×
2024. 03 19.
Kedd
József, Bánk
8 °C
kevés felhő
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.56 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Zsúfolt a diákok programja

2018.11.18 - 08:00
Megosztás:
Zsúfolt a diákok programja

Zsúfolt a diákok programja, az iskolák pedig nem rendelkeznek a modern oktatáshoz szükséges felszereléssel — derült ki a FSLI július–október folyamán végzett felméréséből.

Közvélemény-kutatást végzett a világhálón a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), melynek során a hazai oktatás jelenlegi helyzetére volt kíváncsi. A felmérés következtetései lesújtóak: a tanintézmények nem rendelkeznek megfelelő felszereléssel, az iskolai programok pedig nem csupán túlzsúfoltak, de sürgős változtatásra szorulnak, mivel nem állnak összhangban a munkaerőpiaci és a szociális követelményekkel, elvárásokkal. Az iskolában kapott házi feladatok folyamatos stresszt jelentenek a diákoknak, ezért sokuk szerint ezeket inkább gyakorlati tevékenységekkel kellene helyettesíteni.

A válaszadók 90,2 százaléka szerint úgy kellene változtatni az iskolai programon és tananyagon, hogy az kövesse az aktuális munkapiaci követelményeket, és alkalmazkodjon a szociális igényekhez. A felmérésben résztvevők szerint egyúttal új tananyagokat kellene bevezetni, úgymint az egészségügyi nevelés, szexuális nevelés, vállalkozástan, de a szónoki beszédet (public speaking) is tanítani kellene szerintük, valamint hangsúlyt kellene fektetni a személyes fejlesztésre és az indulatkezelésre.

A diákok 70 százaléka szerint problémát okoz az iskolák hiányos felszereltsége, nagyjából 60 százalékuk vallotta azt, hogy a nagyon magas osztálylétszám is gondot okoz, 53 százalékuk hiányolja a gyakorlati feladatokat, 51 százalékuk pedig azt panaszolta, hogy a tanórákon leadott anyagok nagyon nehezek, a nyelvezetük is nehézkes, mert túl sok szakkifejezést tartalmaznak.

A tanulók 60 százaléka szerint egyszer sem volt még részük olyan tanórában, amely során különböző modern technológiák — interaktív tábla, vetítőgép, számítógépes segédanyagok, oktatóprogramok — segítségével oktattak tanáraik. A felmérésben részt vevő diákok szerint nem a házi feladatok nyomasztóak, hanem a mennyiségük, azok megoldása pedig túl sok időt felemészt, a különböző tantárgyak között pedig nincs átfedés, nem igazán tudnak párhuzamot vonni köztük. „A házi feladatok elengedhetetlenek az iskolai fejlődésben. Ezeknek viszont segítenie kellene a diákokat, az órákon elsajátított alapokat kellene megerősítenie. A valóságban viszont sokszor hiányoznak a megoldásukhoz szükséges tankönyvek, a kiegészítő anyagok — utóbbiak beszerzése viszont opcionális, a diákok pedig közönyösek ezekkel szemben” — írják a közvélemény-kutatásban eredményeinek összegzésében. Oktatás, munkahely, jövő, stressz — a legtöbben ezeket a válaszokat jelölték meg arra a kérdésre, hogy mit jelent számukra az iskola.

Bumbuluţ Krisztina