Tivadar
15 °C

Zakó után készülhet a hazaútra Lengyelország válogatottja

2018.06.25 - 02:35

Lengyelország az első európai csapat, amely biztos kiesik az oroszországi labdarúgó-világbajnokság csoportköre után, miután a H-csoport második mérkőzését is elvesztette: a Szenegál elleni 2–1 után Kolumbia rászámolt Adam Nawalka szövetségi kapitány legénységére, és miután Japán ikszelt az afrikaiakkal, így a lengyeleknek matematikai esélye sem maradt a továbbjutásra.

Az első fordulóban Kolumbia és Lengyelország is vesztesként hagyta el a pályát, és bár csoportfavoritokként érkeztek Oroszországban, most a a túlélésért kellett harcolniuk. Mindkét szövetségi kapitány változtatott a kezdő tizenegyen, de José Pékerman frissítése sikerült jobban, hiszen Yerry Mina fejelte a vezető gólt egy másik „új” csapattag, James Rodríguez szögletét követően (0–1).

Fordulás után a Nawalka-legénységben nem volt erő az ellenfél beszorítására. Az idő múlásával a kolumbiaiak egyre felszabadultabban és egyre ötletesebben futballoztak, és rövid időn belül szerzett két góllal eldöntötték a mérkőzést: előbb Juan Quintero kiváló ütemben indította a leshatáron Radamel Falcaót, aki átvette a labdát, tett néhány lépést, majd 12 méterről, jobb külsővel Wojciech Szczesny mellett a jobb alsóba lőtt (0–2). Öt perccel később James Rodríguez lőtte a labdát a lengyel védővonal mögé, a nagy sprintet kivágó Juan Cuadrado ziccerben lőtt 15 méterről a lengyel kapu bal alsó sarkába (0–3).

Ez maradt a végeredmény, és így a dél-amerikaiaknak marad még esélye a továbbjutásra. A nyolcaddöntős szerepléshez ugyanis kell még egy győzelem, mivel Szenegál és Japán is elöl maradt, miután az egymás elleni találkozón ikszeltek. Ezen a meccsen egyébként az afrikaiak kétszer is vezetést szereztek, de „kék szamurájok” mindkét alkalommal egyenlítettek. A 2002 után ismét vb-n szereplő Szenegál már a 11. percben vezetést szerzett Sadio Mané szerencsés gólja révén (0–1), de a szünet előtt jött az egyenlítő találat: Inui Takasi a japánok első kaput eltaláló lövéséből gyönyörűen a hosszú alsó sarokba tekert (1–1).

A fordulás után a japán csapat volt a kezdeményezőbb, Takasi révén még a keresztlécig is eljutott Japán, a hajrát azonban így is Szenegál kezdhette előnyből: Youssouf Sabaly bal oldali centerezése után Mané továbbította a labdát az érkező Moussa Wagué elé, aki elemi erővel bombázott a léc alá (1–2). Ezzel az 1998 októberében született 19 éves játékos lett minden idők legfiatalabb afrikai vb-gólszerzője.

A csereként beállt Honda Keiszuke Kolumbia ellen gólpasszt adott, ezúttal viszont ő maga vállalta el a befejezést: a 78. percben nagy szenegáli védelmi hiba után ballal lőtt a kapuba (2–2). Ezzel Honda lett az első japán futballista, aki legalább három világbajnokságon betalált. A 32 éves legenda 2010-ben és 2014-ben is eredményes volt.

A csoport zárásán, csütörtökön Japán – Lengyelország és Szenegál – Kolumbia mérkőzéseket rendeznek Volgográdban és Szamarában.