×
2024. 04 26.

UEFA: felfüggesztheti a nemzetközi sorozatokat

2020.03.13 - 02:54

Mint arra számítani lehetett, csak hat mérkőzést játszottak le a labdarúgó Európa Liga nyolcaddöntőjében, mivel a római alakulat repülője nem kapott leszállási engedélyt Sevillában – ezért el sem utaztak a helyszínre –, míg a Getafe jelezte, hogy az olaszországi vörös kód miatt nem utaznak Milánóba. Az európai szövetség (UEFA) végül halasztotta a Sevilla – Róma és az Internazionale – Getafe összecsapásokat.

Azonban az olasz Il Messaggero meghökkentő cikket írt arról, hogyan próbálta meg Aleksander Ceferin, az UEFA elnöke elérni azt, hogy az EL halasztások nélkül folytatódjon. A lap szerint ki akarta zárni azokat a klubokat, amelyek miatt nem lehet lejátszani egy-egy mérkőzést.

A lap szerint Ceferin levelet írt az Internek és a Romának, s azt kérte az olasz kluboktól, hogy lépjenek vissza a sorozattól, amely nélkülük halasztás mellőzésével folytatódhat, vagy egyezzenek bele, hogy olyan országba vigyék a hazai meccseiket, ahol még lehet zárt kapus találkozókat rendezni.

Ebbe a Roma és az Inter sem ment bele. Azzal, hogy egyre több európai országban szüntetik be a labdarúgó-eseményeket, csökkent a nyomás a két olasz klubon.

A lejátszott hat meccs közül csak két helyszínen engedték be a közönséget a szervezők, a koronavírus-világjárvány miatt bevezetett szigorított intézkedések miatt ugyanis Linzben, Frankfurtban, Wolfsburgban és Pireuszban is zárt kapus meccset rendeztek.

Isztambul volt az egyik helyszín, ahol közönség előtt rendezték az EL-nyolcaddöntőt. A 2014-ben alapított klub a dán Köbenhavn ellen lépett pályára, és sorozatosan puskázta el az óriási gólhelyzeteit, mígnem a hajrában Edin Višća tizenegyesből megszerezte a győzelmet hozó találatot.

Glasgowba sem vezettek még be óvintézkedéseket, így a Rangers hazai meccsén is lehetett közönség a lelátón. Viszont vélhetően nem örültek annak, amit láttak, hiszen kedvenceik 3–1-re kaptak ki a Bayer Leverkusentől. A skótok edzője, Steven Gerrard a 68. percben küldte fel a pályára a román válogatott Ianis Hagit, viszont a konstancai srác sem tudott sokat hozzá tenni a csapata játékához.

A Manchester United gyakorlatilag már a nyolc között van, mivel a LASK Linz vendégeként 5–0-ra nyert a párharc első meccsén.

Szintén fölényesen nyert idegenben a Basel, így kedvező helyzetből várhatja az ugyancsak frankfurti visszavágót. Mint ismeretes, a Svájcba életbe lépő intézkedések miatt tilos olyan rendezvényt tartani, amelyen több mint ezer ember vesz részt. Az UEFÁ-nak ezért kellett helyszínt változtatnia a visszavágóra.

A Wolverhampton bő egy órán át emberelőnyben játszva sem tudott nyerni az Olympiakosz otthonában. Mint ismeretes, a görög együttes is szerette volna halasztani a találkozót, mivel a klubtulajdonos Evangelosz Marinakisznak pozitív lett a koronavírustesztje, de ezt az összecsapást végül zárt kapuk mögött megrendezték.

A görög csapat az első fél órában uralta a játékot, de a 28. percben fordult a kocka, Diogo Jota megiramodását Semedo szabálytalansága zárta – bár a büntetővonal előtt történt az eset, így a tizenegyest megúszta a házigazda, a piros lapot nem. Az emberhátrány ellenére a hazaiak kerültek előnybe: Guilherme szép megmozdulásai után el-Arabinak már csak a kapuba kellett passzolnia a labdát, és 1–0-ra vezetett az Olympiakosz.

A félidő közepén aztán egy szabadrúgás után egyenlítettek az angolok, Joao Moutinho lekészítése után Pedro Neto lövése a sorfalon megpattanva kötött ki a kapuban (1–1).

A Wolfsburg otthon nehéz helyzetbe került a pocsék büntetők meccsén. A Sahtar Doneck az első negyedóra után lendült bele, Junior Moraes kihasználta, hogy nem tudtak előle tisztázni (0–1), majd percekkel később Viktor Kovalenko lőhetett büntetőt – de gyenge lövését védte Casteels. A játékrész ráadásában Weghorst tizenegyese után a labda valahol a stadion területén kívül landolhatott, hatalmasat esett a lövése közben. A németek a fordulás után rögvest egyenlítettek Brekalo szöglete után Brooks fejesével (1–1), ám a 73. percben Marcos Antonio reagált leggyorsabban a szabadrúgás után kipattanó lehetőségre, és fejesével a Sahtar győzött (1–2).

A jövő csütörtöki visszavágó mérkőzések többsége is zárt kapus lesz, ha egyáltalán lejátsszák: az európai szövetség ugyanis várhatóan kedden dönt a Bajnokok Ligája és az Európa Liga esetleges felfüggesztéséről. A héten ugyanis bejelentették, hogy halasztják a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjének két visszavágóját: a Juventus – Olympique Lyon találkozót az olaszországi helyzet miatt, a Manchester City – Real Madrid meccset pedig azért, mert a madridiak karanténba vonultak, miután a férfi kosárlabdázó Rudy Gobert koronatesztje pozitív lett.

Európa Liga, nyolcaddöntő, 1. mérkőzés

LASK Linz – Manchester United 0–5 (Ighalo 28., D. James 58., Mata 82., Greenwood 90+2., Pereira 90+3.).

Eintracht Frankfurt – Basel 0–3 (Campo 27., Bua 73., F. Frei 85.).

İstanbul Başakşehir – FC Köbenhavn 1–0 (Višća 88. – 11-esből).

Rangers – Bayer Leverkusen 1–3 (Edmundson 75., illetve Havertz 37. – 11-esből, Araguiz 67., Bailey 88.).

Wolfsburg – Sahtar Donyeck 1–2 (Brooks 48., illetve Junior Moraes 17., Antonio 73.).

Olympiakosz Pireusz – Wolverhampton 1–1 (el-Arabi54., illetve Neto 67.).