×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
5 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Vitaminokkal a vírusos megfázás ellen

2018.12.11 - 10:02
Megosztás:
Vitaminokkal a vírusos megfázás ellen

A hideg, esős, időnként havas idő beálltával egyre többen kerülnek orvoshoz különböző felső légúti megbetegedésekre panaszkodva. A megfázások és a vírusfertőzések kockázata csökkenthető, magyarázta dr. Puskás Csaba családorvos, aki pár jó tanáccsal is szolgált.

A hűvös és nyirkos időjárásnak köszönhetően egyre többen kerülnek orvoshoz valamilyen felső légúti megbetegedéssel, a cseppfertőzéssel terjedő kórokozóknak kifejezetten kedvez a hűvös, esős és szeles időjárás.

Dr. Puskás Csaba szatmárnémeti családorvos szerint éppen ezért nagy figyelmet kell fordítanunk immunrendszerünk megerősítésére, illetve a betegségekkel szembeni elővigyázatos magatartásra is. A nátha, az influenza és a többi felső légúti megbetegedés is cseppfertőzéssel terjed, ezért nagyon fontos a higiéniára való odafigyelés. Lehetőleg ne érintkezzünk olyan emberekkel, akik már hordozzák a vírust, kerüljük a tömeget, a zsúfolt helyiségeket!

A háziorvos a kézhigiéniára is felhívta a figyelmet, hiszen a kezünkkel tudjuk összeszedni a legtöbb bacilust, vírust és fertőzést. Ezért ne étkezzünk, ne érjünk a szánkhoz, orrunkhoz, arcunkhoz azelőtt, hogy alaposan kezet ne mostunk volna! Ez természetesen nem csak ősszel és télen, hanem egész évben ajánlatos.

A megfázás tünetei rövid, 1–3 napos lappangási idő után jelentkeznek. Először száraz, kaparó vagy éppen csiklandozó érzés keletkezik a torokban, majd megindul az egyre fokozódó orrfolyás — a nátha legjellemzőbb tünete a híg, vizes jellegű orrfolyás —, majd az egész testben szétterjedhet a fájdalom, a levertségérzet. A betegség lefolyása során az orrváladék besűrűsödik és sárgás színűvé válik. Ami a meghűlést leginkább megkülönbözteti az influenzától, az az, hogy a beteg általában nem lázasodik be, a hőemelkedés azonban jellemző lehet a tüsszögés, a könnyezés, a fáradtság és a levertség mellett.

Influenzánál ezzel szemben jól meghatározott vírusok okozzák a fertőzést, és a tünetek — magas láz, izomfájdalom, fejfájás, fáradtságérzés — általában súlyosabbak, mint a náthánál. Heveny felső légúti megbetegedés formájában zajlik le, orrfolyással, orrdugulással, ritkán hányinger, hányás és hasmenés is kísérheti, de nem jellemzőek a gyomor-bélrendszeri tünetek.

A családorvos szerint idén, a télkezdeti periódusban különösen sok volt a hasmenéssel összekapcsolódó légúti megbetegedés, éppen ezért még kellemetlenebb panaszokat tapasztal, aki összeszedi a vírust.

A szövődmények — például tüdőgyulladás — kialakulása is sokkal gyakoribb és súlyosabb is, mint egy egyszerű megfázásnál. A betegek döntő többsége egy-két hét alatt teljesen felépül, súlyos, esetleg életveszélyes szövődmények főleg idősebbeknél, krónikus betegeknél alakulhatnak ki.

Dr. Puskás Csaba háziorvos szerint amennyiben csak egy banális virózisról van szó, alkalmazzunk otthon tüneti kezelést (szedjünk gyulladáscsökkentőt, használjunk orrcseppet, és fogyasszunk gyümölcsöket és mézet), de ha a tünetek három nap után sem múlnak el, a köhögés sárga váladékossá válik, és továbbra is fennáll a láz, főleg gyerekeknél, akkor mindenképpen érdemes kikérni az orvos tanácsát.

Az esetenként megjelenő lázzal kapcsolatosan azt is elmondta a háziorvos, hogy nem feltétlenül kell ragaszkodni a láz azonnali megszüntetéséhez, ez a test saját védekező mechanizmusa, amely idő alatt már nem szaporodnak a kórokozók, sőt, akár rosszat is csinálhatnak vele a szülők, ha minden áron le akarják vinni a lázat. Egy 37,5 Celsius-fokos lázzal még nem feltétlenül kell orvoshoz sietni.

 

Pótoljuk a vitaminokat!

 

Igaz, hogy beköszöntött a meghűlések időszaka, de szerencsére rengeteg vitamindús zöldség és gyümölcs kapható ilyenkor is, a cékla, a káposzta (savanyítva), a tök, a citrusfélék mind olyan kiegészítő táplálékok, amelyek sok vitamint tartalmaznak, de dr. Puskás Csaba családorvos arra is rávilágított, hogy akár napi egy alma elfogyasztásával is tarthatjuk szervezetünk szükséges vitaminszintjét. Viszont a vitaminok túlzott fogyasztása már felesleges, időnként káros is lehet, a szervezet csak a számára szükséges vitaminmennyiséget használja fel, a többi úgyis kiürül. Éppen ezért inkább napi rendszerességgel fogyasszunk egy kisebb, de szükséges adagot, mintsem időnkét túl sokat, máskor pedig egyáltalán semmit.

 

 

Bajnai Botond