×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
15 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Új pályázati ciklus, új lehetőségek

2016.01.14 - 15:07
Megosztás:
Új pályázati ciklus, új lehetőségek

Az előző pályázati ciklusban Románia nem tudta felhasználni az EU-s forrásokat. A 2014–2020-as időszakban nagyobb odafigyelés kell, hogy a gazdák hozzájuthassanak a támogatásokhoz.

A 2007 és 2013 közötti vidékfejlesztési tervnél egymilliárd eurót nem sikerült felhasználni, ezenkívül pedig 600 millió eurót kell büntetésként kifizetni. 1,6 milliárd eurót buktunk, ami nagyban segítette volna a hazai mezőgazdaságot és a vidéki életet. Ennek oka, hogy a feladatok egy részét az állami hatóságok nem végezték el, de az egyéni kezdeményezésekkel is voltak problémák: rossz pályázatok, az önrész hiánya stb. 2007 és 2013 között a teljes pályázható összeg 9,29 milliárd euró volt, ebből 8,1 milliárd az uniós vidékfejlesztési alapból jött, míg a különbözet hazai költségvetésből. A tavaly év végéig 8,1 milliárd eurót sikerült kifizetni a pályázatokra. Az új vidékfejlesztési tervben is lesznek problémák, ennek egyik buktatója már megjelent, ez pedig nem más, mint az új pályázati eligazítófüzetek, amik túl bonyolultak és olyan dolgokat követelnek, amik pluszfeladatokat rónak a pályázókra. Az új, 2014 és 2020 közötti vidékfejlesztési tervnél összesen 9,47 milliárd euró pályázható, ebből 8,13 milliárd euró az Unió vidékfejlesztési alapjából kerül kifizetésre, a többi a román költségvetésből. A pályázati eligazítófüzetek egyszerűsítésének fontosságáról Magyar Lóránd, a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség (AFIR) Szatmár megyei osztályvezetője kérdeztük.

— Találkozókat tartunk a pályázatírókkal, az egyesületek képviselőivel arról, hogy az eligazítófüzeteken javítsunk. Az új eligazítófüzetekbe olyan feltételek kerültek be és olyan procedúrákat hozott létre a minisztérium és az ügynökség, ami eléggé körülményessé teszik a pályázási lehetőségeket. Az ügynökség vezetője arra kérte fel a pályázatírókat, az egyesületek képviselőit és a gazdákat, hogy jöjjenek változtatási javaslatokkal, ötletekkel, amelyek segítségével jobbá lehet tenni az eligazítófüzeteket és csökkenthető a bürokrácia. Az idő sürget, márciusban megjelennek az új kiírások, ezeket most megyei szinten szakemberek benyújtják, az ügynökség feldolgozza.

Magyar Lóránd hozzátette: az elmúlt találkozók alkalmával felmerült az a probléma, hogy az istállók tulajdon- vagy használati jogát eddig csak árendával lehetett bizonyítani, minden más használati jog ki volt zárva, a javaslat az, hogy ezentúl ezt lehessen megtenni egy közjegyző által hitelesített bérleti szerződéssel. Nagyon sok pályázónak kedveznének ezzel, az árendás szerződésre ugyanis sokkal kevesebb lehetőségük van. Szintén problémaként merült még fel és megoldásra vár a kiemelten támogatható szektorok meghatározása a növénytermesztésben és az állattenyésztésben. A növénytermesztésben specifikus problémaként merült fel a szőlőtermesztés, ez az ágazat eddig nem szerepelt a kiemelten támogatott növénytermesztés kategóriájában. Több mint ezer hektár szőlőt telepítettek a megyében, de a szőlőtermesztők nem pályázhattak gépvásárlásra és a szőlőtermesztéshez szükséges eszközök megvásárlására. Az állattenyésztésben is megszületett egy javaslat a szárnyas állatokat tartók támogatására vonatkozóan. A kérés az, hogy ezek is ugyanolyan pontrendszer szerint pályázhassanak, mint a sertés- és a szarvasmarhatartók.

 

Elek György