×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
2 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Versenyszintre lépnek a Szatmár-Fradi projektben

2017.06.15 - 19:19
Megosztás:
Versenyszintre lépnek a Szatmár-Fradi projektben

A szivacskézilabda-oktatás mellett ősztől megkezdik 10 éveseknek a bőrlabdás kézilabda-edzéseket is. Többek között ez a terv hangzott el csütörtökön a Szatmár-Ferencváros határon átnyúló, utánpótlás korosztályos női kézilabda projekt évértékelő és díjátadó gáláján.

Ünnepélyes keretek között zajlott csütörtökön a Szatmár-Ferencváros határon átnyúló, utánpótlás korosztályos női kézilabda projekt évértékelő és díjátadó gálája, amelyet idén a Szatmár Sportjáért és Kultúrájáért Egyesület és Szatmárnémeti város önkormányzata közösen szervezett meg a szatmárnémeti Északi Színházban.

Több tucat díjat adtak át a 7, 8, 9 éves szivacskézilabdázó lányoknak, ugyanakkor elismerésben részesültek szurkolók, önkormányzatok, edzők és csapatok is.

„A program által sikerült eltörölni a határokat” — ismerte el Magyar Lóránd, az RMDSZ parlamenti képviselője, utalva arra, hogy a történelmi Szatmár régiónak, a határ mindkét oldalán lelkesen dolgoznak az edzők és oktatják a szivacskézilabdát a lányoknak, ugyanakkor a határ mindkét oldalán tucatjával rendezik a tanfolyamokat is, amelyet az FTC szakvezetői tartanak a határ mindkét oldaláról érkező testnevelő tanároknak. A legjobb trénereket jövőre D, illetve C kategóriás edző licenc megszerzéséhez segítik majd a projekt révén, továbbá a régióból a húsz edző a Fradi által rendezett népligeti többnapos edzőképzésen vehetnek részt.

„Rég óta dédelgetett gondolat volt, hogy az ország határait túllépve támogassuk az utánpótlást. Az, hogy ebbe a régióba jöttünk, a legjobb választásnak bizonyult” — mondta a csütörtöki ünnepségen Jeney Zsolt Ákos, az FTC kézilabda-szakosztályának az elnöke, akinek ráadásul szatmárnémeti kötödései is vannak szülei révén. A programmal kapcsolatosan visszaemlékezett arra, hogy két évvel ezelőtt 3–4 edzővel és mintegy 60 gyermekkel indultak. Ma közel 50 edző és 1200 gyerek tanulja és űzi a szivacskézilabdát a program keretében. Ezért hangsúlyozta, hogy új szintre szeretnének lépni, és versenyeztetni akarják a gyerekeket. „A legfontosabb, hogy ne csak szakmai támogatást nyújtsunk a programban résztvevőknek, hanem keressünk olyan vállalkozókat, önkormányzatokat, akikkel tovább tudjuk vinni ezt a projektet és meg tudják teremteni az anyagi feltételeket egy következő szintre való lépéshez” — mondta.

Kiss Zoltán Sándor projektvezető mondta el, hogy jövőre beindul a 10 éves korosztályban a bőrlabdás képzés is, illetve mezőfényi, avasújvárosi, túrterebesi 13–14 éves lányokkal a keretben ősztől serdülő korosztályos női kézilabdacsapata lesz Szatmárnak. Sőt, a mezőfényi Czier Nikolett már a Ferencváros utánpótlás korosztályos edzőitől is ajánlatot kapott, vélhetően egy év múlva, a nyolcadik osztály bevégezése után Budapestre költözik.

„Minden alkalommal nagy örömmel jövünk ide, de most kellemes gondokkal küzdünk: hogyan tovább?” — tette fel a kérdést Elek Gábor. Az FTC-Rail Cargo Hungaria női kézilabdacsapat vezetőedzője is arra utalt, hogy eljött az ideje a versenyeztetésnek. „Mi Kiss Zoliban maximálisan megbízunk, hiszen ő összefogja ezt a projektet, mint ahogy tette azt mostanáig” — tette hozzá a szakvezető.

