×
2024. 04 18.
Csütörtök
Andrea, Ilma
9 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

A járvány hatása: romlani fog a betegek állapota

2020.12.15 - 16:05
Megosztás:
A járvány hatása: romlani fog a betegek állapota
A hazai betegek orvosi ellátáshoz és gyógyszerekhez való hozzáférése drámai módon, 30–80 százalékkal csökkent a járvány idején, miután a kórházak zömét COVID-19-központokká alakították át — hívja fel a figyelmet a Romániai Ipari Gyógyszergyártók Patronátusa.


Az ország 19 legjelentősebb gyógyszergyárát tömörítő szervezet, a Romániai Ipari Gyógyszergyártók Patronátusa (PRIMER) szerint jócskán, legkevesebb 20 százalékkal visszaesett a kórházakban felhasznált gyógyszerek mennyisége (dobozonként) az év első tíz hónapja során az előző év azonos időszakához viszonyítva. A legnagyobb csökkenést a kórházi ellátás során használt injekciós termékek terén regisztrálták: ranitidinum (-81,4%), levofloxacinum (-70,8%), vancomycinum (-65,4%), metoclopramidum (-35,7%), lidocainum (-30,9%) és piracetamum (-30,5%).
A kórházi kezelések során használt, intravénásan alkalmazott antibiotikumok közül gentamicinből 41,2 százalékkal kevesebbet, ciprofloxacinból 36,3 százalékkal kevesebbet, ceftriaxonból 30 százalékkal, cefuroximból pedig 29,6 százalékkal kevesebbet használtak. 2020. január–október között szintén visszaesett a tavalyi év azonos periódusához képest a metamizol és a hidrokortizon használata, mégpedig 22 százalékkal, de infúziós oldatokból, így nátrium-kloridból 26,4 százalékkal, glükózból pedig 25,9 százalékkal kevesebbet alkalmaztak. Hasonló a helyzet egyébként az injektálható fájdalomcsillapítók, érzéstelenítők, izomlazítók esetében is.
Nagyon súlyos a helyzet a speciálisan, az onkológiai kórházakban, osztályokon és ambulanciákon használt gyógyszerekkel is, ezekből több mint tíz százalékkal kevesebbet használtak. Sajnos ennek nem az az oka, hogy kevesebb lenne a daganatos beteg Romániában, hanem az, hogy a betegek vagy nem fértek hozzá, vagy nem vettek részt a kezelésen.
„Jelentősen csökkent a kórházakban felhasznált gyógyszerek mennyisége az akut vagy krónikus betegek orvosi szolgáltatásokhoz való hozzáférésének nehézségei miatt, és azért is, mert az emberek az esetleges megfertőződéstől félve nem mernek kórházba menni. Emellett a járóbeteg-rendelőkben felírt gyógyszerekhez is sokszor nehéz hozzáférni — például a pajzsmirigybetegek levotiroxin készítményéhez, a cukorbetegek metformintartalmú készítményeihez —, vagy újabban már a gyakran használt antibiotikumok némelyikéhez” — nyilatkozta a visszaesés kapcsán a Terapia Cluj gyógyszergyártó vezérigazgatója, a Romániai Ipari Gyógyszergyártók Patronátusának elnöke.
A koronavírus-járvány tehát már most komoly hatással van a romániai betegek egészségi állapotára, mivel vagy nem fordulnak segítségért a kórházakhoz, vagy akadályozott az orvosi szolgáltatásokhoz, gyógyszerekhez való hozzáférésük. A PRIMER elnöke szerint a 2021-es évben a betegek állapotának romlására számítanak, hiszen késik a kezelésük vagy meg sem kapják azt. Arra kérik egyúttal a hatóságokat, hogy maximális felelősséggel kezeljék a helyzetet, és a következő, 2021-es évre jelentős pénzügyi forrásokat irányozzanak elő a hazai egészségügyi rendszer számára.

Bumbuluţ Krisztina

 

Több  nyugdíjas részesül gyógyszerár-támogatásban
Január 1-jétől 1608 lejre nő a 90 százalékos gyógyszerár-támogatásra vonatkozó nyugdíjhatár.
Hazai gyógyszerek tűnhetnek el a gyógyszerpiacról
A magas árak miatt eltűnhet az országban gyártott gyógyszerek egy része – a PRIMER szerint a drágulás a gyógyszeriparban felhasznált anyagok és alapanyagok minden kategóriájára kiterjed.
Országos gyógyszerhiány – Szatmár megye nem érintett
Országszerte gyógyszerhiány van a kórházakban és a gyógyszertárakban – Románia egyes kórházaiban már most gondot okoz bizonyos gyógyszerek hiánya, műtéteket kell elhalasztani és dr. Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerint a dolgok még rosszabbra fordulhatnak.