásokat több éves-évtizedes stagnálás előzte meg — a Tövishát főútvonala esetében mindenképp, hiszen a Bogdánd és Hadad felé vezető utat (amely nem mellesleg az egyetlen, ami a hepehupás vén Szilágyba vezet) közel három évtizede nem újították fel tisztességesen és teljes egészében, csak toldozták-foldozták. Épp ezért döntött úgy a megyei tanács tavaly októberben, hogy a Regionális Operatív Program (POR) keretében megpályázza a Krasznabéltek, bélteki fürdő, Dobra, Nántű, Korond, Bogdánd, Hadad, Szilágy megye határa közötti, 38,14 km hosszú útszakasz felújítását, partnerséget kötve az érintett települések önkormányzataival is. A nagyon alaposan kidolgozott projekt sikeressége várható volt, és a közel 25 millió eurós munkálat finanszírozását pár nappal ezelőtt hagyta jóvá a szaktárca — tegnap pedig Pataki Csaba tanácselnök és az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökséget vezető Marcel Ioan Boloş az érintett települések (Krasznabéltek, Szopor, Bogdánd és Hadad) polgármestereinek jelenlétében alá is írta a finanszírozási szerződést. „Azon kevés megyék közé tartoznak, amelyek ezzel a nagyberuházásos projekttel minden szűrőn sikeresen átmentek, s ennek az útszakasznak a felújítása nem csak Szatmárnak, de az egész régiónak fontos. Ez a harmadik ilyen nagy infrastrukturális szerződés az északnyugati régióban, és engedjék meg, hogy külön gratuláljak a projektkészítő csapatnak, nagyon is megérdemlik — az igénylés a program vissza nem térítendő támogatásaira több mint 200%-os volt!” — mondta Boloş. A felújítás összértéke több mint 115 millió lej, amiből az Európai Unió és Románia kormánya 98 százalékot (majdnem 113 millió lejt) áll, Szatmár megye önrésze pedig alig 2,3 millió lej. A projekt megvalósítási időtartama 38 hónap, ebből 16 a közbeszerzés és a tervezés, 22 hónap pedig maga az építkezés — s épp ezért kért Pataki tanácselnök egy kis türelmet a lakosságtól, amíg beindul a folyamat. „Nem mintha eddig az áldatlan állapotok ellenére nem lettek volna maximálisan türelmesek, de az egyik legfontosabb tényező, a pénz már biztosítva van. Úgy vélem, ez az útfelújítás sokkal több embert érint, mint azt a 13 512-t, akik az övezetben laknak, és egyenes lépésként vezet a környék, Tövishát elszigeteltségének megtöréséhez, gazdasági és turisztikai fellendüléséhez” — fogalmazott.

E gondolatot folytatta Bartók-Gurzău Ioan, Krasznabéltek polgármestere is, aki létfontosságúnak nevezte az útvonalat, amely mint mondta, „egyenesen a majdani bélteki fürdőhöz, a szőlősdombokhoz s a közöttük meghúzódó, közel 390 borospincéhez is vezet”. A helyet és helyzetet nagyon is jól ismerő Boloş azonban arra is intette a polgármestert: amíg az útépítés zajlik, az önkormányzat sem marad házi feladat nélkül, ugyanis befektetőket kell(ene) keresnie a húsz éve épülő fürdőbe és a termálvíz kihasználására. De talán még létfontosságúbb ez az út Dobrának — könnyű, zamatos borai, a pihenésre, kirándulásra hívogató domboldalak és a bájos kis település teljesen háttérbe szorult eddig nehéz megközelíthetősége miatt. „Mi még hátrányosabb helyzetben vagyunk, hiszen ez az egyetlen út, amely elvezet hozzánk és amelyet minden gyatra állapota ellenére kénytelenek vagyunk használni nap mint nap, hiszen egyszerűen nincs más alternatívánk” — magyarázta a Bogdándot vezető Aurel Bojan polgármester, a gyatra állapot legkirívóbb példájaként említve a Korond környéki szakaszt, melynek lyukassága egy szitáéval vetekszik, s már döcögni is alig lehet rajta — sajnos azonban a megyei tanácsnak útkarbantartási keretszerződés híján még az életveszélyes gödrök ideiglenes betömögetésére sincs törvényes lehetősége. Balogh Ferenc a megye földrajzi értelemben utolsó településének, Hadadnak a polgármestereként már a jövőbe tekint — mint mondta: határozott és konkrét tervekkel várják az útfelújítás végét. „Nemcsak Szatmárra, de a Hadadtól alig 12 kilométerre lévő kisvárosba, Szilágycsehbe is alig tudunk eljutni a rossz úton… pedig valamikor e mikrorégió központja volt Hadad a két kastélyával, vallási és kulturális értékeivel. Remélem, az útfelújítást követően újra az lesz, és talán lassulni fog a körülbelül húsz éve tartó népelvándorlás is, hiszen a legtöbben a munkahelyek, a kenyérkereseti lehetőség hiánya miatt mennek el” — magyarázta.

Startol a körgyűrű munkakezdése

Jelentős állomásához érkezett a szatmárnémeti körgyűrű (vagy terelőút) soha véget nem érőnek tűnő és már hosszú-hosszú évek óta hallott története is — bár az állomás meghatározás nem a legmegfelelőbb, hiszen nem megállásról, hanem sokkal inkább kezdésről van szó. Megtörtént a körgyűrű nyomvonalába eső, 1 millió négyzetméternyi terület kisajátítása, és az Országos Közút- és Autópálya-kezelő Társaság (CNADNR) még ebben a hónapban, azaz pár napon belül kiadja a munkakezdési „parancsot” a kivitelezőnek. „Ami azt jelenti: az óra elkezd ketyegni, és a kivitelezést végző konzorciumnak 24 hónap áll rendelkezésére a tervezésre és az építésre. S mivel a kivitelezők már jó ideje megkezdték az úgynevezett előmunkálatokat, minden esély megvan rá, hogy csúszások nélkül, határidőre be is fejezzék az építkezést” — mondta Pataki Csaba, nem rejtve véka alá azt sem: tudja, hogy egyes telektulajdonosok nincsenek megelégedve a kisajátítási katalógusárral, mert úgy gondolják, földterületük többet ér, mint a hivatalosan megállapított, de mint rámutatott, ha a tulajdonos nem fogadja el a felkínált összeget, a kisajátítás akkor is megtörténik. „Ekkora területet érintő beruházásnál mindig van, aki úgy gondolja, az ő telke többet ér — szíve joga úgy gondolni. A hivatalos kisajátítási összeget egy számlára 'félreteszik' számára, ő pedig mehet 'alkudozni' vagy pereskedni, de az már semmiképp nem akasztja meg a beruházás menetét” — magyarázta, nem első alkalommal. Az elkerülőút közel 20 kilométer hosszúságú lesz, ebből 5,2 kilométer két-, 13,94 kilométer pedig négysávos úttest lesz; a repülőtér közelében található nagy kanyartól indul, majd a Szőkemocsárt, a Szatmárzsadány felé vezető utat, a Szatmárnémeti–Nagyvárad utat keresztezve halad Lázári irányába, és a Gorunului utcát is keresztezve vezet el Batiz bejáratának a közeléig. A 20 kilométernyi szakaszon összesen négy kisebb vagy nagyobb híd és hat felüljáró épül — közöttük ama bizonyos, Szamoson átvezető is, amely a Károlyi úti Dana szálló közelében lesz kialakítva.

Szabó Kinga Mária