×
2024. 04 16.
Kedd
Csongor
14 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.68 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

A szem láthatatlan ellensége: UV-sugárzás

2020.07.15 - 15:36
Megosztás:
A szem láthatatlan ellensége: UV-sugárzás
Évről évre nagyon sok szó esik arról, hogy a nyári időszakban védeni kell a bőrt a káros ultraibolya sugaraktól, arról viszont ritkábban hallani, hogy a láthatatlan UV-sugarak a szemet is károsítják. A megfelelő napszemüveg gyerekeknél is különösen fontos.

Az ultraibolya sugárzás nemcsak a bőrünket, de a szemünket is károsíthatja. Összefüggésbe hozható a szürke hályog és a pterygium vagy más néven „kúszóhályog” kialakulásával, egyes kutatások szerint pedig növelheti a vakság vezető okaként emlegetett makuladegeneráció (AMD) előfordulásának esélyét is.

Az UV-sugárzásnak tulajdonképpen három fajtáját különböztetjük meg: az UV-A- és az UV-B sugarakat, valamint létezik egy úgynevezett UV-C-sugárzás is, amit tulajdonképpen a Föld légköre kiszűr, elnyelődik az ózonrétegben, így ez utóbbi inkább csak a pilótákra és űrhajósokra jelenthet veszélyt. Ami ellen viszont nekünk védekeznünk kell, az az UV-A- és UV-B-sugárzás — hívja fel a szatmáriak figyelmét Bodonyi Árpád, az Optiwell Optika optometristája.

Ultraibolya sugárzás egész évben ér minket, de nagyobb az UV-sugárzásnak való kitettség rizikója a nyári hónapokban, illetve a fényvisszaverő felszínek közelében — vízparton, homokos részeken vagy hóban, illetve magas hegységekben.

Bizonyos határig a bőr pigmentsejtjei védelmet nyújtanak az UV-sugarakkal szemben — szemünknek azonban kevés védelem adatott meg.

Az UV-A-sugárzás egy 315–400 nanométeres tartományból érkezik, ér el bennünket, és általában bőrgyógyászati panaszokat okoz. Ez állandóan jelen van a nap folyamán, áthatol a felhőrétegeken, ablaküvegen. Az UV-B-sugárzás 283–315 nanométer közötti tartományban mozog, ez az a típusú sugárzás, amely barnítja a bőrt, vannak pozitív élettani hatásai — például segít a D-vitamin előállításában —, viszont ez az a típusú sugárzás, amit a szemlencsénk el is nyel — magyarázta a szakember, éppen ezért kell védeni a szemet, hogy minél kevesebb hatoljon be a szem belsejébe.

Mindezt jó minőségű szemüvegekkel — napszemüveg, fehér gyógyászati lencsével elkészített szemüveg — tehetjük meg elsősorban, amelyek megfelelnek bizonyos feltételeknek, melyek közül az egyik legfontosabb szempont, hogy mind az UV-A-, mind az UV-B-sugarakat kiszűrjék. Ráadásul az UV-szűrők olcsó technológiának számítanak.

Minél nagyobb, annál jobb, hiszen az oldalról bejutó napsugarak is károsíthatják a szemet, ezért a hajlított ívű, nagy lencséjű napszemüvegeket érdemes választani. Fontos tudni, hogy ha a lencséken nincs UV-szűrő, csak sötétítenek, akkor a pupilla kitágul, s ezáltal még több káros sugárzás érheti akadálytalanul a szemet.

A megfelelő napszemüveg gyerekeknél is különösen fontos, emellett széles karimájú kalap viselése ajánlott még borúsabb időben is — emelte ki még a szakember.

Bumbuluţ Krisztina

Szemünk fénye, gyermekünk látása (X)
Nem kell már Kolozsvárra utazni, ha gyerekünk szemészeti problémával küszködik. Az élet apró iróniája, hogy pont a „kincses városból” költözött Szatmárnémetibe az a szakember, aki legszívesebben éppen a gyerekekkel foglalkozik. A neve dr. Diana Pop.
Nő a rövidlátás előfordulási gyakorisága
Napjaink egyik leggyakoribb szemészeti problémája, hogy nő a rövidlátás előfordulása a lakosság körében, figyelmeztetnek a szakemberek.
UV-lámpával ne fertőtlenítsenek!
Az UV-fény helytelen alkalmazása sérülést okozhat, a közegészségügyi szakemberek nem ajánlják.