×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
3 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Sport

Zárás előtt texasi kitérőn a mezőny

2013.11.16 - 11:42
Megosztás:
Zárás előtt texasi kitérőn a mezőny

A Forma–1-es világbajnoki idény utolsó előtti versenyhétvégéjét rendezik meg a texasi Austinban, ahova zsinórban második alkalommal tér vissza a mezőny. A kígyózó pályán a vb-címért már nem, de a dobogós helyekért még zajlik majd a harc a pályán.

Sebring, Riverside, Watkins Glen, Long Beach, Las Vegas, Dallas, Detroit, Phoenix, Indianapolis. Ezek azok az amerikai városok, amelyek korábban vendégül látták a Forma–1-et, de hiába rendelkeztek olyan ínyencségekkel, mint az oválpályás döntött kanyar, s volt a hátterükben díszletként a Caesars Palace luxushotel vagy a Queen Mary óceánjáró, egyik sem tudott tartósan megragadni a bajnokságban. Közülük az északkeleti New York államban található Watkins Glen az egyetlen, ahol nyolcnál több F1-es versenyt rendeztek, még 1961 és 1980 között.

Tavaly a texasi Austin melletti Circuit of the Americas (COTA) révén újabb jelentkező akadt arra, hogy a sportágat hosszabb távon sikeressé tegye az Egyesült Államokban. Az első jelek biztatók: a pálya tavalyi bemutatkozása jól sikerült, a futam napján több mint százezer fős közönség gyűlt össze, és a teljes nagydíjhétvégére 250 ezren látogattak ki, 2,8 millió dollár értékben vásárolva csak alkoholt. Az austini nemzetközi repülőtér legmozgalmasabb időszaka volt ez, a verseny utáni hétfőn pedig megdőlt a külföldre irányuló napi utasforgalmi rekord is.

A gazdasági adatoknál is fontosabb, hogy mind a Forma–1 mezőnye, mind a helyszínre kilátogató szurkolók elégedetten távoztak. „Lenyűgözött, amit egy éve tapasztaltunk – mondta Martin Whitmarsh, a McLaren csapatfőnöke. – Ez volt az idény egyik legjobban szervezett, legélvezetesebb versenye, és az új helyszínek esetében gyakori problémák közül egyikre sem volt példa.”

A COTA kiváló példa arra, hogy egy modern versenypályának is lehet egyénisége. Bár ez részben annak köszönhető, hogy a tervezésekor a vonalvezetés bizonyos részeit bevallottan más pályák mintájára találták ki, nem mondhatjuk, hogy teljes mértékben plagizált aszfaltcsíkról lenne szó.

„Az 1-es kanyar különösen látványos, mert egy nagyon meredek emelkedő tetején van” – említette a Williams venezuelai pilótája, Pastor Maldonado az éles balost, amelynek tényleg nincs párja a szezonban. Nehéz az emelkedőn jó féktávot venni a hajtűhöz, és megfelelően eltalálni a csúcspontját. Ezután jön a más pályákról ismert motívumok sora: a 2-es és 3-as kanyar az interlagosi Senna S-hez hasonlít, a 3-astól a 10-esig pedig szinte mindenki a tekergő silverstone-i Maggots/Becketts kombinációban érzi magát.

„A gyors sikánok alaposan megdolgoztatják az autót és a gumikat. A körnek az első szakasza nagyon élvezetes, ezek a kanyarok tényleg megmutatják, mire képes egy Forma–1-es autó” – áradozott Paul di Resta, a Force India brit versenyzője arról a pályarészről, ahol az átlagsebesség 210 km/h. A villámgyors kombinációt nehezíti, hogy váltakozva befelé és kifelé dőlnek a kanyarok, valamint hol lefelé, hol felfelé kell menni – tervezője, Hermann Tilke nem véletlenül nevezte „kígyózó szakasznak”.

