Béla
13 °C

Vasárnap Szerbia ellen játszanak a magyarok Isztambulban

2017.09.08 - 05:30

Derekasan helyt állt a magyar férfi kosárlabda-válogatott az Európa-bajnokság kolozsvári csoportjának zárómérkőzésén, amelyen a címvédő spanyol csapat zsinórban a tizedik Eb-meccsét is behúzta. A románok öt vereséggel zártak, miután Montenegrótól is kikaptak.

„Szép volt fiúk, szép volt fiúk!, Isztambul, Isztambul!” — zúgott a magyar tábor pillanatokkal a címvédő Spanyolország elleni mérkőzés előtt a Kolozsváron rendezett férfi kosárlabda Európa-bajnokság zárónapjának második összecsapásán, amely valóságos jutalommeccs volt az 1999 után ismét Eb-résztvevő magyarok számára – számolt be róla a maszol.ro.

Amint azt a magyar csapat vezetői és játékosai is elmondták a Csehország és Románia legyőzésével bebiztosított továbbjutás után, a Gasolék elleni meccs jutalomjáték, eddigi munkájuk jól megérdemelt ajándéka.

San Emeterio kosarával indult az összecsapás, amire Allen Rosco triplája volt a válasz és az eredmény későbbi alakulása alapján elmondható, hogy minden valószínűséggel ekkor vezetett utoljára ezen a mérkőzésen a Sztojan Ivkovic vezette magyar válogatott.

Míg a házigazda románok elleni mérkőzést végigpadozta Pau Gasol, addig a magyarok ellen a kezdő ötösben kapott helyet és hét perc alatt – amikor aztán lecserélte Sergio Scariolo – 10 pontot dobott. Két perccel a negyed vége előtt 18–8 volt az állás.

Tény, hogy a magyar csapat is tartalékosan állt fel, legjobbját, a Barcelonához szeződő Hanga Ádámot pályára se küldte Ivkovic. Tíz perc után 22–10-et mutatott az eredményjelző tábla.

A spanyol válogatott jövője hosszú évekre be van biztosítva, hiszen a Gasol- testvérek után jönnek a Hernamgomez-tesók, a 23 éves Willy és a 22 éves Juancho fiatalos lendülettel kompenzálják a veterán Pau és Marc tapasztalatát.

A második negyed közepén visszatért a pályára Pau Gasol, aki Kellert átdobva megszerezte 14. pontját a mérkőzésen, de ami sokkal jelentősebb, hogy 1105 pontjával minden idők legeredményesebb játékosával vált az Eb-k történetében. A San Antonio Spurs 37 éves sztárja az 1104 pontos francia Tony Parkert előzte meg az örök rangsorban.

A mindegy 1000 fős magyar tábor megtalálta a módját annak, hogy a kolozsvári terem bemondója által túlsztárolt Pau Gasolt lehúzza a halandók közé, jobb játékra motiválja, például egy elhibázott büntető után, vagy amikor Keller Ákos átzsákolta, akkor zúgott az „NBA, NBA” ironikus rigmus.

A legeredményesebb magyar Hanga hiányában a kispadról érkezett Ferencz Csaba volt, a körmendi bedobó a második negyed vége felé négy triplájával, 14 pontjával toronymagasan vezette csapata eredményességi listáját.

Az utolsó negyedben az unatkozó spanyol szurkolók idegesen hördültek fel, amikor Perlé Zoltán triplájával 5 pontra csökkent kedvenceik előnye. (55–60). Persze, hogy helyreállt a világ rendje, Sergio Rodriguez mesteri passzaival ismét elhúzott a spanyol válogatott, de 4 perccel a vége előtt csak 11 ponttal vezettek a címvédők; a kolozsvári csoportban eddig csak a horvátoknak sikerül ilyen közel maradniuk Gasolékhoz.

A címvédők végül 87–64-re győztek, de a magyar tábor jókedvét ez azt biztosan nem tudta elrontani.

Sergio Scariolo együttese lenyűgöző eredménysorral büszkélkedhet az elmúlt tíz évben: olimpiákról két ezüst- és egy bronzérem, világbajnokságokról 5. és 6. hely, Eb-kről pedig három arany, illetve egy-egy ezüst és bronz. Az ibériaiak sorozatban már tíz megnyert Eb-mérkőzésnél tartanak.

A házigazda román válogatott öt vereséggel zárta az Eb kolozsvári csoportját, ugyanis csütörtökön az ötödik, utolsó fordulóban 17 ponttal (86–69) kikapott a montenegrói együttestől.

A magyarok már korábban bejutottak a C jelű hatos negyedik helyezettjeként a nyolcaddöntőbe, ahol vasárnap a D-csoport győztesével, vagyis Szerbiával találkoznak Isztambulban. A mérkőzés 15.15 órakor fog kezdődni.