×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
2 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Vállalkozásfejlesztési workshop

2013.12.06 - 08:40
Megosztás:
Vállalkozásfejlesztési workshop

A szatmárnémeti Német-Román Gazdasági Egyesület (DRWSM) és a Kisiparosok Kamarájának szervezésében szerdán és csütörtökön vállalkozásfejlesztési workshopra került sor Szatmárnémetiben, melyen a stuttgarti Fraunhofer Intézet két képviselője is jelen volt.

 

A szatmárnémeti Német-Román Gazdasági Egyesület (DRWSM) és a Kisiparosok Kamarájának szervezésében szerdán és csütörtökön vállalkozásfejlesztési workshopra került sor Szatmárnémetiben. Szerdán a képzésen részt vevők olyan cégeket látogattak meg, melyek a DRWSM vagy a kisiparosok kamarájának tagjai, majd a borkóstolás fortélyaival ismerkedtek. Csütörtökön szakmai előadásokat tartottak, melyen részt vett Daniela Popescu, a Kolozsvári Műszaki Egyetem dékánja, Carmen Constantinescu tiszteletbeli professzor, a Németországból érkezett Manfred Dangelmaier mérnök, illetve számos Szatmár megyei vállalkozó. A Fraunhofer Intézet holisztikus megközelítés útján igyekszik segíteni a vállalkozásoknak megtalálni a számukra leginkább megfelelő technológiát, stratégiát és piacokat, kialakítani a leghatékonyabb információs és kommunikációs rendszereket.

Márkos Tibor, a Tehnosam Kft. ügyvezető igazgatója, a DRWSM alelnöke és a Kisiparosok Kamarája Igazgatótanácsának a tagja volt a kétnapos képzés egyik szervezője és kezdeményezője, akitől megtudtuk, „a mostani neves vendégeinket másfél hónapja ismertem meg egy előadáson Kolozsváron, és úgy gondoltam, azt a tudást, amit a stuttgarti Fraunhofer Intézet és a Kolozsvári Műszaki Egyetem képvisel, nagyon fontos lenne a szatmári vállalkozóknak is megismerni, s majd a gyakorlatba átültetni és hasznát venni”. Márkos elmondta, hogy a csütörtöki esemény az első lépése annak a hosszú folyamatnak, amit a szatmári gazdaság el kell hogy érjen. „Szerintem új technológiák telepítésétől a versenyképességünk nem fog nőni. Ha ezt nem értjük meg, hogy új kompetenciákra van szükségünk, nem értjük meg, hogy a kutatás, fejlesztés, innováció a jövő kulcsa, a szatmári vállalkozók versenyképessége csökkenni fog. Remélem, hogy az esemény által lehetőségünk adódik megismerni azokat a lehetőségeket, amiket az Európai Unió támogat a 2014—2020-as időszakban a kutatásfejlesztéssel kapcsolatosan.

Bízom benne, hogy ezekbe a programokba a két egyesület és a saját cégeink nevében részt fogunk venni, és olyan pályázatokat tudunk majd írni, melyekkel nyertesek leszünk, vagy konzorciumot alkotva tudunk majd együtt dolgozni és olyan termékeket meghonosítani Szatmárnémetiben vagy Szatmár megyében, melyekkel új piacokat tudunk megnyerni. Nálunk a negyedik műszaki forradalom most indul el. Nem tudjuk, hogy a világ laboratóriumaiban milyen új termékek vannak készülőben, ezért mi fel kell készüljünk. A humán erőforrásunk versenyképes kell legyen, ezért kellene tréningek, továbbképzések, különböző tapasztalatcserék: ki kell menni Németországba, Magyarországba és ott meg kell nézni, milyen szinten vannak, s ehhez kell kapcsolódnunk nekünk is” — fogalmazott.

A tegnapi műhelymunka szünetében nyilatkozott portálunknak Carmen Constantinescu mérnök is, aki elmondta, hogy ő és társa, a stuttgarti Fraunhofer Intézetet képviselve, a Kolozsvári Műszaki Egyetem és Márkos Tibor meghívásának eleget téve jutottak el Szatmárnémetibe. A kolozsvári találkozó volt az első tevékenység, amely lefektette az Intézet, a Kolozsvári Műszaki Egyetem és az erdélyi ipar képviselői között a közép- és hosszú távú együttműködés alapjait. Három fontos stratégiai pontról beszélhetünk, melyek stratégiailag összeköthetőek: elsősorban az egyetem, aztán a Fraunhofer Intézet, mely nagyon közel áll azon németországi cégek mentalitásához, melyeknek Erdély-szerte vannak kirendeltségeik, ahol kiváló minőségű termékeket állítanak elő. Egyaránt beszélhetünk kicsi és közepes méretű cégekről, melyek a fa- és textiliparban érdekeltek, illetve nagyméretű vállalkozásokról, mint például a Drexl, a Bosch. A Fraunhofer Intézet Németország Baden-Württemberg tartományában székel, mely térségben nagyon sok az autóiparban és a felszerelések tervezésében érintett kis- és közepes vállalkozás. Mondhatjuk, hogy sok hasonlóság van a német tartomány és Erdély között, ahol a nehéziparnak évtizedes hagyománya van. „Azért jöttünk el Szatmárnémetibe, hogy válaszoljunk a vállalkozók kérdéseire, esetleges problémáira. A műszaki egyetem képviselőivel úgy gondoltuk, hogy közösen alkotunk majd egy köteléket, s igyekszünk a vállalkozókkal találkozni, megismerni gondjaikat. Azt követően szeretnénk majd segítséget is nyújtani számukra. Először kétoldalú, kisebb projekteket dolgozunk ki, majd közösen pályázunk az európai uniós pénzalapokra a 2014—2020-as pályázási időszakban, amikor az innovációra és kutatásra jelentős pénzösszeget különített el az EU. Remélem, sikeres lesz majd az együttműködésünk” — összegzett Carmen Constantinescu.