Mivel a lendületes S-kanyarok nagy oldalterhelést jelentenek a gumiknak, továbbá a két hosszabb egyenes féktávja is kemény, a Pirelli a két legkeményebb típusú gumiját viszi el Austinba. A Lotusnál azonban nem örülnek tiszta szívből ennek, mert a francia versenyzőjük, Romain Grosjean megemlítette: „A kemény keverékek miatt alaposan meg kell dolgoztatni az abroncsokat, hogy a legjobb állapotba kerüljenek.” Az érdesebb aszfalt és az előrejelzés szerint kellemesen meleg, 26–29 fokos (ugyanakkor felhős) idő segíthet a gumik felmelegítésében. Tavaly mindenki csak egyszer állt ki kerékcserére a versenyen, meglátjuk, hogy a lágyított keverékekkel idén kinek sikerül megismételnie ezt.

A motorok a szokásoshoz képest nagyobb terhelést kapnak az austini nagydíjon, de nem a sok padlógázos szakasz (a 61–63 százalékos érték a teljes szezonra vetített átlagnak megfelelő), hanem az emelkedők és a száraz, meleg levegő miatt. Ugyanakkor, a sok gázelvétel–gázadás következtében az átlagosnál többet fogyasztanak itt az autók.

Ami a pontvadászatot illeti, a dobogós helyekért még zajlik a harc, elsősorban a konstruktőri pozíciókért. A Mercedes modernkori történetének legjobb eredményét érhetné el a 2. hellyel, míg a spanyol Fernando Alonso (Ferrari) úgy tűnik, kiszáll az egyéni második pozícióért zajló harcból, és inkább a jövő évet tervezik. Ugyanakkor a negyedik vb-címet már bebiztosító német Sebastian Vettel (Red Bull) már csak a csúcsdöntésekkel kell foglalkozzon: ha behúzza a hátra levő két idei nagydíjat, akkor beállítja Alberto Ascari rekordját, és jövőre, az új korszakban támadást indíthat a csúcsdöntésért is.

Közvetítés

2013-as Forma–1-es világbajnokság, 18. versenyhétvége, Amerikai Nagydíj, Austin

Szombat

3. szabadedzés: 17 óra, Digi Sport 2)

Időmérő edzés: 20 óra, m1, Digi Sport 2)

Vasárnap

Futam: 21 óra, m1, Digi Sport 1).

A vb állása

Pilóták

1.

Sebastian Vettel

német, Infiniti Red Bull Racing

347

2.

Fernando Alonso

spanyol, Scuderia Ferrari

217

3.

Kimi Räikkönen

finn, Lotus F1 Team

183

4.

Lewis Hamilton

brit, Mercedes AMG Petronas

175

5.

Mark Webber

ausztrál, Infiniti Red Bull Racing

166

6.

Nico Rosberg

német, Mercedes AMG Petronas

159

7.

Romain Grosjean

francia, Lotus F1 Team

114

8.

Felipe Massa

brazil, Scuderia Ferrari

106

9.

Jenson Button

brit, Vodafone McLaren–Mercedes

60

10.

Paul di Resta

brit, Sahara Force India F1 Team

48

11.

Nico Hülkenberg

német, Sauber F1 Team

39

12.

Sergio Pérez

mexikói, Vodafone McLaren–Mercedes

35

13.

Adrian Sutil

német, Sahara Force India F1 Team

29

14.

Daniel Ricciardo

ausztrál, Scuderia Toro Rosso

19

15.

Jean–Eric Vergne

francia, Scuderia Toro Rosso

13

16.

Esteban Gutiérrez

mexikói, Sauber F1 Team

6

17.

Pastor Maldonado

venezuelai, Williams F1 Team

1

18.

Valtteri Bottas

finn, Williams F1 Team

0

19.

Jules Bianchi

francia, Marussia F1 Team

0

20.

Charles Pic

francia, Caterham F1 Team

0

21.

Giedo van der Garde

holland, Caterham F1 Team

0

22.

Max Chilton

angol, Marussia F1 Team

0

Csapatok

1.

Infiniti Red Bull Racing

513

2.

Mercedes AMG Petronas

334

3.

Scuderia Ferrari

323

4.

Lotus F1 Team

297

5.

Vodafone McLaren–Mercedes

95

6.

Sahara Force India F1 Team

77

7.

Sauber F1 Team

45

8.

Scuderia Toro Rosso

32

9.

Williams F1 Team

1