×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
12 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Új szelek fújnak a megyénél, de lesznek még megyenapok

2016.06.28 - 21:05
Megosztás:
Új szelek fújnak a megyénél, de lesznek még megyenapok

Egy héttel az új Szatmár Megyei Tanács megalakulását és tanácselnökké választását követően beszélgettünk Pataki Csabával, aki első feladatait és a legsürgősebb megoldanivalókat sorolta el.

Az eseménynaptár szerint ezekben a napokban, ezen a hétvégén kellett volna megrendezésre kerülniük (immár negyedik alkalommal) Szatmár Megye Napjainak — annak a rendezvények, melyet bár sokan pozitívan, sokan negatívan véleményeztek, de vitán felül érdekes és színes forgatagában rengetegen megfordultak. „A helyhatósági választások, az azt követő iktatások, önkormányzati átadások, átvételek miatt idén nem lettek megszervezve a megyenapok, ez azonban nem jelenti azt, hogy megszüntetjük a rendezvényt! Folytatódni fog, csak kicsit másképp, a megye különböző régióira fókuszálva — esetleg vándorrendezvény formájában, hiszen a turizmus az, amikor az emberek egyik településről átmennek a másikra. Nem lehet mindent Szatmárnémetibe behozni, mert azzal saját, helyi értékeink mellett is elrohanunk – és le a kalappal azok előtt, akik, igaz némiképp erőszakos becibálásra, de az elmúlt három évben megpróbálták„behozni” a rendezvényre településük sava–borsát.  És miért is ne lehetne egy megyenapot például az Avasi Falumúzeumban vagy a nagykárolyi kastélykertben megrendezni?” — vázolta jövőbeni terveit Pataki Csaba tanácselnök.

„Az ilyenkor kötelező átadási-átvételi procedúra ezekben a napokban zajlik, és június végéig kell lezárulnia. Akkorra — a jelentések alapján — kapunk egy átfogó gépet a megyei tanács fennhatósága alá tartozó intézményekről is, s ezzel egyidejűleg zajlik a futó beruházások figyelemmel követése, a kész tanulmányok átnézése annak érdekében, hogy sürgősen pályázatokká „alakuljanak át” — a valamilyen okból megakadtakat ki kell mozdítani a holtpontról —, valamint annak „kinyomozása”, hogy a határ menti programokban mik lesznek a prioritások. A folyamatban lévő beruházások esetében különös figyelmet fordítunk arra, hogy legyen esély a határidős befejezésre — bár az egyik legnagyobb beruházás, a reptér felújítása már biztosan nem készül el teljes egészében a meghosszabbított határidőre, azaz június 30-ra: a futófelület felújítását és modernizálását befejezték, viszont az épület átalakítását és modernizálását nem sikerült még végigvinni.

Persze vannak olyan folyamatok is, amelyekbe nem tudunk beleszólni és amelyeket nem lehet megsürgetni, ha mégoly sürgős is lenne — értem ezt kimondottan a megyei utak karbantartására vonatkozó, négyéves és 100 milliós eurós keretszerződésre. A januári kiírás pillanatától már számtalanszor elmondtam, mennyire nem jó és nem teremt egészséges versenyhelyzetet egy ilyen horribilis összegű szerződés, és a licit — többek között épp a szerződés óriási összege miatt — a mai napig nem zárult le, azaz jelen pillanatban nincs cég, amely elvégez(het)né a megyei utak kátyúzását, javítását — gödrök viszont bőségesen vannak. S hogy anyagilag, azaz költségvetésileg hogy is áll jelen pillanatban Szatmár Megye Tanácsa? Az kicsit később fog pontosan kiderülni, ugyanis a gazdasági igazgatónő szabadságon van — de tudom, hogy vannak olyan fejezetek és részlegek, ahol már az összes pénz, az egész évre előirányzott költségvetés összege el van költve …

