×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
9 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Nagykároly

Újabb sikeres projektben vesz részt az Elméleti Líceum

2014.12.03 - 09:49
Megosztás:
Újabb sikeres projektben vesz részt az Elméleti Líceum

Nemrég tért haza a franciaországi Challans városából a nagykárolyi Elméleti Líceum küldöttsége. A tanintézmény európai uniós projektben vesz részt öt másik ország iskolái mellett.

Négy évvel ezelőtt volt utoljára európai uniós kiírásra készített nyertes pályázat részese a nagykárolyi Elméleti Líceum. Akkor a Comenius-programban pályáztak, a fenntartható fejlődés témakörében. Azóta minden évben újra pályáztak különböző, tanintézmények számára kiírt programokban, s eddigi erőfeszítéseiket végre ismét siker koronázta, számolt be eredményükről lapunknak Menţiu Gabriella, az intézmény földrajz-francia szakos tanárnője, a projekt helyi koordinátora.

„A Stratégiai partnerkapcsolatok az iskolák között elnevezésű Erasmus+ programban készítettük el pályázatunkat, mely a középiskolák, líceumok együttműködésére alapoz. Európa fiatal ökovállalkozói — ez a témája a projektnek, melynek során a különböző országokban élő diákok megismerhetik, megtapasztalhatják, hogy milyen egy másik országban vállalkozónak lenni, miközben olyan területen kell tevékenykedniük, ami környezetvédelmi szempontoknak is megfelel, európai normák szerint. Etika, kifizetődőség, ökológia —a három téma, amiben tevékenykednünk kell a projekt keretében, az elkövetkező két évben. Természetesen mindehhez még találkozók egész sora tartozik. A projekt szereplőinek első találkozójára már sor került a franciaországi Challans városában. A projekt koordinátora egy belgiumi iskola, rajtuk kívül pedig egy-egy spanyol, francia, görög, olasz középiskola részese a projektnek. Romániát mi, az Elméleti Líceum képviseljük: Zsidó Sándor igazgató, Pop Rodica aligazgató, Indrea Viorel, Pop Dana francia szakos pedagógusok és jómagam, valamint négy diák. Nagyon komoly feladat ez, hiszen lépést kell tartanunk a nálunk jóval fejlettebb országok iskoláival, de mindent elkövetünk, hogy megálljuk a helyünket. A következő időszakokban több találkozóra is sor kerül majd. A franciaországi találkozón kívül Athénban is részt vettünk egy egyeztetésen, melyen elkészítettünk egy stratégiai vázlatot arról, hogy milyen szakaszokban valósítjuk meg a projektet. A challans-i találkozóra már kivetítős előadással készültünk, ami francia nyelvű szöveggel volt ellátva — lévén hogy ez a projekt hivatalos nyelve. A projekt résztvevői létrehoznak egy — a megszabott feltételeknek megfelelő — vállalkozást, a fenntartható fejlődést figyelembe véve megfogalmazzák a cég statútumát, s megismerik milyen odahaza vállalkozni és milyen külföldön. A diákok által „működtetett” cég le is gyártatja azt, amit kitalál, majd egy internetes oldalon értékesíti az „árut”, míg a profitot egy alapítványnak juttatja el. A projektben részt vevő iskolák sorban házigazdák is lesznek a két év alatt, a jövő év októberében Nagykároly látja vendégül a többi diákot és kísérőtanáraikat” — mondta el Menţiu Gabriella.

Tőtős Tímea