×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
10 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

A tüdő egészsége fontosabb, mint valaha

2021.11.18 - 15:22
Megosztás:
A tüdő egészsége fontosabb, mint valaha
Fotó: Getty Images
A tüdő egészsége fontosabb, mint valaha — ez volt a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) elleni küzdelem világnapjának idei mottója, és szintén ezt üzente a Román Tüdőgyógyász Társaság is a tegnap online megtartott lakossági tájékoztató eseménye során.

A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) elleni küzdelemre hívták fel tegnap a figyelmet az egészségügyi szakemberek A tüdő egészsége fontosabb, mint valaha mottóval megrendezett világnapon. A Román Tüdőgyógyász Társaság által szervezett lakossági tájékoztató beszélgetésen, melyet online bárki követhetett, elhangzott, hogy országszerte több mint 1 millió lakos szenved krónikus légúti betegségben, ami fokozott rizikót jelent a koronavírus-fertőzés szempontjából. A betegek körében magasabb a kockázata, hogy a fertőzés súlyosabb lefolyású lehet, éppen ezért soha nem volt még olyan fontos az, hogy vigyázzunk a tüdőnk egészségére, és igyekezzünk szigorúan betartani az egészségügyi óvintézkedéseket.

A Közegészségügyi Statisztikák és Tájékoztatás Országos Központja (CNSISP) által kiadott, az idei év első felére érvényes statisztika szerint Romániában 455 454 regisztrált COPD-s beteg volt, Szatmár megyében 4236 páciens szerepelt az egészségügyi szakemberek nyilvántartásában. Országszerte százezer lakosból 2350,6 személyt érint a krónikus obstruktív tüdőbetegség, Szatmár megyében ez százezer lakosra számítva 1275,9 beteget jelent.

A betegség leggyakoribb tünete a nehézlégzés, amely együtt járhat tartós köhögéssel, fokozott nyáktermeléssel. A légzésfunkció romlása miatt a beteg fáradékonnyá válik, és a betegség előrehaladásával a mindennapi tevékenységek is problémát jelenthetnek, mert a beteg a kisebb terheléseknél is fulladást érez.

A Román Tüdőgyógyász Társaság szerint a dohányzás egyértelműen a legfőbb oka a COPD kialakulásának és a tünetek súlyosbodásának, ezért messze az a legtöbb, amit a COPD-s beteg tehet a maga érdekében, hogy leáll a füstöléssel. De mivel visszafordíthatatlan betegségről van szó, ezért a már kialakult betegség a cigarettázás elhagyásával sem szűnik meg, azt kezelni kell. A COPD kezelésének fő céljai a tünetek enyhítése, a betegség súlyosbodásának lassítása és a hirtelen fellángolások kockázatának csökkentése. A jelen járványügyi helyzetben ugyanakkor minden krónikus obstruktív tüdőbetegségben szenvedőnek nagyon körültekintőnek kell lennie, hatványozottan oda kell figyelnie a megelőzésre.

Mit lehet tenni?

A COPD-s betegek esetében fokozottan érvényes, hogy a járvány időszakában kerüljék a tömeget, a zsúfolt helyeket. Maradjanak otthon, a szabadban történő mozgáshoz, sétához olyan helyszíneket válasszanak, ahol kevesen járnak, például erdőben való kirándulásra érdemes a jó levegő miatt is kimozdulni, ha van rá lehetőségük.

A szabadban tartsák a 2 méteres távolságot a többi embertől, és gyakran mossanak kezet, kerüljék az arcuk — különösen az orruk, a szájuk és a szemük — megérintését, mert ezek révén könnyen megfertőződhetnek.

COPD-s betegeknek fontos a rendszeres gyógyszerszedés koronavírus-járvány idején. Nagyon fontos, hogy a betegségük legyen jól kontrollált. Ha a tüneteik rosszabbodnak, vagy új panaszok jelennek meg, haladéktalanul értesítsék telefonon kezelő- vagy háziorvosukat! A biztonságos orvosi kontroll távkonzultáció segítségével is lehetséges, így akár telefonon vagy online beszélgetés során is tudja a kezelőorvos a gyógyszerezést módosítani vagy tanácsokkal ellátni a beteget.

Az immunrendszer megfelelő működéséhez szükséges a pihentető alvás, az egészséges táplálkozás és a mozgás. Figyeljünk erre is, a járvány időszakában különösen!

Ha korábban nem tették, akkor most itt az ideje letenni a cigarettát. A dohányzás önmagában is rizikótényező a koronavírus-fertőzés szempontjából, de jelentős mértékben rontja a COPD tüneteit is. A COPD-s betegekkel egy háztartásban élőknek is figyelniük kell a megelőzésre. Ha a lakáson kívül járnak, hazatérés után azonnal váltsanak ruhát, és alaposan mossanak kezet! A gyakran használt tárgyakat, kilincseket naponta szükséges fertőtleníteni.

Bumbuluţ Krisztina

 

Fontos a magas vérnyomás kezelése
Kardiológusok, neurológusok, diabetológusok és háziorvosok kongatják meg a vészharangot a magas vérnyomásos esetek elterjedtsége miatt Romániában. A felhívás pedig épp a hipertónia világnapján érkezik, amelyet minden évben május 17-én tartanak.
Penészgombák: komoly bajt okozhatnak
A penészgombák olyan vegyületeket állítanak elő, amelyek egy része hasznos, mint az antibiotikum, azonban számos közülük káros egészségügyi hatással bír, ilyenek például a mikotoxinok. Élelmiszereinkben és otthonainkban egyaránt előfordulhatnak.
Mindent a szívedért — országos kampány
165 ezer középkorú lakost kívánnak megvizsgálni egy országos szűrőprogram keretében, hogy azonosítsák a kardiovaszkuláris kockázati tényezőkkel rendelkező személyeket. A kampány zöme a csatlakozó háziorvosok rendelőiben zajlik majd.