×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
11 °C
kevés felhő
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Újra nekifutnak a Vécsey-ház felújításának

2016.08.26 - 10:07
Megosztás:
Újra nekifutnak a Vécsey-ház felújításának

Nem első alkalommal próbál a Szatmár Megyei Tanács pályázni Szatmárnémeti egyik legrégebbi, történelmi jelentőségű, A-kategóriás műemléképületének teljes körű felújítására — de talán most több szerencsével jár, mint hét évvel ezelőtt.

Bár első látásra „jól tartja magát” Szatmárnémeti régi főterének egyik legértékesebb épülete, a Szépművészeti Múzeumnak is otthont adó, neogótikus Vécsey-ház, megérett már egy teljes körű, külső–belső felújításra – erre ugyanis bő ötven évvel ezelőtt került sor utoljára. Mivel azonban A kategóriás műemléképületről van szó, a felújítás s annak kivitelezése sokkal több és sokkal szigorúbb előírások betartásával történhet csak. Az épület mellett kicsit „rendeznék” a kellemes belső udvart is, a sétányok repedezett aszfaltburkolatát térkövekre cserélnék, és elbontanák az udvar végébe épített „egészségügyi pont” épületét is. Amennyiben a Regionális Operatív Program keretében benyújtandó pályázat sikeres lesz és elnyeri a finanszírozást, a kivitelező közel 2 millió euróból, tíz hónap alatt kell elvégezze a felújítást.

„A Vécsey-ház felújításának ötletét nem most vettük elő a fiókból, már a 2007–2013-as Regionális Operatív Programra (POR) elő voltak készítve a tanulmányok — igaz, akkor nem önmagában, hanem többek között az aranyosmeggyesi Lónyai-várkastéllyal és a szatmárnémeti Vasile Lucaciu-szoborral közösen szerepelt mint felújítandó A-kategóriás műemlék. Végül a Lucaciu-szobrot részben önerőből újította fel a megyei tanács, a Lónyai-várkastély tulajdonjoga pedig sajnos mind a mai napig nem tisztázódott. Viszont lehetőség nyílt újra megpályáztatni a Vécsey-ház felújítását a POR-on keresztül, természetesen a már meglévő tanulmányok áttervezésével, melyekre aztán az Országos Műemlékvédelmi Hivatal is rábólint, remélhetőleg” — magyarázza Pataki Csaba tanácselnök. Igaz, első lépésként a hétfői tanácsülésen a megyei tanácsosok kell megszavazzák magát a felújítást, amelyre nagyon megérett már — még ha nem is látszik annyira szembetűnően — Szatmárnémeti régi főterének egyik legértékesebb épülete, a szépművészeti múzeumnak is otthont adó, történelmi jelentőségű épület, a Vécsey bárók, a hajdani szatmári főispánok egykori tulajdona. Az épület 1842-ben épült neogótikus stílusban, nevét pedig első tulajdonosáról és építtetőjéről, báró Vécsey Miklósról kapta — történelmi jelentőségét pedig az adja, hogy az egykor a helyén álló épületben kötötte meg 1711. április 30-án Károlyi Sándor a szövetkezett rendek képviseletében III. Károly király megbízottjával, Pálffy János császári főparancsnokkal, II. Rákóczi Ferenc vezérlő fejedelem távollétében a Rákóczi-szabadságharcot lezáró szatmári békét. Azt az egyébként szabadságharcok esetében szinte példa nélküli békeszerződést, amelynek szövege szerint a győztes hatalom megkegyelmez a szabadságharc résztvevőinek és vezetőinek, valamint garantálja Magyarország és Erdély alkotmányának tiszteletben tartását, illetve vallásszabadságát, emellett pedig mind a nemesség, mind pedig a jobbágyság megtarthatja kiváltságait.

Az épület a múlt századforduló környékén Sztáray gróf tulajdonába került, aki le akarta bontatni és egy sokkal impozánsabb palotát építeni a helyére, ám erre (szerencsére) végül nem került sor. Jelentősebb felújítást és módosításokat 1958–60 között végeztek rajta, a régi falépcsőt ekkor bontották el és építettek helyette újat, kialakítva a jelenlegi „lépcsőházat”, majd a '60-as évek végén a belső udvarban lévő garázsokat átalakították Aurel Popp Szalonná és állandó kiállítótermekké.

Azóta pedig — bő ötven esztendeje — nem került sor átfogó felújításra, csak az égetően sürgős problémákat tudták orvosolni, mint például 2011 tavaszán, amikor a homlokzatot, a málladozó belső falakat és a kiállítótermeket újították fel. „Sajnos azok az állagmegőrző munkálatok elég rossz minőségben voltak kivitelezve, így még inkább szükséges egy teljes körű, külső-belső felújítás” — mondta Szőcs Péter múzeumi aligazgató.

A renoválási tervek szerint az épületet szigetelnék, rendbe tennék a tetőszerkezetet, elbontanák az alagsorba vezető lépcsőt és másat építenének helyette, megerősítenék az új építésű lépcsőház tartószerkezetét és átalakítanák azt teljes egészében, ugyanis szeretnének egy liftet is beszerelni, hogy a mozgáskorlátozottak is feljuthassanak az emeleti kiállítótermekbe; az udvar végébe épített „egészségügyi pontot” lebontanák, és a belső udvart is felújítanák. A renoválás közel 2 millió eurót emészt fel, s amennyiben sor kerül a pályázat finanszírozására, és bonyodalmak nélkül zajlik le a közbeszerzési eljárás, a majdani kivitelezőnek tíz hónap áll majd rendelkezésére a munkálatok elvégzésére.

Szabó Kinga Mária