×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
6 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Versek a gombákról — gombaismertető

2013.01.11 - 10:23
Megosztás:
Versek a gombákról — gombaismertető

Tegnap a Szatmár Megyei Könyvtár olvasótermében András Gyula tartott gombaismertetőt, közben Jánk Károly szatmárnémeti költő Őzláb Rudi és társai című, gombákról szóló verseskötetéből olvasott fel.

Veres István, a Szatmár Megyei Könyvtár osztályvezetője bevezetőjében elmondta, hogy annak idején amikor bemutatták Jánk Károly verseskötetét, András Gyula sok olyan dolgot mondott el a gombákról, ami felkeltette az érdeklődők figyelmét. Ekkor született meg az az ötlet, hogy egy másik alkalommal András Gyula beszéljen többet a gombákról, közben Jánk Károly olvassa fel az éppen szóban forgó gombáról írt versét. A könyvtár olvasóterme megtelt verskedvelőkkel és a gombák iránt érdeklődőkkel. Jánk Károly elmondta, hogy körülbelül tíz éven át tartó állandó gombászás után döntött úgy, hogy versben „szólítja meg” a gombákat, történt ez addig, amíg egy egész kötetre való vers született. Játékos-humoros versek ezek, megszemélyesítve a fogyasztható és a mérges gombákat.

 

Gombaismertető

 

András Gyula színművész azzal kezdte ismertetőjét, hogy ő örökölte a gombaismeretet és a gombaszeretetet, hiszen apja és nagyapja is gombász volt. Nagyapja, akivel sokat sétált az erdőben, mindig rámutatott egy-egy gombára, és figyelmeztette, hogy melyikkel „szabad foglalkozni”, és melyikkel nem. Több évtizeden át kíváncsiságból foglalkozott a gombák megismerésével, ugyanis a tudósok sem tudnak választ adni arra, hogy mi a gomba? Tény az, hogy gombák nélkül nem létezik élet, hiszen a gombák a szerves anyagokat visszaalakítják szervetlen anyagokká, ezzel lehetővé téve az örökös körforgást. A gombákkal már az ókori görögök és rómaiak is foglalkoztak, nagyon sok császárt, királyt gyilkos galócával mérgeztek meg. András Gyula kiemelte, hogy aki fél a gombáktól, igaza van, aki nem fél, annak is igaza van. Tény az, hogy a mérges gombát nem szabad elpusztítani, hiszen az nem ehető ugyan, de hasznos élőlény. Érdekes dolog, hogy a gombákat nem védik a természetvédők, pedig azzal, hogy felszántják a legelőket és vegyszerezik az erdőket, elpusztulnak a gombák. Az első gombaatlaszt Magyarországon adták ki 1601-ben, amit Charles de L'Écluse francia gombatudós állított össze, az atlaszt a leideni könyvtárban őrzik. Az előadáshoz többen is hozzászóltak, véleményeikkel, saját élményeik elmondásával egészítve ki a hallottakat.

Elek György