×
2024. 05 02.
Csütörtök
Zsigmond
16 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Zöld házat a templomokból is

2016.10.20 - 12:12
Megosztás:
Zöld házat a templomokból is

Egyes jogi entitásokra is kiterjesztette környezetebarát fűtési rendszerek megépítését támogató programját a környezetvédelmi tárca, csak az a baj, hogy sok a papírmunka és kevés az idő.

Nincsenek túl jó véleménnyel az önkormányzatok, közintézmények és egyházak vezetői a jogi személyek számára is elindított Zöld ház programról. Akkora ugyanis a bürokrácia ennek esetében is, hogy a november tizennegyedikéig leadható támogatási dossziékat egyszerűen képtelenség határidőre összeállítani. Pedig a támogatás mértéke nem kevés, közintézmények kétmillió lejt, egyházak ötszázezer lejt, önkormányzatok pedig, lakosaik számának függvényében, százezertől négymillió lejig terjedő állami támogatást kérhetnek környezetbarát fűtési rendszer kiépítésére, tíz százalékos önrész mellett. A rossz előjelek ellenére Békéssy Erzsébet, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője azt kéri az érintett entitások ilyen ügyekben illetékes vezetőitől, hogy tegyenek meg mindent a támogatás megszerzése érdekében, hiszen ilyenformán nemcsak költséghatékonyan tudnak új fűtési rendszert telepíteni, de környezetbarát módon fogják tudni üzemeltetni azt, a levegő tisztasága és a megújuló energiák felhasználása pedig mindenkinek érdeke. Az igénylések közvetítésével a szatmári környezetvédelmi hatóság nem foglalkozik, a dossziékat a bukaresti Környezetvédelmi Alap fogadja, postai úton.

 

Korlátolt felelősségű társaságok, egyesületek, alapítványok, civil szervezetek, egyéni és családi vállalkozások sajnos továbbra sem pályázhatnak céges tulajdonban lévő ingatlanuk „zöldházasítására”. November 14-ig romániai közintézményeknek, önkormányzatoknak és egyházaknak még van esélyük — ha nem is nagy — fűtési rendszer kiépítésére költhető állami támogatás megszerzésére. Az igénylési dossziékat a programot felügyelő Országos Környezetvédelmi Ügynökség (ANM) fogadja postán, ezt összeállítani kicsit bonyolultabb, mint volt a magánszemélyek kategóriájába tartozó igénylők esetében, mert például megvalósítási hatástanulmányt is kell ehhez készíteni, ami a rendelkezésre álló idő rövidsége miatt nehezen megoldható, de nem lehetetlen. Az ügyben Békéssy Erzsébetet, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetőjét kérdeztük, aki elmondta, jelen pályázási rendszerben napelemes, hőpumpás, iszapgáz-alapú, biogázas, pelletes, vagy brikettes fűtési hálózat kiépítésére lehet támogatást szerezni, az intézmény jellegétől és egyebektől függően 500 ezer és négymillió lejes értékhatárokig. Az igazgató szerint csak az idő rövidsége jelenthet nehézséget, hiszen az egységenként felajánlott támogatási összeg bőven elegendő egy-egy korszerű rendszer kiépítésére és mindenképpen megpályázandó, miután a költségek kilencven százalékát fedezik állami pénzből. A következő időszakban várható, hogy beindul a Zöld ház + program is, azonban Békéssy nem tudta nagyjából sem megmondani, hogy ez mikorra várható. Ennek keretében környezetbarát anyagokból készülő szigetelőanyagok megvásárlását és felhelyezését fogják támogatni a környezetvédelmi alapból, elképzelhetően negyvenezer lejes határig. Ez is egyik napról a másikra kerülhet bejelentésre, majd elindításra, tehát pár nappal a rajt előtt jut el az információ a szatmári illetékesekhez, és rajtuk keresztül a leendő kedvezményezettekhez is.

Princz Csaba