×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
2 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

Veszélybe kerül az erdővagyon?

2012.11.08 - 10:00
Megosztás:
Veszélybe kerül az erdővagyon?

A romániai WWF szerint az új erdészeti törvény tervezete jelentősen növelheti a Romániában kitermelhető fa mennyiségét, ezzel kapcsolatosan Balogh Sándor erdészmérnök véleményét kérdeztük.

A romániai WWF (Természetvédelmi Világalap – angolul: World Wildlife Fund) szerint a 2008/46. erdészeti törvény módosítását szabályozó törvénytervezet jelentősen növelheti a Romániában legálisan kitermelhető fa mennyiségét, és a gazdasági elvárásoknak kedvez, figyelmen kívül hagyva a természetvédelem, a fenntartható fejlődés elveit és a szociális szempontokat. Ez áll abban levélben, amely a WWF hivatalos álláspontját tartalmazza a törvénytervezettel szemben, és amelyet Victor Ponta miniszterelnökhöz, Rovana Plumb környezetvédelmi miniszterhez és a parlamenti frakcióvezetőkhöz címeztek. A levélben megfogalmazzák, a törvény módosítási javaslatai eltiporják az erdőgazdálkodás alapelveit (az erdő hosszú távú kitermelése, a biodiverzitás védelme), és elsősorban a faanyag iránti növekvő kereslet kielégítésének kedveznek. Balogh Sándor erdészmérnök, a Szatmár Megyei Erdészeti Igazgatóság értékesítési igazgatója a problémával kapcsolatosan elmondta, az erdők kezelését szabályozó üzemtervet 10 évre dolgozzák ki, amely pontosan megszabja azt a mennyiséget, amit ki lehet termelni. 2008-hoz képest nagyon sok változás történt, ezért szükség van az erdészeti törvény módosítására és a 2013-as év követelményeihez való igazítására. „Egyetértek azzal, hogy szabályozni kell az éves kitermelési mennyiséget. Erdő mindig lesz, az erdőkkel való gazdálkodást pedig a szakmai szempontok kell meghatározzák”, hangsúlyozta.

Nyomást gyakorolnak?

A WWF képviselői arra is felhívják a figyelmet, hogy Románia elvesztette azon kapacitásának jelentős részét, hogy helyben dolgozza fel a kitermelt faanyagot, a külföldi cégek nyersen szállítják el a fát, és jelentős nyomást gyakorolnak a kitermelt faanyag mennyiségének növelése érdekében.

Ezzel kapcsolatosan Balogh Sándor elmondta, az EU tagállamaival vagy más államokkal kötött gazdasági egyezmények miatt a román kormánynak nem áll módjában megszabni, hogy a tulajdonos kinek adja el a fáját, és figyelembe kell venni azt a tényt is, hogy a külföldre küldött fa eladási ára mindig nagyobb, mint a belföldi ár.

Pándi Annamária