×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
7 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Nagykároly

Véget ér a régészeti tábor

2013.07.26 - 17:38
Megosztás:
Véget ér a régészeti tábor

Utolsó napjához érkezett a Nagykároly melletti Bobáld régészeti kutatótelepen közel egy hónapig tartó régésztábor. A tanásatásokon az egyetemistákon kívül középiskolások is részt vettek.

A bobáldi régészeti tanásatások az ezredforduló óta néhány éves kihagyással folyamatosan működnek olyan szakemberek felügyelete alatt, mint dr. Németi János történész, Hágó Attila Nándor, a Nagykárolyi Városi Múzeum igazgatója, Apai Emese kutató, Liviu Marta, a Szatmár Megyei Múzeum igazgatója, Szőcs Péter középkorász, valamint Molnár Zsolt, a Kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem adjunktusa.

Molnár Zsolt tájékoztatása szerint az eltelt évek során egy könyv is megjelent a helyszíni kutatásokról, amelyek 2010-től kezdődően egy újabb szakaszba jutottak. A korábbi időszakok ásatásaival szemben új interdiszciplináris kutatásokat is végeznek a környéken – légi fotózás, geofizikai felmérés stb. – a Budapesti Eötvös Lóránt Tudományegyetem geofizika és a Kölni Tudományegyetem régészeti tanszékeinek együttműködésével. Ezek mellett folyamatos intenzív terepbejárások és topográfiai felmérések is vannak.

Teljesen új koncepció alapján próbálnak dolgozni, ami Európában honos a szakma keretein belül. Ehhez járul hozzá az egyetemisták számára szervezett tanásatás, ahol a BBTE, a Szegedi Tudományegyetem, a Miskolci Tudományegyetem és az ELTE régészet szakos hallgatói vesznek részt. Mellettük öt napos időszakonként 5-6 szatmárnémeti és nagykárolyi középiskolás diák is jelen volt az ásatáson, tanulva a régész mesterség titkait.

„Az idei év különösen eredményes volt. Feltártunk egy őskori, valószínűleg két lakóházból álló háztartási egység maradványait. A helyszínen leégett falak romjai között remekbe készült ép edényeket, díszített, hordozható tűzhelyeket és számos elszenesedett gabonamagvat találtunk.

Különösebb leleteknek számítanak a szintén idén talált miniatűr, agyagból készült szekérmodell kerekei, amelyek az őskori ember hitvilágához adnak kulcsot” – nyilatkozta lapunknak Molnár Zsolt, aki hozzátette, hogy jövőre is folytatják az együttműködést az említett intézményekkel, majd kiemelte, hogy a nagykárolyi vállalkozók és a történelem iránt érdeklődő magánszemélyek, a Communitas Alapítvány, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Szatmár megyei és a nagykárolyi tanács támogatása nélkül mindez nem jöhetett volna össze.

A július 3. és 27. között megrendezett idei táborban a középkori Bobáld falu egykori temetőjének számos sírját tárták föl. A sírokban a szokásos viseleti tárgyak mellett egy-egy pénzérmét is találtak. A tábor állandó lakosságának a száma a középiskolás diákokat is beleértve 30 körül volt, akik a munka mellett a helyszínen főztek, étkeztek, délutánonként pedig tudományos előadásokat hallgattak, nagykárolyi, szatmári és külföldi kutatók (dr. Németi János, Karácsonyi Károly biológus, Liviu Marta, Feleg Erika, Ulrike Sommer) mutattak be különböző témákat. Szakmai beszélgetések is folytak, ugyanakkor a táborozók tanulmányi úton vettek részt, a nagyecsedi arborétumot és a nagyecsedi várat látogattak meg.

ifj. Deák Endre