×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
7 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

A szervátültetéseket is megakasztotta a járvány

2021.06.05 - 09:00
Megosztás:
A szervátültetéseket is megakasztotta a járvány
Fotó: Waltraud Grubitzsch/ZB/dpa
Több mint 7200 hazai lakos vár valamilyen szervre. Donorokból a koronavírus-járvány előtt sem volt túl sok Romániában, a pandémia azonban még jobban visszavetette a számukat.

Pénteken volt a szervadományozás hazai napja. A romániai Országos Transzplantációs Ügynökség tegnapra konferenciát is szervezett arról a példa nélküli kihívásról, amely elé a járvány állította a szervadományozási rendszert, ugyanakkor felhívta a figyelmet azoknak a lakosoknak az ezreire, akiknek az egyetlen esélyük az életre a szervátültetés. A korszerű hazai transzplantációs program alapjait egy szakemberekből álló kis csoport fektette le még 1992-ben, 1997-ben történt meg az első, több szervet érintő átültetés, 2004-ben pedig létrehozták az Országos Transzplantációs Ügynökséget. Az elmúlt évtizedekben betegek ezreinek az életét sikerült megmenteni transzplantációval — emelték ki tegnap.

A transzplantáció minden szakasza, az adományozástól a beültetésig egy nagyon összetett, érzékeny folyamat, amelyet szinte matematikai pontossággal kell végrehajtani, ugyanakkor őrült vesszőfutás az idővel. A transzplantációs tevékenység mindig a donorok számától függ: minél több a donor, annál több beteg életét lehet megmenteni. 2005-től a donorok száma évről évre nőtt: 2005-ben még 11 donort jegyeztek, 2013-ban és 2014-ben viszont már elérte a Romániához hasonló országok átlagosnak tekintett szintjét, amikor 132-t, illetve 138-at regisztráltak. Ez a növekedés új transzplantációs központok megnyitását tette szükségessé. A növekedéshez ugyanakkor a média is hozzájárult, jegyezték meg, hiszen népszerűsítette a szervadományozás önzetlen gesztusát. 2016 után azonban egy nehezebb időszak következett, csökkent a donorok száma, így transzplantációs beavatkozásokból is kevesebbet jegyeztek — olyan év is volt, amikor mindössze 65 szervdonort regisztráltak. 2019 márciusától azonban ismét állandó ritmusban fejlődött az Országos Transzplantációs Ügynökség tevékenysége.

Annak ellenére, hogy a 2020-as esztendő rendkívül nehéz volt világszerte az egészségügyi rendszer számára, a szervadományozási és szervátültetési tevékenység megszakítások nélkül zajlott. Bár visszaesett a transzplantációk száma Romániában, de nem drámaian, akadtak ugyanis ebben az időszakban olyan más országok, központok, ahol átmenetileg fel kellett függeszteni a transzplantáció területén végzett tevékenységet. Ennek ellenére a járvány a hazai transzplantációs rendszerre is rányomta a bélyegét. Míg 2020 első hónapjában Romániában 29 szervdonort regisztráltak, idén mindössze 13-at. Május végéig kevéssel, 19-re emelkedett az elhalálozott szervdonorok száma, az élő donorokkal együtt pedig összesen 2 szívátültetésre, 64 veseátültetésre (30 élő donoros) és 21 májátültetésre (5 élő donoros) került sor.

Hétezren várnak szervre

A transzplantáció akkor indokolt, ha valamely létfontosságú szerv betegség vagy sérülés miatt elvesztette működőképességét vagy egy fontos funkcióját, és azt mesterséges úton nem vagy csak átmenetileg lehet pótolni. Ez alól kivételt képez a szövetátültetések jelentős része (szaruhártya, csont, ín). Nem szabad figyelmen kívül hagyni azt, hogy a sikeres szövet- vagy szervátültetés lényegesen jobb rehabilitációt és életminőséget biztosít, mint bármelyik más megoldás, illetve a szív-, a tüdő- és a májátültetés az életben maradás egyetlen esélyét nyújtja a beteg számára.

A szervátültetésre várók egy országos várólistán vannak nyilvántartva. A szervátültetésre szoruló betegeket a kezelőorvos terjeszti fel a várólistára. A megfelelő várólista-bizottság döntése alapján az alkalmas beteg országos várólistára kerül. A várólistán lévő betegek állapotában, elérhetőségében bekövetkező változásokat folyamatosan frissíteni kell, hogy szervriadó esetén azonnal elérhető legyen minden alkalmas beteg. Az Országos Transzplantációs Ügynökség adatai szerint nagyon hosszúak a hazai várólisták, több mint 7200-an szerepelnek most ezeken. A szervátültetésre váró betegek közül a legtöbben vesére várnak, most pontosan 3162-en.

Ki lehet szervdonor?

Két lehetőség van a szervadományozásra: elhunyt (agyhalott) donor és élő donor által. Elhunyt donor esetében az agyhalál megállapítása után akkor történhet szervkivétel, ha az elhunyt életében nem tett ez ellen tiltakozó nyilatkozatot, és a hozzátartozói felajánlják a szerveit. Élő donor esetében pedig akkor történhet szervadományozás, ha a donor a beteg egyenes ági rokona. Nagy segítség lehet a hozzátartozó számára, ha ismeri az elvesztett hozzátartozó véleményét, mert nem alakul ki benne olyan félreértés, hogy neki kellene az elhunyt helyett döntést hoznia, amire nincs lehetőség az önrendelkezéshez való jog szerint. Az önrendelkezési jog a saját testre vonatkozik, éppen ezért senki nem dönthet más testéről, más szerveiről.

Ahhoz, hogy valaki ma donor legyen Romániában, és ez szerepeljen az egészségügyi kártyáján, a hatályos törvények szerint közjegyzőnél kell erről nyilatkozatot tennie, majd ezt el kell juttatnia a háziorvosához.

Bumbuluţ Krisztina

 

Szervkivétel a megyei kórházban – idén hatodjára!
Idén már a hatodik szervkivételre került sor a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban – tájékoztatott az egészségügyi intézmény.
Csökkent a szervdonorok száma
Idén már 25 éve, hogy Romániában is végeznek szervátültetéseket, a világjárvány azonban a transzplantációs tevékenységet is negatívan befolyásolja. Jelentősen csökkent a donorok száma.
Tizenhárman kaptak új esélyt
Tizenhárom ember kapott új esélyt az életre három gyászoló család, közöttük egy szatmári fiatal szeretteinek döntése révén. 48 órás szervkivételi és transzplantációs maraton volt.