×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
12 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Vetélkedő a '48-as eseményekről

2014.10.04 - 10:25
Megosztás:
Vetélkedő a '48-as eseményekről

Vetélkedővel emlékeztek meg az 1848–1849-es szabadságharc eseményeiről és az aradi vértanúkról a Hám János Római Katolikus Líceumban. Öt csapat bizonyított péntek délután.

 

Barkóczi Éva és Csorján Árpád történelemtanárok vetélkedőre hívták az általános iskolásokat a szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Líceumba. A megmérettetést, amelynek keretében az 1848–49-es szabadságharc eseményeire és az aradi vértanúkra emlékeztek a fiatalok, a tanintézmény dísztermében rendezték meg. Öt csapat — három a versenynek otthont adó intézményből, egy az Aurel Popp Művészeti Líceumból és egy az Avram Iancu Általános Iskolából — bizonyíthatott egy előre megadott könyvészet alapján. A négytagú — két hetedikesből és két nyolcadikosból álló — csapatoknak hat feladatot kellett teljesíteniük. Tudósítást kellett írniuk többek között a világosi fegyverletételről, puzzle-t kellett kirakniuk ismert személyiségekről, egy vaktérképen kellett bejelölniük a jelentős történelmi helyszíneket, valamint az aradi vértanúk utolsó szavait is fel kellett ismerniük. A jó hangulatú történelmi vetélkedő megoldásait szakmai zsűri — Csapó-Ilyés Attila, a bizottság elnöke, Thoroczkay Sándor nyugalmazott történelemtanár és Kádas Zoltán muzeológus — pontozta.

Az Avram Iancu Általános Iskola „Kristályszemek” színjátszó csapata meglepetéssel oldotta a megmérettetés feszültségét: a versenyzőknek, oktatóiknak és a drukkoló diáktársaknak egy összeállítást mutattak be az egyik aradi vértanúról, Gonzeczky Jánosról, aki bár nem Szatmárnémetiben született, de ezer szállal kötődik városunkhoz, hiszen itt végezte a teológiát, itt kezdte lelkészi pályafutását, és Hám János püspök megbízásából ő vezette a Zárda-templom építését.

A délután folyamán aztán kiderült, kik oldották meg a versenyfeladatokat a legjobban: az Avram Iancu Iskola csapata — Grebur Krisztina, Lázár Dávid, Lázár Ruben, Botos Erik — lett az első.

 

Bumbuluţ Krisztina