×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
18 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Tuberkulózis elleni világnap

2016.03.24 - 09:00
Megosztás:
Tuberkulózis elleni világnap

Ma van a tuberkulózis elleni küzdelem világnapja. A súlyos kórt még mindig korunk egyik legfélelmetesebb betegségeként tartják számon.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) „Global Tuberculosis Report” című tanulmánya szerint 2014-ben világviszonylatban több mint kilenc millió ember betegedett meg tébécében: 5,4 millió férfi, 3,2 millió nő és 1 millió gyermek. 2014-ben több mint 1,5 millió ember életét követelte a betegség — 890 000 volt férfi, 480 000 nő és 140 000 gyermek.

Tavaly a kormányok egy új, 20 éves (2016–2035), világméretű stratégiát dolgoztak ki a tébécéjárvány megfékezésére. Az END TB fedőnevű stratégiára a WHO összes tagállama rábólintott, a végső cél a tébécés megbetegedések gyakoriságának mintegy 80, a betegség okozta elhalálozásoknak pedig a 90 százalékkal való csökkentése.

Romániában 2014-ben 12 498 új tuberkulózisos esetet vettek nyilvántartásba, illetve 1125 elhalálozást a betegség miatt (876 férfi, 249 nő). Ami a romániai halálozási rátát illeti, a tébécé esetében ez 6,4 minden 100 000 lakosra számítva. A hazai adatok meghaladják az európai átlagot, a tébécé okozta halálesetek gyakoriságát illetően Románia a 6. helyen áll Európában.

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság szerkesztőségünkhöz eljuttatott tájékoztatójában azt ajánlja, hogy ha valaki több, mint három hete köhög, fogyást, fáradtságot, étvágytalanságot tapasztal, éjjel izzad illetve hőemelkedése van, akkor azonnal forduljon orvoshoz a saját és családja érdekében.

Pillanatnyilag a tuberkulózis csökkenő tendenciája észlelhető, ezért már nem kötelezőek a korábban előírt tüdőröntgenes rutinvizsgálatok (házasságkötéskor, munkavállaláskor, tanároknak iskolakezdéskor). Ahhoz viszont, hogy ne ébredjünk pár év múlva arra, hogy újra aggódnunk kell a tuberkulózis terjeszkedése miatt, jó lenne, ha mindnyájan ismernénk és betartanánk azt a tanácsot, hogy bármilyen tuberkulózis-gyanú esetén jelentkezzünk orvosi vizsgálatra, és megbetegedés esetén nagyon lelkiismeretesen végezzük a kezelést.

Itthon a tuberkulózis kezelése ingyenes, úgyhogy nem az a gond, hogy ne lehetne hozzájutni az orvosi ellátáshoz. Sajnos, az emberek egyrészt nagyon keveset tudnak a betegség terjedéséről, megelőzéséről, felismeréséről és kezeléséről, másrészt elhanyagolják a betegségre utaló jeleket, nem mennek idejében vizsgálatra és nem veszik komolyan a kezelést, „megedzve” a bacilusokat (ami nem öli meg, az megerősíti őket), és így aztán súlyosabb formát ölt a betegség, megjelennek a multidrogrezisztens és krónikus esetek.

Nem szabad megfeledkezni a betegek felelősségéről családjuk és környezetük iránt: hogyha nem csinálják végig helyesen és teljesen a kezelést, akkor terjesztik a baktériumokat, megbetegítve másokat is, köztük a saját gyerekeiket.

Bumbuluţ Krisztina