×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
10 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Vincze Lóránd Szatmár megyében

2014.03.25 - 18:16
Megosztás:
Vincze Lóránd Szatmár megyében

Vincze Lóránd EP-képviselőjelölt bízik abban, hogy jó mozgósítással az RMDSZ be tud juttatni az Európai Parlamentbe három képviselőt a május 25-én megrendezésre kerülő választásokon.

Vincze Lóránd kedden a kampányt megelőző látogatásra érkezett a megyébe, hogy tájékozódjon a helyi magyarság aktuális problémáiról. Egyházi vezetőkkel beszélgetett, délután pedig egy nyitott fórumon vett részt az RMDSZ szatmárnémeti székházában, ahol a különböző autonómiamodellekről, illetve az ebben rejlő lehetőségekről tárgyalt közéleti személyiségekkel.

Vincze Lóránd újságíróként kezdte pályafutását, majd Winkler Gyula EP-képviselő munkatársaként Brüsszelbe került, ahol egyre több politikai megbízatást kapott az RMDSZ külkapcsolatainak képviseletére. Így lett külügyi titkár, egyre inkább szakértővé vált a kisebbségvédelem területén, az európai parlamenti jelöltség már közéleti szerepvállalás, ami nagyon megtisztelő felkérés. Az Európai Nemzetiségek Föderatív Unió (FUEN) alelnöke — melynek kilencvenhárom szervezete van, lefedi a kontinentális Európát, nem csak az Európai Unióban vannak tagjai — ennek a kapcsolatnak a hozadéka az a kezdeményezés, melyet az RMDSZ közösen indítottak el a FUEN-nel és az európai kisebbségi közösségekkel, hogy együtt lépjenek fel az Európai Unióban és sürgessék egy európai kisebbségi keretszabályozás megalkotását, ami azt jelentené, hogy legyen egy európai uniós standard, egy keret a kisebbségi jogok védelmére, illetve a jogok bővítése lehetővé váljon az illető tagállamokban, egymás jó gyakorlatait hasznosítsák az európai tagállamok.

Vincze két olyan területtel szeretne foglalkozni EP-képviselőként, amelyek eddig nem voltak az RMDSZ homlokterében, csupáncsak azért, mert egyszerre csak két-három képviselőnk lehet Brüsszelben, miközben az Európa-politikák száma ennél sokkal nagyobb. Vannak országok, amelyek tíz-tizenöt képviselővel le tudnak minden területet fedni, ez a mi esetünkben nem így van. Az egyik terület mezőgazdaság és vidékfejlesztés, a másik pedig az infrastruktúra-fejlesztés, turizmus és szállításügy, amelyik szintén fontos számunkra. A föld a közösségek nagy részének a megélhetést jelenti, akkor ugyanez igaz az idegenforgalmi potenciáljára Erdélynek. A kisebbségvédelem kapcsán Vincze elmondta, hogy Románia valahol középmezőnyben helyezkedik el a különböző európai kisebbségvédelmi gyakorlatok területén. Egyéni jogokkal rendelkezünk, de a közösségi jogok terén vannak még pótolnivalók, hiszen a helyiek kellene hogy kézben tartsák a helyi problémákat, ez jelentené a különböző autonómiaformákat: a kulturális autonómiát, a közösségi autonómiát és Székelyföldön a területi autonómiát.

Elek György