×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
18 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Túlbonyolítjuk a dolgokat

2017.02.22 - 10:45
Megosztás:
Túlbonyolítjuk a dolgokat

„Ujjal mutogatnak ránk, azaz Romániára Brüsszelben, mert még egyetlen eurócentet sem hívtunk le a 2014–2020-as pályázati ciklus kohéziós alapjaiból — azon egyszerű oknál fogva, mert nincs, nem létezik engedélyeztetett menedzsmenthatóságunk, amely ezt megtehetné.

Azt már csak úgy mellékesen jegyzem meg, hogy ezen alapok lehívásának ez az utolsó ciklusa, 2020 után már nem lesz rá lehetőség” — fogalmazott tegnapi sajtótájékoztatóján Daniel Buda, az Európai Parlament mezőgazdasági és vidékfejlesztési bizottságának tagja, aki rövid látogatásra érkezett Szatmárnémetibe. „Románia sokkal több kötelezettséget vállalt — persze teljesen meggondolatlanul — magára, mint amennyit a szabályzat előír, és sajnos túlbonyolítja a dolgokat, mintha egyeseknek egyenesen az lenne a céljuk, hogy gátolják a pénzlehívásokat… Ha az EU pályázatában két kikötés szerepel, mi még hozzáteszünk vagy 15-öt legalább, hogy biztos alig legyen sikeres pályázó. Pedig ez a 'játszadozás' igencsak éles kétélű fegyver, mert egyrészt a pályázati összegekre nagy szükség lenne, másrészt a 'közös nagy kalapba' tetemes összegeket utaló tagországok jogosan teszik fel a kérdést: miért adjunk, ha úgysem hívják le, használják fel?” Buda ugyanakkor arra is rámutatott, fontos lenne, ha az önkormányzatok tájékoztatnák a lakosságot: sok fejlesztés uniós támogatással jött létre és valósult meg — de legalább ugyanilyen fontos lenne egyszerűsíteni a pénzlehívási folyamatot: önkormányzatok „direktben” (azaz Bukarest kiiktatásával) pályázhassanak, egyenesen Brüsszelben nyújtva be a pályázatot, az önrészt is saját költségvetésükből és nem állami támogatásból biztosítva. „A pályázatokat, pénzlehívásokat ki kell szabadítani a politikai befolyás alól és egyszerűsíteni kell a bürokráciát, amennyire csak lehet” — mondta, példaként Kolozsvár „nagy” körgyűrűjét említve: ennek megépítésére az EU 132 millió euró vissza nem térítendő támogatást akart adni, ám az új kormány a beruházást nem tüntette fel a társfinanszírozási tervek között, egyszerűbben mondva: nem biztosította a 2 százalékos önrészt — ennek „köszönhetően” úgy tűnik, búcsút mondhatnak a 132 millió eurónak is.

 

Szupermarkettörvény

 

„Romániának foggal-körömmel, kézzel-lábbal kell ehhez a törvényhez ragaszkodnia! Nem kell és nem szabad megijedni a brüsszeli fenyegetőzéstől, a kötelezettségszegési eljárástól — mert nem szegtünk meg semmit. Csak épp a saját gazdálkodóinkat védjük — ugyanúgy, mint ahogy a tagországok védik a saját gazdáikat. Mindig és mindenhol örök probléma: hol értékesítse termését a gazda? Romániak tárgyalnia kell az EU-val, és nem megijedve haptákba állni — hiszen Franciaországtól kezdve Németországon át Spanyolországig minden tagországban a helyi termelőknek adott ugyanez a lehetőség, sőt, azok a gazdák nagy összegű támogatásokat is kapnak országuktól. Persze nem csak az EU-val kell megértetni, sok itthoni politikus is meg kell(ene) értse, mekkora veszélyt jelent, ha nem segítik a gazdákat, a gazdáknak pedig azt, hogy egyesületekbe kell tömörülniük, másképp nincs esélyük — és ez sajnos nagyon gyorsan oda vezethet, hogy eltűnnek a román gazdák, felszívódnak a helyi termelők, és akkor már muszáj lesz megvenni a lengyel tejet és a spanyol paradicsomot. Az EU keretében jogaink is vannak, nem csak kötelezettségeink — ezt mindenkinek tudnia kell, függetlenül attól, hogy termelő vagy politikus” — hangsúlyozta, azzal biztatva a lakosságot, hogy amennyiben tehetik, vásárlásnál a hazai termékeket részesítsék előnyben — jó példának ez alkalommal is Magyarországot hozva fel.

 

Szabó Kinga Mária