×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
13 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Jegyzet

Válságkorszak

2018.02.19 - 10:30
Megosztás:
Válságkorszak

Sokan mondják, hogy a mai kor válságkorszak, és ez így van, a legtöbb látható jel is erre mutat. A művelt emberek helyére a magukat tanultnak mondó, de keveset tudó emberek tolakodnak, ők mondják meg, hogy mi kell a ma emberének, hogyan kell építeni a társadalmat, mit vár el tőlünk a világ.

Úgy is mondhatnánk: elkezdődött a modern kor visszabarbárosodása, a szellemi színvonal süllyedése, a kultúra helyét felváltotta a kultúrapótlék.

De van-e kiút? Van-e visszaút?

Válságkorszakban sokszor az is siker, ha vissza tudunk menni oda, ahol elkezdett elromlani az egész. Vissza kell menni oda, ahol kezdtük elveszíteni a sajátosság méltóságát. Vállalnunk kell azt az önmagunkat, amit még nem fertőzött meg a kultúrapótlék. A magát műveltnek mondó, de keveset tudó ember önmagát adja fel: szeme színét, arcát, testalkatát, érzéseit, mindent, ami csak az övé azért, hogy megfeleljen a válságkorszak elvárásainak. Fel kell ismerni, hogy az általános emberi önmagában nem létezik. Aki az általános emberit keresi, az feladja önmagát, feladja a személyiségét és az identitását is, végül nem az egyetemeshez közeledik, hanem a semmihez. Jó, ha az embernek megvan a szabadsága, a választási lehetősége, de nem mindig eredményes, ha mindig változtatunk a dolgokon azon kihívások hatására, melyekkel fokozatosan szembe kell nézni. Nem mindig jó, ha a közeli információ befolyásol, és felszínes kép alakul ki a valóságról.

Sokan mondják, hogy szükség van a változásra, változást viszont csak a megújulás hoz. Megújulni számtalan irányban lehet: hagyományokra építve, öncélúan, korszerű kihívások hatására… Lehet klasszikus műveltségre alapozva vagy magukat tanultnak mondó, de keveset tudó emberek példájára. Meg lehet újulni anyagi vagy szellemi célokat kitűzve is.

Válságkorszakban meg kell küzdeni az anyagiakért és a szellemiekért, de ezzel egy időben meg kell küzdeni az anyagiakkal és a szellemiekkel. Hogy melyik a fontosabb, melyik javára, vagy éppen az egyensúly miatt?

Sokan mondják: egy anyagiakra épülő világban milyen esélyekkel indul az, aki a szellemiekre igyekszik építeni? A „kincs, hír, gyönyör” társadalmában hol kap helyet az, aki lélekben és tudásban gazdag? Válságkorszakból adhat-e menedéket az értelem és az érzelem? Ma már egyre tisztábban látható, hogy milyen arányban foglalnak helyet a világban a magukat tanultnak mondó, de keveset tudó emberek, és azok, akik számára az értelem és az érzelem az érték. Innen könnyen lehet következtetni, hogy melyik oldalra billen el a mérleg egy olyan társadalomban, amelyben a többség dönt.

Elek György