×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
11 °C
kevés felhő
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Zűrzavar van — biztonság nincs

2015.09.01 - 20:28
Megosztás:
Zűrzavar van — biztonság nincs

A vidéki buszjáratok megállóinak össze-vissza helyezgetése fenekestől felforgatta tegnap Szatmárnémeti közlekedését és kiderült az is: egyes „megállók” közlekedésbiztonsági szempontból bőven hagynak kívánnivalót maguk után, főleg a Golescu-híd alatt lévő.

A reggeli csúcsforgalomban sokan tesztelték az új útvonalakat, hol aggodalommal, hol mérgelődve számlálgatva a perceket, azt latolgatva: beérnek-e munkahelyükre és mekkora kerülőt kell tenniük a városi tanács határozatának „köszönhetően.” És szinte pillanatok alatt kiderült, melyik is az új útvonalterv biztonsági szempontból fokozottan (élet)veszélyes két megállója. Az egyik a Corvinilor utca Batizi útra nyíló végén van, ahol gyalogátkelő ugyan nincs, az utasoknak mégis át kell jutniuk egyik oldalról a másikra: autók között cikázva vagy csapatokba verődve, megállítva a forgalmat — tegnap reggel tűzoltóautó is vesztegelt a gyalogosáradat közepette várva, hogy folytathassa útját. A másik, még ennél is sokkal életveszélyesebb „buszmegálló” a Transilvania sugárút végén, a Golescu-híd alatt található. Ugyan ott eddigi is volt megállója a nagykárolyi buszoknak, de tegnaptól ott áll meg a tasnádi, az erdődi és a szatmárhegyi járat is. Ez azt jelenti, hogy a négysávosról kétsávosra szűkülő úton, szinte a kanyarban, egymás mögé sorakoznak a járművek, az utasok pedig kénytelenek egyenesen az úttesten várakozni (az alig 1 méter széles járda most éppen teljesen fel van túrva a vezetékcserék miatt), gyalogátkelő se közel, se távol. Belegondolni is rossz, mi lesz ott iskolakezdés után…

Mivel közlekedésbiztonságról van szó, az üggyel kapcsolatban elsőként Vlad Florentint, a Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség parancsnokát kerestünk meg, aki elmondta: minden egyes buszmegálló kialakításáról (akár új, akár régről meglevő) dokumentációt kellett volna kapjanak, hogy ellenőrizhessék: megfelel-e a közlekedésrendészeti és -biztonsági elősírásoknak, törvényeknek — például gyalogátkelő 25 méteres körzetében tilos bármiféle megállóhelyet kialakítani. „Eddig a pillanatig semmiféle dokumentációt nem kaptunk senkitől. Igaz, a polgármesteri hivatal közlekedésbiztonsági bizottságában a rendőrségnek is van képviselője és többek között az ő tiltakozásának köszönhetően vetették el azt az ötletet, hogy a Mileniului és a Ceahlăului utcák találkozásánál is legyen távolságibusz-megálló. A Golescu-híd alatti részt nagyon jól ismerem és nagyon ellenzem, hogy ott bármiféle megállót alakítsanak ki” — mondta a rendőrparancsnok, aki hosszú éveken át vezette a közlekedésrendészeti részleget. A városi közlekedésbiztonsági bizottság titkára, Surulescu Luminiţa megkeresésünkre elmondta: e két, fokozottan veszélyes pontot leszámítva a többi megállóval biztonsági szempontból nincsenek gondok — ma délelőtt azonban gyűlést tartanak és — kiértékelve az első nap tapasztalatait —, igyekeznek változtatásokat eszközölni. Ugyanakkor azt is elismerte: semmiféle hatástanulmányt nem készítettek arra vonatkozóan, hány ezres utasközönséget érintenek a változások és hogy mennyire nehezíti meg az ingázók életét a szigorítás.

„A jelenlegi városvezetés képtelen tisztességesen előkészíteni egy határozatot, amelynek a hatását ráadásul szinte mindenki a bőrén érzi — jelenti ki határozottan a közlekedésbiztonsági bizottság tagjaként is tevékenykedő Maskulik Csaba. — Nem első eset, szinte általános jellemzője a városvezetésnek, hogy utolsó pillanatban, tűzoltómódszerrel akar megoldani valamit. Akkor nem is lehet csodálkozni azon, hogy balul sülnek el a dolgok. Ez a határozat mindenképpen javításra–módosításra szorul! Közvitára volt kiírva 30 napon át — senki nem vetette fel a közlekedésbiztonsági gondokat, senki nem jött konkrét és ésszerű javaslatokkal. Ha nincs más megoldás — és szerintem most hirtelen nincs — a járatokat ideiglenesen vissza kell irányítani a Decebal-híd lábánál lévő parkolóba, és nagyon alaposan, minden szegmenst figyelembe véve, egy új, megfelelő és biztonságos megoldást találni.”

 Szabó Kinga Mária