Kiss Zoltán Sándor sportalapító hősöknek nevezte a szatmári edzőket, hiszen egy olyan sportágat honosítottak meg – a szivacskézilabdát –, amelynek nem volt alapja ezen a vidéken, ma pedig több száz gyerek űzi kis vidéki tornatermekben, vagy nagyobb sporttermekben.

Mint elhangzott, a projekt már túlnőtte a történelmi régió határait is, hiszen már brassói, nagybányai, Nyárád-menti partnerségekről is szó esett. Mindez az bizonyítja, hogy a kezdeményezés életképes, hiszen már az első gyümölcsei is megvannak, illetve további hasonló projektek létesítését segíti elő. De a Szatmár-Ferencváros program sem ért véget a tegnapi ünnepséggel, Kiss Zoltán Sándor ugyanis azzal búcsúzott a jelen levőktől, hogy 2018-ban újabb gálát fognak rendezni.

A csütörtöki gálán egyébként részt vett még Szucsánszki Zita magyar válogatott kézilabdázó, az FTC játékosa, Baracsi Endre, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kézilabda szövetség elnöke,  Albertné Simon Edina, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának a konzulja, illetve Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere. 

A legsportszerűbb szurkolók

1. Nagyecsed, 2. Sárközújlak, 3. Székelyhíd.

A legsegítőkészebb önkormányzat

1. Avasújváros, 2. Sárközújlak, 3. Mezőfény.

A legügyesebb kapusok

7 éven aluliak

1. Heinrich Kinga (Mezőfény), 2. Szántó Mira (Nagyecsed)

8 éven aluliak

1. Kovács Zsófia (Avasújváros), 2. Sebesi Dorottya (Sárközújlak), 3. Kuzmann Rebeka (Egri)

9 éven aluliak

1. Creț Alisia (Kökényesd), 2. Péter Stefánia (Sárközújlak), 3. Czibere Lívia Loretta (Porcsalma).

Legügyesebb védők

7 éven aluliak

1. Kerezsi Júlia (Kálmánd), 2. Szarvas Tina (Egri), 3. Tóth Alexandra (Túrterebes)

8 éven aluliak

1. Lucaci Jázmin (Kökényesd), 2. Menninger Eszter (Mezőfény), 3. Végh Vivien (Csenger)

9 éven aluliak

1. Czompa Tiffany (Avasújváros), 2. Tincu Beatrix (Sárközújlak), 3. Kállai Zsuzsa (Szalacs).

Legügyesebb támadó

7 éven aluliak

1. Német Tamara (Egri), 2. Heinrich Fruzsina (Mezőfény), 3. Fagyal Zsófia (Nagyecsed)

8 éven aluliak

1. Heinrich Réka (Mezőfény), 2. Somogyi Zsófia (Kálmánd), 3. Feigi Karola (Túrterebes), Végh Vivien (Csenger)

9 éven aluliak

1. Bodó Bernadett (Mátészalka), 2. Asztalos Antónia (Sárközújlak), 3. Mihály Blanka (Szatmárnémeti) és Hermann Noémi (Mátészalka).

Elek Gyula-díj (a legjobb edzőnek járó elismerés)

1. Tóthné Nagy Anikó (Mátészalka), 2. Belényi Gábor (Kálmánd), 3. Rozsi Norbert (Sárközújlak).

Az év csapata

1. Mezőfény, 2. Mátészalka, 3. Kökényesd és Sárközújlak.

Szarka Éva-díj (a korosztály legjobb játékosainak járó elismerés

7 éven aluliak

1. Kerezsi Júlia (Kálmánd), 2. György Natália (Sárközújlak), 3. Trella Dezidéria (Kökényesd)

8 éven aluliak

1. Somogyi Zsófia (Kálmánd), 2. Dani Erzsébet (Kökényesd), 3. Lucaci Jázmin (Kökényesd)

9 éven aluliak

1. Kriszte Emese (Szalacs), 2. Cseh Virág (Avasújváros), 3. Kállai Zsuzsa (Szalacs) és Valkai Andrea (Szatmárnémeti).

Pádár Ildikó-díj (U11 korosztályos játékosnak)

Rajszki Barbara (Sárközújlak)

Az év játékosa

Somogyi Zsófia (Kálmánd).

Szöveg és fotók: Pesek Attila