×
2024. 05 02.
Csütörtök
Zsigmond
17 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Vulkánkitörés a refiben

2016.10.28 - 19:30
Megosztás:
Vulkánkitörés a refiben

Rendhagyó földrajzóra keretében szimuláltak vulkánkitörést tegnap délelőtt a Szatmárnémeti Református Gimnázium harmadikosai Czibere Zoltán földrajztanár közreműködésével.

Nem is lehetne izgalmasabbá tenni egy földrajzórát annál, mint amit ma a gimnázium harmadikosai átéltek, ugyanis nagyon valósághű vulkánkitörést szimuláltak az iskola földrajztanára segítségével. Mindez a harmadikosok közösségépítő hétvégéje keretében zajlott, ugyanis az alkalomra a kisdiákok vendégül látták az őket egyelőre még nem tanító földrajztanárt, aki meglepetéssel készült számukra.

Mire a gyerekek megérkeztek a szünetről, az osztály közepén lepel alatt egy jókora gipszből készült miniatűr tűzhányó várta őket. De még mielőtt elérkezett volna a rendhagyó földrajzóra nagy pillanata, Czibere Zoltán, az iskola földrajztanára elméleti síkon is bemutatta a földgolyó működését, és a vulkánok kitörésének okára is fény derült.

A harmadikosok megismerkedhettek bolygónk részeivel, úgymint: belsőmag, külsőmag, földköpeny és a földkéreg, ugyanakkor megtanulták az asztenoszféra magmakamra, vulkánkürtő, kráter és láva fogalmak jelentését is. Aki pedig helyesen felelt az ismétlő kérdésekre, cukorkát is kaphatott. Az óra második része magáról a kísérletről szólt, ekkor az előre elkészített gipszvulkánról lekerült a lepel, amit természetesen hatalmas ujjongás fogadott, majd a diákok segítségével elkészült a feltörő magma gyanánt szolgáló szódabikarbóna, víz és piros tojásfesték keveréke, amelyet együtt beöntöttek a vulkán kürtőjébe. Erre került ráöntve egy kis ecet, melynek köszönhetően az elkészített keverék látványosan tört elő a kráterből.

A földrajzóra végén minden diák lelkesen, élményekkel telve mondott köszönetet a látványos bemutatóért.

A harmadikosok csapatépítő hétvégéje ezzel természetesen nem ért véget, ugyanis Pándi Beáta tanítónővel közösen egész napos programokat terveztek a gyerekek, sőt még éjszakára is az iskolában maradt az osztály. A közösségépítő játékok mellett természetes anyagokból hangszekeret is készítettek, Boga Ferenc fizikatanárral közösen számos fizikakísérletet végeztek el, majd origami és mákos guba készítés következett. Az éjszakai foglalkozás kincskereső játékkal kezdődött, majd minden gyermek rápihent a következő napra, amikor közös kosárfonással zárult a gyerekek programja.