×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
9 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Véget ér a felfüggesztés

2016.01.20 - 10:04
Megosztás:
Véget ér a felfüggesztés

Holnap jár le Govor felfüggesztése, elvileg vissza is térhet(ne) a megyei tanács vezetőségébe.

 

Mircea Govor, a PSD Szatmár megyei szervezetének exelnöke és a Szatmár Megyei Tanács még egy napig felfüggesztésben lévő alelnöke 30 napnyi előzetes letartóztatást követően — bírósági ellenőrzés alatt — visszatér Szatmárnémetibe. Igaz, a DNA ügyészei szerették volna meghosszabbítani az előzetes letartóztatás időtartamát, ám kérésüket a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék január 18-án elutasította, Govort pedig bírósági ellenőrzés alá helyezte. Ez egyben azt is jelenti: az előzetes letartóztatás lejártával véget ér a megyei tanács alelnöki tisztségéből való felfüggesztése — a prefektúra ugyanis a törvény értelmében csak a letartóztatás/előzetes letartóztatás időtartamára függesztheti fel a megye- vagy a városvezetés tagjait. Mircea Govor tehát elvileg vissza is térhet(ne) alelnöki székébe, ám ha erre véletlenül hajlandósága is lenne (ami kétséges), a bírósági ellenőrzés előírásai lehetetlenné tennék számára a munkavégzést. A bírósági ellenőrzés alatt álló személynek ugyanis naponta kell jelentkeznie a rendőrségen, nem hagyhatja el Románia területét és ami a legfontosabb: semmilyen formában (sem írásban, sem élő szóban, sem üzenetek révén) nem léphet kapcsolatba a vádiratban szereplő áldozatokkal és tanúkkal, illetve azok családtagjaival — s mint arról beszámoltunk, az ügyben többek között meghallgatták Adrian Ştef megyei tanácselnököt, Eugeniu Avram kormánymegbízottat, de a Szatmár megye útjait karbantartó Tehnic Asist cég botoşani-i főmogulját, Mirel Vlast, továbbá Liviu Dragneát és Victor Ponta volt miniszterelnököt is — utóbbi kettőt főleg az egykori szállítási miniszter, Ovidiu Silaghi pártváltásával kapcsolatban. (A szatmári ex-liberális politikus Govornak köszönhetően a börtöntől menekült meg, amikor az ellene kenőpénz elfogadása miatt folyó eljárás idején gyorsan átigazolhatott a PSD-be és annak listáján indulhatott a 2014-es időközi parlamenti választáson, így nem veszítette el mentelmi jogát).

Govor az ügy jelenlegi állása szerint március 21-ig lesz bírósági felügyelet alatt és munkahelyével kapcsolatban több választási lehetősége is van erre az időszakra: benyújthatja lemondását az alelnöki tisztségről, szabadságot vagy betegszabadságot vehet ki erre az időtartamra, de az is elképzelhető, hogy áprilisban esetleg visszatér a megyei tanács vezetőségébe.

A DNA Govor ellen hatalommal való visszaélés és többrendbeli zsarolás vádjával indított eljárást tavaly december közepén. A vádirat szerint Govor politikusi és önkormányzati vezetői befolyását kihasználva és azzal visszaélve, egy közvetítő személyen (Andrei Dolineaschi parlamenti képviselő, a PSD főtitkára) keresztül azt szerette volna elérni Daniel Chiţoiu volt pénzügyminiszternél és Gelu Diaconu ANAF-elnöknél, hogy a Szatmár megyei pénzügyi igazgatóság vezetői székébe hozzá közel álló személyek kerüljenek — és kerültek is, például Mircea Ardelean személyében.

A vádirat szerint Govor 2010 tavaszán, kihasználva befolyását a tulajdonában lévő sajtóterméknél, egy ügyvédet, illetve ősszel Pop Dumitru szatmárudvari polgármestert is megzsarolta annak érdekében, hogy egy EU-s projekt munkálatait a Govor tulajdonában lévő cégekkel végeztessék el. A napilapnál, valamint a Szatmár Megyei Tanácsnál és a PSD-ben gyakorolt befolyását használta fel 2013 nyarán is, amikor a Területi Munkaügyi Felügyelőség (ITM) igazgatójánál elérte, hogy ne végezzenek ellenőrzéseket és ne büntessék a hozzá, vagy a pártjához közeli vállalkozásokat; 2014 nyarán pedig nyilvános sajtótájékoztatókon arra szólította fel az ITM akkori igazgatóját, Cristian Sasut, hogy mondjon le tisztségéről. Sasu ellen egyébként szintén vizsgálódott a DNA, az ügyészek azzal vádolták, hogy tisztségével összeegyeztethetetlen kereskedelmi tevékenységet folytatott, melynek következtében jogtalanul tett szert anyagi javakra; hogy okiratokat hamisított (a vizsgált időszakban — 2006–2014 ősze — EU-s projektek keretében tanácsadással foglalkozó cégei által közel 780 000 euróhoz jutott hozzá jogtalanul) és hogy vagyonnyilatkozatát is meghamisította.