×
2024. 04 18.
Csütörtök
Andrea, Ilma
8 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Ünnepelt a Szent István Kör

2016.08.24 - 09:06
Megosztás:
Ünnepelt a Szent István Kör

Kiállításokkal, történelmi előadásokkal, kerekasztal-beszélgetésekkel, emlékplakettek és díszoklevelek átadásával ünnepelték a Szent István Kör megalakulásának 25. évfordulóját.

A Partiumi Magyar Napok idei programjai között szerepelt a szatmárnémeti Szent István Kör megalakulása huszonötödik évfordulójának megünneplése is. Ebből az alkalomból augusztus 20-án a hagyományos, székesegyházban szervezett ünnepi szentmisét és koszorúzási ünnepséget követően a Szent István Kör sátrában előadások hangzottak el nemzeti történelmünk sorsfordulóiról. A főelőadó dr. Szakály Sándor budapesti történész volt. Ez alkalommal mutatták be a Nyíregyháza és Szatmárnémeti testvérvárosok értékei című kötetet. A Partiumi Magyar Napok idei vendége Csenger város volt, a Csengeri Helytörténeti Múzeum muzeológusai kiállítást szerveztek Csenger és környéke értékei, valamint Nagygéc Megmaradás Temploma turisztikai látványosság címmel. Ugyancsak kiállítást szerveztek I. világháborús emlékek címmel.

Hétfőn a Szatmár-Láncos Református Egyházközség gyülekezeti termében szerveztek tanácskozást. A résztvevőket Szilágyi Balázs lelkipásztor és Szőcs Péter, a Szent István Kör elnöke köszöntötte. Az eseményre meghívást kaptak a Szent István Kör alapítói, az RMDSZ akkori szatmárnémeti szervezetének vezetői, akik a város történelemtanáraival együtt megalakították a kört, melynek kezdetek óta az a feladata, hogy megismertesse nemzeti történelmünket és megemlékezzen a jelentősebb évfordulókról. A délután folyamán olyan kolozsvári és nyíregyházi történészek tartottak előadást, akik az elmúlt huszonöt év során nagyobb rendezvényeken már szerepeltek előadókként. Dr. Egyed Ákos kolozsvári akadémikus Kolozsvár korszakai (1316–1848), dr. Kovács András kolozsvári akadémikus Az aranyosmeggyesi kastély és rokonsága, dr. Német Péter nyíregyházi régész, nyugalmazott múzeumigazgató Új eredmények Szatmár középkori történetének kutatásában, dr. Fazekas Rózsa nyíregyházi történész A szatmári táj, ahogy azt az 1828-as összeírók látták, Gottfried Barna nyíregyházi levéltáros A csapattiszt és hadtörténész Deseő Lajos (1875–1957), Kujbusné Dr. Mecsei Éva nyíregyházi levéltáros Miből lesz a családtörténet (Szatmári családok forrásai) címmel tartott előadást. Thoroczkay Sándor, a Szent István Kör alapítója, jelenlegi tiszteletbeli elnöke a kör huszonöt éves történetét ismertette. Az ünnepi eseményen kiosztották a Szent István Kör emlékplakettjeit és emléklapjait.

 

 

Elek György