×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
11 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Vidéki vendéglátókat képeznek

2014.11.14 - 12:11
Megosztás:
Vidéki vendéglátókat képeznek

Információs napot rendezett az Unio-Traian Vuia Szakközépiskola, amelynek során egy nagyszabású, négy ország részvételével zajló pályázat eddig eredményeit és folytatását beszélték meg a résztvevők.

Az idén januártól jövő májusig zajló projekt célja vidéki vendéglátókat képezni mind a négy országban — Románia mellett Magyarországon, Szlovákiában és Ukrajnában — azért, hogy a képzést elvégzők szerepet kapjanak a gazdasági életben és fellendítsék térségük turizmusának szolgáltatásait — tudtuk meg Baranyai Tibor szervezőtől, a szatmári iskola oktatójától.

Ahhoz azonban, hogy az érdeklődők elvégezhessék a vendéglátói képzést, ismerniük és űzniük kell egy vidéki, hagyományos mesterséget — ebben a projektben ez a rongyszőnyegkészítés.

A rongyszövés hagyománya lassan a feledésbe vész. E mesterség által a már nem viselhető ruhadarabok újrahasznosíthatóak szőnyegekké, takarókká, de népi hagyományunk része is e szép foglalatosság. Ezt kívánja népszerűsíteni az a négy szakaszból álló képzéssorozat, amelyben a szatmárnémeti Unio-Traian Vuia Szakközépiskola vesz részt magyarországi, szlovákiai és ukrajnai partnereivel.

A négy országot megmozgató projekt célja: kompetencia-központok létrehozása a partnerországokban — az információs nap már a szatmári szakközépiskola felnőttképző központjában zajlott —, a határon túli együttműködés előmozdítása, a munkaerőpiacon való elhelyezkedés segítése és az élethosszig tartó tanulás ösztönzése. A képzés négy országban, négy együttműködő szervezet közreműködésével valósul meg: Szatmárnémetiben, a magyarországi Nyíregyházán, a szlovákiai Nagykaposon és az ukrajnai Beregszászon.

A rongyszövő-tanfolyam vizsgával zárul januárban, ahol a megszerzett tudást egy mintaszőnyegen is be kell mutatni. A résztvevők a képzés elvégzéséről tanúsítványt kapnak a vizsgák sikeres teljesítése után. Mind a négy országból ezt követően 10-10 személy vehet részt falusi vendéglátó képzésen, hogy aztán majd, immár szakképesítéssel rendelkezve, a saját otthonában, településén alapíthasson saját vállalkozást.

 

 

Bumbuluț Krisztina