×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
4 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Egészség

A cukorbetegek legyenek még óvatosabbak!

2020.07.07 - 12:27
Megosztás:
A cukorbetegek legyenek még óvatosabbak!
Több felmérés bizonyítja, hogy a cukorbetegek többsége nem védekezik megfelelően a magas hőmérséklet ellen. A diabéteszesek nagyon érzékenyek lehetnek a magas hőmérsékletre, ennek ellenére sokan mégsem teszik meg idejében a megfelelő óvintézkedéseket.

A nyár forró napjai mindenkit megviselnek, azonban a cukorbetegeknek különösen kell vigyázniuk a nagy hőségben. Mint mindenkinek, a cukorbetegeknek is kiemelten fontos a megfelelő folyadékfogyasztás, azonban diabéteszben ez talán még fontosabb, ugyanis az alacsonyabb vércukorszint gyorsabb kiszáradáshoz vezethet. Nagyon fontos ilyenkor a napi akár 3–4 liter folyadék elfogyasztása és a vércukorszint rendszeres ellenőrzése.

A vércukorszint ellenőrzése azért is kiemelten fontos, mivel a szervezet a nagy melegben extra energiát fordít a test hűtésére, így gyakoribb a hirtelen vércukorszintesés, mint hűvösebb időjárás esetén. A cukorbetegség szövődményei, főleg az idegkárosodás gyakran hozzájárul a hőháztartás felborulásához. Az idegszálak károsodása esetén a szervezet nem tud megfelelően izzadni, és melegben még kevésbé tudja leadni a hőt, mint az egészséges emberek.

Mind az inzulinnal kezelt, mind a gyógyszeres kezelésben részesülő betegeket érinti a meleg időjárás. 30 fok feletti hőmérséklet esetén a gyógyszerek tárolására is oda kell figyelni. Ilyenkor érdemes hűtőtáskát használni, ha valaki hosszabb ideig tartózkodik melegben. A napkrém használata elengedhetetlen, és kerülni kell a napsütést a déli órákban, hiszen a bőr leégése észrevétlen lehet, és a cukorbetegeknél a bőr gyógyulása is lassabb. Tartózkodni kell az alkoholfogyasztástól is, hiszen az fokozza a vércukorszint csökkenését és gyorsítja a vízvesztés folyamatát.

Százból 7 szatmári cukorbeteg

A diabétesz ráadásul egyre több romániait, ezen belül pedig Szatmár megyei lakost érint. 2019-ben 76 967 új esetet vettek nyilvántartásba a szakemberek, ami nyolcszázzal több eset, mint 2018-ban. A tavalyi esztendőt 1 174 199 regisztrált cukorbeteggel zárta Románia, miközben 2018-ban 13 ezerrel kevesebben szerepeltek a családorvosok nyilvántartásaiban. Szatmár megyében 2018-ban 1727 új eset, 2019-ben pedig 1942 frissen diagnosztizált cukorbeteg került a nyilvántartásba. Tavalyelőtt 22 989 betegről tudtak az orvosok, tavaly már 24 582-ről, de az idei első negyedévben is tovább emelkedett a betegek száma: 2020. január–március között 483 új beteget diagnosztizáltak a szakemberek. Míg tavaly száz szatmáriból 7,4 volt cukorbeteg, az első negyedév adatai alapján most 7,5 lakos küszködik diabétesszel száz szatmári közül.

Mikor gyanakodjunk diabéteszre?

A diabétesz, ahogyan a statisztikából is kitűnik, sajnos mára népbetegséggé vált. Míg az 1-es típusú diabétesz hátterében főként genetikai tényezők állnak, addig a 2-es típusú, felnőttkori cukorbetegség egészséges életmóddal többnyire megelőzhető lenne. Kialakulásáért az estek túlnyomó többségében az elhízás felelős, de a nem megfelelően kezelt magas vérnyomás, a stressz, a túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás, mozgásszegény életmód is komoly kockázati tényezőt jelent.

Ha a következő problémákkal találkozunk, könnyen lehet, hogy mi is cukorbetegek vagyunk, így érdemes orvoshoz fordulni, hogy kivizsgáltassuk magunkat:

— Gyakori vizelési inger: ha a szervezet nem termel elegendő inzulint, a cukor bekerül a véráramba, és a vizelettel távozik. A sok vizelés miatt az érintett szomjasabb lesz, a szája kiszárad, a szokásosnál jóval többet iszik.

— Túlsúly: már 5–7 felesleges kiló is veszélyt jelenthet. Ez nemcsak a felnőttekre, de a gyerekekre is igaz, őket a 2-es típusú cukorbetegség érintheti.

— Visszatérő gombás fertőzések: a glükóz felhalmozódása kedvez a gombák megtelepedésének. Ez is jelentkezhet kisgyermekeknél is pelenkakiütések vagy húgycsőgyulladás képében.

— Ok nélküli fogyás: amikor a szervezet nem termel inzulint, a sejtek nem tudnak feltöltődni energiával. Emellett a zsír is elkezd lebomlani, s a fogyás tovább folytatódik.

— Homályos látás: a magas vércukorszint következtében kicsapódik a glükóz a szemben, így elhomályosodik a látás.

Bumbuluţ Krisztina

Minden szatmárit várnak a vércukormérésre!
Idén sem marad el a Diabétesz Világnap alkalmából az ingyenes vércukormérési akció: Szatmárnémetiben november 14-én, kedden a Diabétesz Központba vár minden érdeklődőt a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház.
Újraindult a diabetológiai rendelés a kórházban
Újraindult a diabetológiai rendelés a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban – jelentette be közösségi oldalán az egészségügyi intézmény. A régi kórházzal szemben, az Eroii Revoluției tér 23. szám alatt lévő rendelés hétköznapokon reggel fél nyolctól délután fél háromig tart, dr. Albu Diana diabetológus fogadja a pácienseket.
Cukorbetegség teszt: nézze meg, érintett-e
Ötből egy romániai lakosnál fennáll a veszélye annak, hogy az elkövetkező tíz évben cukorbeteggé váljon – ez derült ki annak a felmérésnek az elsődleges eredményeiből, amelyik jelenleg is zajlik a hazai, köztük a Szatmár megyei patikákban.