×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
12 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Vizek és hulladékgazdálkodás

2018.03.25 - 17:00
Megosztás:
Vizek és hulladékgazdálkodás

Díjazták a sárközújlaki szelektív hulladékgyűjtési kampányban részt vevő diákokat, és előadást tartottak nekik arról, miért lesznek tisztábbak az édesvizek attól, ha kevesebbet szemetelünk.

A víz világnapját használták ki a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség (APM) munkatársai és a szelektív hulladékgyűjtési karaván aktivistái, hogy jutalmazzák az akcióban részt vett sárközújlaki George Bariţiu Technológiai Líceum diákjait, és beszéljenek előttük arról, miért fontos a tiszta környezet, és a talaj szennyezése hogyan hat a felszíni és a talajvizek állapotára.

A sárközújlaki iskola egyik osztálytermében pénteken megtartott ismertető és díjátadó előtt Monica Popescu iskolaigazgató még megjegyezte, hogy nem ez volt az első ilyen hulladékgazdálkodási akció, amiben az iskola diákjai részt vettek, több mint tíz éve aktív az intézmény és diákjai ezen a téren, és az is biztosra vehető, hogy nem is ez volt az utolsó. Popescu leszögezte: megszokásig, rögzülésig és a teljes automatizálásig fogják az ilyeneket ismételni, addig, amíg minden itt tanuló diák önkéntelenül is szelektíven tárolja és adja le a háztartási hulladékot.

Adriana Culda, az APM munkatársa a Szamos védetté nyilvánított szakaszáról beszélve tért ki arra, hogy az ártér szennyezése és az ipari, mezőgazdasági vegyszerhasználat károsítja leginkább a megyét átszelő folyó vizét és élővilágát. Az APM a gondnoka a védett folyószakasznak, hangzott el, a környezetmegóvás első és legfontosabb lépése a hulladékgazdálkodás problémáinak megoldása, a szemetelés és hulladéktárolás megfékezése.

Rodica Mereuţă egyetemi előadó a talaj mellett főleg a vizekre ható nitrátszennyezésről beszélt és arról, hogy a háztartási használt víznek még ma is a nyolcvan százaléka jut mindenféle kezelés nélkül a folyóvizekbe. Vázolt egy szatmárpálfalvi esettanulmányt, ahol a kutak vizének nitráttartalmát mérték, és ahol az észszerű mezőgazdálkodásnak és a talajtrágyázási szabályok betartásának köszönhetően 2007 óta folyamatosan csökken a földbe fúrt háztáji víznyerő helyek szennyezőanyag-tartalma.

Princz Csaba