×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
10 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Új nyugdíjtörvényt dolgoznak ki

2017.09.01 - 08:00
Megosztás:
Új nyugdíjtörvényt dolgoznak ki

A jelenleg érvényben levő 263-os nyugdíjtörvény legalább kilencvenszer módosult, így már nem lehet tovább módosítani, új jogszabályra van szükség – derült ki a tegnapi tanácskozáson.

„Több mint tíz éve nem volt egyeztető tárgyalás témája a hazai nyugdíjtörvény. Az azóta eltelt időszakban minden kormány módosító, sürgősségi rendeletekkel változtatta a nyugdíjtörvényt, így az ma már nem lehet módosítani a jogszabályt” – mondta tegnap a Szatmár Megyei Prefektusi Hivatalban megtartott kerekasztal megbeszélésen Adrian Marius Rîndunică, a munkaügyi minisztérium államtitkára. A politikus kihangsúlyozta, hogy az új törvény módosításakor az Európai Unió tagállamaiban gyakorlatban levő nyugdíjtörvényt is áttanulmányozzák, ugyanakkor munkacsoportot hoztak létre, amely csak az új törvény kidolgozásával foglalkozik. A tegnapi egyeztetés pedig része annak az országos konzultációs sorozatnak melynek célja minden érintett véleményét kikérni a nyugdíjtörvénnyel kapcsolatban. „A célunk az, hogy olyan nyugdíjtörvényt dolgozzon ki a kormány, mely minden igényt kielégít, és nemcsak a jelenleg nyilvántartásban szereplő 5,2 millió nyugdíjasnak fog biztos jogi hátteret szolgálni, hanem a most még aktív munkásoknak is, amint elérik a nyugdíjkorhatárt. Megígérem, hogy minden elhangzott javaslatot megfontolunk, és amennyiben léehetőség adódik be is foglaljuk az új jogszabályba” – fogalmazott az államtitkár. Eugenia Sabău, a Szatmár Megyei Nyugdíjpénztár volt igazgatónője (idén vonult nyugdíjba, szerk. megj.) elmondta, hogy a 2010/263-as nyugdíjtörvényt legalább 90-szer módosították az évek során, így elég nagy a káosz a nyugdíjrendszer terén. Az igazgatónő több mint tíz javaslatot fogalmazott meg, és nyújtott át az államtitkárnak, s elmondta, hogy megyénkben körülbelül 80 ezer nyugdíjas van, akik bíznak egy jó törvény kidolgozásán, ugyanakkor nem szabad megfeledkezni azokról a személyekről sem, akik most külföldön dolgoznak, s majd nyugdíjas éveikre haza akarnak költözni. Velük is számolni kell a jogalkotóknak az új törvény kidolgozásakor.

A hozzászólások során Nicolae Codreanu ezredes, a Háborús Veteránok Országos Egyesülete szatmári fiókjának elnöke arról számolt be, hogy a veteránok és veteránok özvegyei nagyon kis összegű juttatást kapnak, még akkor is, ha nemrég növelték juttatásaikat 75 százalékkal. Ez konkrétan azt jelenti, hogy az eddigi 112 lej helyett most 196 lejt kapnak. Arra kérte az államtitkárt, hogy növeljék meg ezt a támogatási értéket amennyiben módjukban áll, hiszen a megyében alig 21 háborús veterán él még a mintegy 2000-ből. Ezen kívül mintegy 300 háborús veterán özvegye él, akik szintén jogosultak a támogatásra. Maria Măcelaru, a szociálliberális párt női szervezetének tagja arra hívta fel a figyelmet, hogy aki összakkordbérért (acord global) dolgozott, főként a rendszerváltás előtti időszakban, igencsak rosszul járt a nyugdíjazáskor. Ebben az esetben ugyanis a munkaszerződésben szereplő összeg jelentősen alacsonyabb annál az összegnél, amit valójában megkerestek a munkások, ez a nagy gyárak alkalmazottait érinti leginkább. A túlóráknak, különböző juttatásoknak köszönhetően a munkavállalók gyakran kétszeresét is megkeresték a munkakönyvükben szereplő fizetésüknek, melyért tudomásuk szerint adót is fizettek, ám a nyugdíj kiszámolásakor ezt nem vették figyelembe. Voltak olyanok akik bíróságon keresték igazukat, ám a bírótól függött, hogy igazat adott-e a felperesnek. Mircea Marian, az Unirea Nyugdíjas Egyesület elnöke

Szatmár Megyei Nyugdíjasklub elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy megyénkben számos olyan nyugdíjas él, akiknek juttatása nem haladja meg az 1000 lejt annak ellenére, hogy egész életükben dolgoztak. Az volt a költői kérdése, hogy egy saját lakással rendelkező özvegy nyugdíjas meg tud-e élni ennyi pénzből. Elena Sevan, a Szatmár Megyei Nyugdíjasklub tagja arra hívta fel a figyelmet, hogy a nyugdíjak évenkénti indexelése differenciáltan történjen, hogy a kis nyugdíjak nagyobb arányban növekedhessenek. A találkozó végén az államtitkár megköszönte mindenki hozzászólását, és megígérte, hogy áttanulmányoznak minden észrevételt.

Sógor Beáta