×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
5 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Két barangoló

A színes pavilonok körútja Herkulesfürdőn

2021.04.18 - 09:45
Megosztás:
A színes pavilonok körútja Herkulesfürdőn
Fotók: Habarics Zsolt
A Cserna völgyében fekvő egykori üdülőváros, Herkulesfürdő hatalmas hírnévnek örvend. Amíg történelmi épületein, legendás fürdőin úrrá lesz az enyészet, ölelő mészkőszikláin, különleges fenyvesein, frissítő forrásain nem fog az idő vasfoga.

Herkulesfürdő (Băile Herculane) a meleg forrásvizek istenéről, Herkulesről kapta a nevét. Már a rómaiak felismerték a vizek gyógyító erejét, és fürdőket hoztak létre. A város a 19. században élte fénykorát, amikor elegáns fürdőiben, barokk stílusú palotáiban még a császári pár (Ferenc József és Sisi) is látogatást tett. Mára teljesen két részre szakadt a város: míg a központban magas hotelek, zsúfolásig telt piacok és kirakatvásárok csábítják a látogatókat, addig rozsdamart kapuk, omladozó vakolat, kitört ablakok, feltört fürdők, megcsonkított szobrok és díszek jellemzik az óvárost. Az embert egyszerre fogja el a csodálat és a szörnyülködés.

hirek/2021/aprilis/17/8-herkulesfurdo.jpg

A természetszerető ember elvágyódik innen a mészkősziklák csúcsaira, az erdők mélyére, a források és vízesések mellé, felfedezni a természet örök szépségét. Számos túraútvonal közül lehet választani hosszúság és nehézségi szint szerint. Mi most a színes pavilonjairól ismeretes körtúrát választottuk. S mivel szerettünk volna minél több ösvényt bejárni, így a túra során számos egyéb látnivalót is útba ejtettünk.

hirek/2021/aprilis/17/10-kilatas.jpg

A Diana III-as forrás mellől indultunk, ahol jól látható információs táblák jelezték, hogy mire is számíthatunk követve a kék háromszög jelzést. Rövid és könnyed sétával értük el az első célállomást, vagyis a Zöld–Schneller Pavilont (Foişorul verde).

hirek/2021/aprilis/17/2-zold-pavilon.jpg

Ezt a kilátót a 19. század első felében építették, elnevezése azóta többször is megváltozott. Egy kis sziklás lépcsőn helyezkedik el, közvetlenül a Neptunuszfürdő (Imperial) felett. Kivételesen szép panorámás kilátás nyílik innen az üdülőhelyre és a Domogled-hegységre. Megközelíthető a Coronini-fennsíkról is (Platoul Coronini), mely nem képezi a Domogled–Cserna Nemzeti Park részét, de körülöleli azt. A fennsíkról csodálatos látvány nyílik a magasba nyúló hotelekre és a városra. Tisztása remek helyet nyújt a táborozásra. A napelemek mellett elhaladva egy erdei ösvényen csatlakozik be a túraútvonal a pavilonok körútjába. A kilátót elhagyva követtük az utat az első útelágazásig.

hirek/2021/aprilis/17/3-munk-forras.jpg

Itt a bal oldalra térve meglátogattuk a Munk-forrást (Izvorul Munk). Különlegessége, hogy egy mészkőfal tövében található. A víz a sziklákból tör elő, és egy kis gáton át folyik le a mohával beborított köveken. A forrás mellett kis lóca várja a látogatókat, ideális hely a pihenésre és felfrissülésre. Visszatértünk az útelágazáshoz, majd jobbra haladva elértük a következő állomást. Ezen a szakaszon már kicsit emelkedik az út, de itt is jól követhetők a jelzések. Ezek a célállomások viszonylag közel vannak egymáshoz, így alig húsz perc múlva már láthatjuk is a sárga, Jubileumi-csúcs elnevezésű pavilont (Piscul Jubiliar). Nevét a Vaskapu-csatorna felavatása tiszteletére kapta, amely megkönnyítette a Duna-parti hajózást. A pavilonból nyíló kilátást egy fiatal bükkfasor rejti el. Az információs táblán olvashattuk a császári pár látogatásainak történetét. A második pavilon és az Erzsébet-szikla között még körülbelül 25 perc séta várt ránk emelkedővel, de gyönyörű erdei úton. Majd balra kanyarodva érkeztünk meg a túra egyik legkiemelkedőbb pontjára, a vörös, Erzsébet-pavilonhoz (Foişorul Elisabeta). Valószínűleg 1887-ben épült, 500 méter tengerszint feletti magasságban — Sisi felkérésére, aki köztudottan imádta a természetet, az erdőt és annak vadvilágát. A hegy csúcsáig újabb meredek emelkedő vár, de a lombok árnyékában meghúzódva egy jól felszerelt menedékház kárpótol majd minden fáradságért. Itt csak egyetlen szabály van, hogy mindenki hozzon magával valami mások számára is használható dolgot, bármilyen apróságot.

hirek/2021/aprilis/17/4-sarga-pavilon.jpg
hirek/2021/aprilis/17/5-voros-pavilon.jpg

A lefelé vezető úton meglátogattuk a túra negyedik kilátóját, a nevezetes Csorich- (Ciorici-) pavilont. Egy szikla kúpján helyezkedik el, 391 méter magasságban, azon az útvonalon, amely a Római szállodától az Erzsébet-csúcsig vezet felfelé. Ez a kilátás ihlette meg 1887 áprilisában Sisit is, amikor megírta a Csorich tetején (csúcsán) című versét, melynek pár sora a tájékoztató táblán is olvasható, sajnos csak román nyelven.

hirek/2021/aprilis/17/7-csorich-pavilon.jpg

Szabad fordításban így hangzik: „A hó rózsaszínben ragyog a Domogled falain,

Izzó búcsúként küldik a napsugarak.

A sötét fenyők ringatják az esti szél fájdalmát,

ott, hol a tűfenyők a sziklák birodalmából a mély völgyekre néznek.

Az éjszaka lassan borul a természetre, finoman mellkasához ereszkedik,

Lent a Cserna táncol egyedül, habbal koronázva, és átkarolja a tavasz.”

A pavilon mögül egy rövid ereszkedővel értük el a Gőzbarlang bejáratát (Peştera cu aburi). Önmagában a hely nem igazán látványos. Csupán egy repedésen keresztül érezni a kb. 55 Celsius-fokos, meleg gőzt, és hallani lehet, ahogyan a hévíz valahol forr a sziklák mélyén.

hirek/2021/aprilis/17/9-barlang.jpg

A pavilonhoz visszatérve tovább haladtunk lefelé a Római szállodához. A körtúra megkoronázásaként meglátogattuk a Cserna völgyének egyik kihagyhatatlan látványosságát, a Tolvajok vagy Betyárok barlangját (Peştera Hoţilor vagy Grota Haiducilor). A bejárathoz lépcsősor vezet,143 méter hosszú, nagy termekkel. A barlang nagy régészeti jelentőséggel bír. Nagyon sokan látogatják, és az idők során összegyűlt falain egy aláírás-gyűjtemény, mely 1820-ra nyúlik vissza.

Közeledve a város utcáihoz újra megcsapja orrunkat a gyógyvíz jellegzetes kénes szaga. A város most is nyüzsög. A látogatók egy részét a fürdők gyógyító hatása, másokat a romos épületek vonzzák ide, a természetjárók pedig a Cserna völgyének szépségeit szeretnék felfedezni. Bármi okból is látogatjuk meg a hét meleg forrás vidékét, Herkules isteni ereje mindenkit elvarázsol.

Szöveg: Habarics Ilona