 Kórház, agrárkamara és személycserék

 Mint már említettem, a megyei tanács fennhatósága alá tartozó intézmények is jelentést készítenek tevékenységükről, minden intézményt átvilágítunk — s akik ismernek, azok tudják, akik pedig nem ismernek, azokat megnyugtatom: korrekt és abszolút objektív átvilágítások lesznek, ami/aki jó és hasznos, az marad! Szép hazánkban jó szokás, hogy amint változik a megyei/városi vezetés és más színű politikai szelek fújnak, az egyben azt is jelenti, hogy rengeteg intézményvezető, irányító abban a pillanatban lecserélődik — sajnos függetlenül attól, mennyire hozzáértő szakember az illető vagy mennyire nem az. Az elkövetkező napokban és hónapokban mi a problémákkal foglalkozunk, a feladatok megoldásával (bőven van mindkettőből), nem az intézmények szerkezeti felépítésével. Az menet, azaz munka közben adja magát, alakul magától és természetesen aki nem rendelkezik a megfelelő tudással, azt nem fogjuk az idők végezetéig megtartani — de ismétlem: nem ilyen személyzeti nagytakarítással indítjuk a mandátumot.

Természetesen vannak olyan intézmények, amelyeket még inkább górcső alá kell venni — értem ezalatt kimondottam a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházat –, és nemcsak a múlt heti szerencsétlenség miatt, amikor az a fiatal férfi a sürgősségi ellátásra várakozva esett össze a mosdóban. Ezen a héten találkozom a kórház igazgatótanácsával, akiktől már kértem egy minden részletre kiterjedő, alapos és átfogó jelentést: hol vannak gondok, miben és mit tudunk segíteni, valóban indokolt-e akkora létszámú adminisztratív személyzet, mint a jelenlegi stb., stb., valamint a januári (és őket elmarasztaló) audittal kapcsolatosan is vannak kérdéseim. Fel kell támasztani az agrárkamarát is, hogy a gazdálkodókat szolgálja ki, rá kell venni őket, hogy újra a szakértői szerepük domináljon, ezzel foglalkozzanak és ne csak a pálinka- vagy borfesztiválok szervezésével. A megyei tanács és intézményei nemcsak rendezvényszervezésből állnak, nem ezek a legfőbb feladataik. Persze, ha reális igény van egy-egy fesztiválra, azt a továbbiakban is meg fogjuk szervezni, az ésszerűség keretein belül.

 Szatmár megye és Szatmárnémeti

Sajnos az elmúlt években a város és a megye nemigen volt beszélő viszonyban egymással, és emiatt sok, négy évvel ezelőtt elindított dolog a levegőben maradt, pedig számtalan olyan probléma van, amely mindkettőt érinti és sürgősen meg kell oldani. Elég csak a közlekedést és a távolsági buszokat említenem: a megye lakosságának egyharmada kötődik Szatmárnémetihez, mert vagy itt dolgozik, vagy ide jár iskolába — mindenképp összhangba kell hozni a távolsági járatokat a városi tömegközlekedés járataival és ez az összhangteremtés nem is igényel különösebb befektetést, csak logikus és racionális gondolkodást.

A megyei tanács szintjén a lakossággal folytatott kommunikáción fogunk gyorsan változtatni: a közérdekű információk hiánytalanul és mindkét nyelven felkerülnek a tanács honlapjára. Tervezzük egy interaktív megyetérkép létrehozását is, amelyen fel lesz tüntetve az összes megyei rangú út, valamint az, hogy egy-egy szakasz milyen állapotban van, mikor volt felújítva, mennyi pénzből, ki volt a kivitelező cég, garanciában van-e még a munkálat — ennek alapján mindenki megismerheti majd a megyei utak állapotát, de ugyanakkor lehetősége is lesz jelezni az észrevételeket, hiányosságokat, mulasztásokat. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy Szatmár megye az Északnyugati Fejlesztési Régió tagja, a többi megyei tanácselnök kollégával már meg is kezdtük az egyeztetéseket, pályázatfigyeléseket.

 Szenátor is — tanácselnök is

Július 1-től már 100%-ban csak itthon vagyok és a számomra testhezállóbb, emberközelibb megyei tanácselnöki feladatokkal foglalkozom. Ez egyben azt is jelenti, hogy szenátorkollégáimnak több dolguk lesz, hiszen sok fontos parlamenti bizottság tagja voltam, ráadásul a frakció alelnöke is — ez azonban nem jelenti azt, hogy Szatmár megye képviselet nélkül marad. Egyrészt Erdei D. István továbbra is képviselő, másrészt bizottsági és frakcióbeli kollégáim ugyanúgy képviselik a megyét, mintha ők is szatmáriak lennének” — mondta Pataki Csaba.

Szabó Kinga Mária