×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
3 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Vizsgálódik vagy sem a DNA?

2015.03.24 - 20:40
Megosztás:
Vizsgálódik vagy sem a DNA?

Futótűzként terjedt az egyik román nyelvű portál által felröppentett hír: a római katolikus egyháznak visszaszolgáltatott vagyonnal kapcsolatban indult nagyszabású vizsgálat – az egyház nem tud róla. A prefektúra igen.

A hírportál értesülése szerint az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Fehér megyei kirendeltségének ügyészei által indított vizsgálat több erdélyi megyére, köztük Szatmárra is kiterjed. Az ügyészség három Szatmár megyei település — Szatmárnémeti, Hadad és Aranyosmeggyes — önkormányzatától kérte el az 1995–2013 közötti években kiállított összes visszaszolgáltatási dossziét, ami a római katolikus egyháznak, a püspökségnek vagy a különböző szerzetesrendeknek, illetve egyházi civil szervezeteknek visszaadott ingatlanokkal kapcsolatos. Példaként a portál a Szatmári Római Katolikus Egyházmegyét említi, amely az elmúlt időszakban 19 ingatlant igényelt és kapott vissza, ezek közül többen oktatási intézmény működik, amelyekért a polgármesteri hivatal bérleti díjat fizet — igaz, a cikkben tételesen felsorolt épületek közül nem egy a református egyház tulajdonába tartozik…

Az üggyel kapcsolatban természetesen megkerestük a püspökséget is, ahol Józsa János, a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye sajtóreferense határozottan kijelentette: a DNA nem vizsgálódik náluk, semmiféle ez irányú hivatalos értesítést vagy esetleges felszólítást nem kaptak tőlük. Józsa rámutatott arra is: a cikk nem írja egyértelműen azt, hogy Szatmár megyében is zajlik vizsgálódás, úgy tippeli, hogy a szerző azért tette közzé a visszaszolgáltatott ingatlanok listáját, mert valamivel alá kellett támasztania a cikkét, és ezt a már sokszor nyilvánosságra hozott listát használta fel erre a célra, részinformációkagt közölve és adatokat összemosva (utalva a listán feltüntetett, nem a katolikus egyház tulajdonába tartozó épületekre).

Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Fehér megyei ügyészei által elindított nagyszabású, a római katolikus egyháznak visszaszolgáltatott tulajdonokat górcső alá vevő vizsgálatról nem kapott hivatalos értesítést a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye, a DNA-honlapján sem olvasható semmilyen ezzel összefüggésbe hozható közlemény (az intézménynél egyébként telefonos megkeresésünkre azt mondták: nyújtsuk be írásban a kérdéseinket, és majd válaszolnak), és sehol máshol sem találni nyomát egy hivatalos DNA-vizsgálatnak vagy ellenőrzésnek — az egyetlen hírforrás az a román nyelvű portál, amely leközölte az ominózus cikket, amelynek hangvétele Józsa János egyházmegyei sajtóreferens szerint azt sugallja, hogy az egyház valami olyasmit venne el, ami nem az övé, nem illetné meg, és sehol nincs megemlítve az, hogy a katolikus egyház saját, a kommunista rezsim idején államosított ingatlanjait kapta vissza a restitúció során.

Valami azért mégiscsak történik a háttérben, amit a vizsgálódó szervek igyekeznek a legkisebb figyelemfelkeltéssel elvégezni. A portál szerint a DNA Szatmárnémeti, Hadad és Aranyosmeggyes polgármesteri hivatalainál kikérte az 1995 és 2013 között kiállított összes visszaszolgáltatási dossziét, ami a római katolikus egyháznak, a püspökségnek vagy a különböző szerzetesrendeknek, illetve egyházi civil szervezeteknek visszaadott ingatlanokkal kapcsolatos — megkerestük hát Balogh Ferenc hadadi, illetve Silviu Zetea aranyosmeggyesi polgármestert is, és érdekes választ kaptunk. Balogh Ferenc elmondta, az esetlegesen visszaszolgáltatott tulajdonnal kapcsolatban a szatmári kormánybiztosi hivatal kért tőle felvilágosítást, viszont nálunk a római katolikus egyháznak nincs és nem is volt semmiféle tulajdona. Szintén a kormánybiztosi hivatalnak kellett választ küldenie Silviu Zetea polgármesternek is — Aranyosmeggyesen van egy bizonytalan tulajdonjogú templom, de mindeddig senki nem jelezte visszaigénylési szándékát.

Mivel a katolikus egyház Szatmárnémeti városában kapta vissza a legtöbb elorzott ingatlanát, természetesen felvettük a kapcsolatot a polgármesteri hivatal jogi osztályával is, ahol Mihaela Racolţa elég kelletlenül, de azt mondta: sem a DNA, sem egyéb szerv/hatóság nem kért tőlük semmiféle visszaszolgáltatással kapcsolatos dokumentációt vagy listát. Ezzel a kijelentéssel szöges ellentétben áll a prefektusi hivatal jogi osztályát vezető Cosmin Dorle szintén elég kelletlen beismerése, miszerint valóban kértek és kaptak is a fent említett három önkormányzattól adatokat, s állítása szerint a megye többi településéről is igényeltek ilyet: „Azt akarjuk, hogy legyen egy ilyen nyilvántartásunk megyei szinten, azt azonban nem mondhatjuk el, milyen célból” — fogalmazott.