×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
6 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Egészség

A cukorbetegség nem játszik velünk

2020.10.05 - 15:35
Megosztás:
A cukorbetegség nem játszik velünk
A diabétesz nem játék, a cukorbetegség sem játszik velünk — így indul a romániai diabetológiai fórum kampánya, melynek keretében a kiegyensúlyozott életmódra és a rendszeres szűrésekre hívja fel elsősorban a 25–45 év közötti lakosság figyelmét.

A diabétesz nem játék! címmel tájékoztató kampányt indított a romániai diabetológiai fórum (Forumul Român de Diabet) azzal a céllal, hogy felhívja a lakosság figyelmét a 2-es típusú cukorbetegségre és nagyon súlyos negatív következményeire. A kampány a közösségi médiában, a Facebookon és a fórum honlapján zajlik, így szeretne elérni minél több 25–45 év közötti romániai lakost. Ők azok, írják a kezdeményezők, akik körében a legmagasabb a rendszertelen életmódot folytatók aránya, ezért nagy szükség van arra, hogy felhívják a figyelmüket a változtatás szükségességére. Kiegyensúlyozott, egészséges életmóddal, rendszeres orvosi szűrésekkel ugyanis a cukorbetegség megelőzhető — emelik ki.

Arra, hogy miért is szükséges egy tájékoztató kampány, komoly érveket, adatokat sorakoztatnak fel. Romániában a diabétesz járványszerűen terjed, mégsem beszélnek róla eleget: tízből egy lakos cukorbetegségben szenved, tízből három pedig az elődiabétesz állapotában van, tehát a cukorbetegség kezdeti stádiumában, amelyik bármikor átfordulhat 2-es típusú cukorbetegségbe. Tízből hét diabéteszes lakost csak a cukorbetegség előrehaladott stádiumában diagnosztizálnak, a legtöbben ugyanis nagyon későn fordulnak orvoshoz panaszaikkal, nem járnak szűrésre. Az elmúlt egy évben több mint százezer diabéteszes beteget utaltak kórházba legalább egy alkalommal a cukorbetegség szövődményei miatt: szív- és érrendszeri problémákkal, veseproblémákkal, látásvesztéssel vagy végtagamputáció miatt.

A SARS-CoV-2 vírussal való megfertőződés és az ennek nyomán kialakuló COVID-19 betegség ráadásul komoly kockázatot jelent a diabéteszesekre: a cukorbetegség ugyan nem növeli a koronavírus-fertőzés kockázatát, de ha elkapják a fertőzést, a diabétesz növeli a súlyosbodás és a szövődmények kialakulásának kockázatát. A COVID-19 megbetegedés következtében elhalálozott személyek 30 százaléka diabéteszben is szenvedett.

„A diabétesz nem játék, mert a cukorbetegség sem játszik veled. Végezd el a tesztet, és lépj!” — hirdeti a diabetológiai fórum kampánya, amelynek honlapján — www.nutejoci.ro — egy rövid, 7 lépésből álló kérdőív is szerepel, melynek végén, a válaszok függvényében kiderül, hogy mekkora az esélye annak, hogy a kitöltő esetében kialakuljon a 2-es típusú diabétesz, és mit tehet ellene.

Már most túl sokan vannak

Az Országos Közegészségügyi Intézet adatai szerint a tavalyi év végi 999 388 diabéteszes beteghez képest az idei első negyedév végén már 1 115 327 pácienst tartottak nyilván az országban. 
Szatmár megyében 24 965 lakost érint a cukorbetegség — legalábbis a tavaszi adatok szerint —, miközben 2006-ban még csak 11 ezer diabéteszest tartottak számon. Ez a közel 25 ezres betegszám egyébként szintén jelentős ugrás 2019 végéhez képest, hiszen akkor 23 453 lakos szerepelt a regiszterekben. Szatmár megyében száz lakosból 7,5 diabéteszes. Ez az egyik legmagasabb előfordulási arány az országban, csak Hunyad (100-ból 8) megye előz meg minket, Szilágy és Buzău megyében pedig ugyanekkora az előfordulási arány.

A 2-es típusú a gyakoribb

2-es típusú cukorbetegségben — régebben időskori cukorbetegségnek nevezték — a szervezet még termelhet elegendő inzulint, de nem képes jól felhasználni azt. Gyakori, hogy a beteg szervezetében egy adott mennyiségű inzulin kisebb biológiai választ vált ki, ezt inzulinrezisztenciának nevezzük. Idővel a szervezetben az inzulintermelés csökken, így inzulinhiány lép fel. A 2-es típusú cukorbetegség a diabétesz leggyakoribb formája. Tíz cukorbetegből kilenc ebbe a típusba tartozik. A leggyakrabban 40 éves kor felett kezdődik, de napjainkban növekszik a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő fiatalok száma, így gyermek- vagy serdülőkorban is előfordulhat, elsősorban jelentős súlytöbblettel rendelkezőknél. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők szedhetnek tablettákat a cukorbetegségre, kaphatnak inzulint, vagy mindkettőt. A kezelés alapja a helyes étrend és a megfelelő fizikai aktivitás. A betegek egy része életmódkezeléssel is egyensúlyban tartható. A 2-es típusú cukorbetegség természete idővel változik, így a kezelést is változtatni, módosítani kell.

Mivel a vércukorszint 2-es típusú cukorbetegségben lassan nő, a beteg általában nem érez jellegzetes tünetet. Korai stádiumban a 2-es típusú cukorbetegségnek nincsenek tünetei. A betegség későbbi időszakában az alábbi tünetek fordulhatnak elő: fáradtság, bőrviszketés, zsibbadó vagy bizsergő érzés a kéz- vagy lábfejben, gyakori fertőzés, szomjúság, gyakori vizeletürítés, homályos látás, lassan gyógyuló sérülések, jó étvágy mellett súlycsökkenés.
A 2-es típusú cukorbetegség pontos oka nem ismert, de nagyobb valószínűséggel fordul elő az alábbi esetekben: 40 év feletti életkor, túlsúly vagy elhízás, a cukorbetegség előfordulása több családtagnál, 4 kilogrammnál nagyobb súlyú gyermek születése a kórelőzményben, hasi típusú elhízás, magas vérnyomás. Ha a felsoroltak közül legalább három vagy több is előfordul, érdemes felkeresni a családorvost, diabetológust egy szűrővizsgálat elvégzéséért.

Bumbuluţ Krisztina

Minden szatmárit várnak a vércukormérésre!
Idén sem marad el a Diabétesz Világnap alkalmából az ingyenes vércukormérési akció: Szatmárnémetiben november 14-én, kedden a Diabétesz Központba vár minden érdeklődőt a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház.
Újraindult a diabetológiai rendelés a kórházban
Újraindult a diabetológiai rendelés a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban – jelentette be közösségi oldalán az egészségügyi intézmény. A régi kórházzal szemben, az Eroii Revoluției tér 23. szám alatt lévő rendelés hétköznapokon reggel fél nyolctól délután fél háromig tart, dr. Albu Diana diabetológus fogadja a pácienseket.
Cukorbetegség teszt: nézze meg, érintett-e
Ötből egy romániai lakosnál fennáll a veszélye annak, hogy az elkövetkező tíz évben cukorbeteggé váljon – ez derült ki annak a felmérésnek az elsődleges eredményeiből, amelyik jelenleg is zajlik a hazai, köztük a Szatmár megyei patikákban.