×
2024. 04 23.
Kedd
Béla
13 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

A szatmári dolgozók 35%-a minimálbéres

2021.12.08 - 06:47
Megosztás:
A szatmári dolgozók 35%-a minimálbéres
Infografika: Erdélystat
Az átlagkereseteket és az alkalmazotti létszám alakulását vizsgálta Romániában és Erdélyben az Erdélystat. Kiderült, a romániai átlagnál kisebb az erdélyi megyék alkalmazottainak nettó átlagfizetése.

Az elmúlt tizenhárom év alatt a romániai nettó átlagkereset nominális értéken 146%-ot emelkedett, 1309 lejről 3217 lejre, ami reálértéken számolva 73%-os bővülést jelent — derül ki az Erdélystat friss elemzéséből. Az Európai Unió tagállamaihoz képest továbbra is jelentős a lemaradás, viszont ennek mértéke számottevően mérséklődött. 2020-ban egy romániai háztartás tagjainak keresetei az uniós átlag mintegy 34–35%-át érték el euróban kifejezve. Ha figyelembe vesszük az országok közötti árszínvonal-különbségeket is, ez kétharmad körüli arányt jelent. A magyarországi nettó keresethez képest 2020-ra nagymértékben apadt a lemaradás, háztartástípustól függően az ottani keresetek 90–95%-át keresik meg a romániaiak.

Az adatok értelmezéséhez fontos adalék, hogy Romániában a járványhelyzet ellenére jelentősen nőtt az átlagkereset. Az Erdélystat elemzői szerint ennek egyik oka az lehet, hogy a megszorítások hatására nagyobb eséllyel olyanok veszítették el a munkájukat, akik alacsonyabb keresettel rendelkeztek, így korábban lefelé húzták az átlagot. Erre utal az, hogy országos szinten az átlagos alkalmazotti létszám mintegy 133 ezer fővel, a minimálbérrel alkalmazottak száma pedig 142 ezer fővel csökkent 2019 és 2020 között.

Romániában 2020-ban 3217 lej volt a nettó átlagkereset, Erdélyben pedig 3004 lej. Erdélyen belül Közép-Erdély és a Bánság haladta meg az átlagot, 3467 és 3194 lejes átlagkeresettel. Dél-Erdély (2976 lej) és Partium (2630 lej) az erdélyi átlag alatt helyezkedett el, a legalacsonyabb átlagkereset pedig Székelyföldön (2524 lej) és Észak-Erdélyben (2573 lej) volt.

Ágazatok szerint vizsgálva 2020-ban Romániában az átlagkereset a szállodaiparban és a vendéglátás ágazatában volt a legalacsonyabb (1762 lej), a szellemi szolgáltatások ágazatában pedig a legmagasabb (5251 lej). Románia minden régiójában a vendéglátásban volt a legalacsonyabb a nettó átlagkereset; ugyanakkor Erdélyben, Moldvában és Havasalföldön a legmagasabb nettó átlagkeresetet a közigazgatásban dolgozók vihették haza, Bukarest-Ilfov régióban pedig a bányászatban dolgozóké volt a legmagasabb átlagkereset (8493 lej).

Ágazatok szerint vizsgálva 2020-ban Erdély régióiban a legalacsonyabb nettó átlagkereset a vendéglátásban dolgozóké volt. Míg Székelyföldön, a Partiumban, Dél-Erdélyben és Észak-Erdélyben a közigazgatásban, addig Közép-Erdélyben és Bánságban a szellemi szolgáltatások ágazatában volt a legmagasabb a nettó átlagkereset 2020-ban.

Erdélyben is az egészségügyi szektorban nőtt leginkább az átlagkereset, ez a közép-erdélyi régióban a leghangsúlyosabb. Szintén jelentősen nőttek a keresetek az építőiparban, a könnyűiparban, a mezőgazdaságban és a kereskedelemben. Székelyföldön a legnagyobb bővülés az építkezésben, az egészségügyben és a kereskedelemben volt tetten érhető; Közép-Erdélyben a szellemi szolgáltatások ágazata emelkedett még ki; a Partiumban pedig szintén az egészségügyben, az építkezésben és a mezőgazdaságban volt jelentősebb a keresetbővülés.

Erdélyen belül a legerőteljesebb kontraszt a szellemi szolgáltatások terén volt megfigyelhető, itt átlagosan 157%-kal emelkedett 2008 és 2020 között a keresetek mértéke. A régión belül Közép-Erdély emelkedett ki, Székelyföldön, illetve Észak-Erdélyben jelentősen átlag alatti volt ebben az ágazatban a keresetek növekedése. A legalacsonyabb növekedés Erdélyben is a bányászat és szállítás ágazataiban volt megfigyelhető,

2020-ban Romániában a szálloda és vendéglátás ágazatában, Erdélyben pedig a könnyűiparban csökkent a legnagyobb mértékben az alkalmazottak átlagos létszáma az előző évhez viszonyítva. Ágazatok szerint vizsgálva az átlagos alkalmazotti létszámot 2008 és 2020 között Romániában és Erdélyben a nagymértékű csökkenés a bányászatban és a könnyűiparban volt jellemző, a növekedés pedig a szállodaiparban és vendéglátásban, valamint a szellemi és egyéb szolgáltatásokban volt megfigyelhető.

Sokan dolgoztak minimálbérért

Az Erdélystat elemzése a munkaügyi felügyelőségtől igényelt adatok alapján arra is rámutat, hogy 2020 végén az alkalmazottak közel egyharmada — Romániában a 31, Erdélyben a 32%-a — minimálbérrel volt alkalmazva. Erdély régiói közül a minimálbérrel alkalmazottak aránya Észak-Erdélyben és Székelyföldön volt a legmagasabb (44, illetve 39%), ezeket Partium követi 38%-kal. Dél-Erdélyben 27%, Bánságban és Közép-Erdélyben pedig 28% volt a minimálbérrel alkalmazottak aránya.

Tavaly az év végén a Szatmár megyei alkalmazottaknak a 35 százaléka volt minimálbérrel alkalmazva, ezzel pedig jobban állunk, mint a minket körülvevő megyék: Biharban ugyanis az alkalmazottak 39, Szilágyban 41, Máramarosban pedig közel a fele, pontosan 47 százaléka volt minimálbérrel alkalmazva.

A teljes elemzés az erdelystat.ro honlapon olvasható. SZFÚ

 

Tiltakozó akciókba kezdtek hétfőn a postai alkalmazottak
A postások február 29-éig naponta 11:30 és 14 óra között terveznek tüntetni Bukarestben a kutatási, innovációs és digitalizációért felelős minisztérium előtt. A postásállomány nagyobbik hányada minimálbért kap.
Nő a minimálbér, de csökkenni fog a fizetés
Furcsa módosítás fog életbe lépni 2024. január elsejétől: emelni kell a bruttóját annak, aki két éve van minimálbéren, de emiatt lehet, hogy kevesebb lesz a nettója.
A hátuk közepére kívánják a minimálbér-emelést
Megint szóba került a minimálbér emelése, megint tiltakoznak a kisvállalkozások: nem fogják tudni kitermelni, ha 3000 lejről 3300 emelkedik a minimálbér.