×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
13 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Alattomos betegség a gyomorrák

2021.04.13 - 17:00
Megosztás:
Alattomos betegség a gyomorrák
Tartósan fennálló gyomorpanaszok esetén ne halogassuk az orvoshoz fordulást / Fotó: medicalnewstoday.com
Hasznos információkat osztott meg a gyomorrákról a megyei kórház gasztroenterológusa. Sajnos a gyomorrák leggyakrabban előrehaladott stádiumig tünetmentes, ez az oka a késői felismerésnek, az előrehaladott esetek magas arányának az orvoshoz kerülő betegek között.

A gyomorrák a gyomorfal nyálkahártyájából kiinduló rosszindulatú daganat. Előfordulása szerencsére csökkenő tendenciát mutat az elmúlt évtizedekhez képest, ám még mindig jelentős számú új esetet diagnosztizálnak évente. A WHO adatai szerint 2020-ban több mint 1 millió új esetet találtak világszerte, ami az összes regisztrált rosszindulatú betegségnek körülbelül az 5,6 százalékát teszi ki, így az 5. leggyakoribb daganatfajta a világon. Az esetek több mint 70 százaléka a fejlődő országokban figyelhető meg, gyakrabban figyelhető meg Kelet-Ázsiában, Kelet-Európában és Dél-Amerikában.

A gyomorrák tünettana korai stádiumban nem jellegzetes, ha jelentkeznek is tünetek, akkor azok általában enyhék, így a betegség gyakran csak előrehaladott formában ismerhető fel — közölte dr. Cristian Costea, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház gasztroenterológusa. Gyanús jelek, tünetek, melyek utalhatnak gyomorrákra: étvágytalanság, egyéb okkal nem magyarázható fogyás; gyomortáji kényelmetlen érzés, bizonytalan hasi fájdalom; hányinger, gyakori émelygés, hányás (előrehaladott stádiumban vérhányás); ritkán tapintható tumor a has felső részén; étel-, illetve húsundor; állandó teltségérzet a gyomorban; fekete széklet; vérszegénység; nehezített nyelés.

A gyomorrák kialakulása összetett, többlépcsős folyamat, amelyben a genetikai tényezők mellett alapvető az étrend és a környezet szerepe. A gyomorrákos esetek mindössze 10 százalékában fedezhető fel öröklődés vagy családi halmozódás.

„A gyomorrákra leginkább hajlamosító tényező: a dohányzás, az elhízás és az ülő életmód. Az ilyen típusú rák megelőzéséért az életmód javításával rengeteget tehetünk: le kell szokni a dohányzásról, kiegyensúlyozottan kell étkezni, és rendszeresen mozogni kell” — hangsúlyozza a gasztroenterológus. A kiegyensúlyozott táplálkozás, a magas sótartalmú, füstölt ételek fogyasztásának kerülése, valamint a rostban, vitaminokban gazdag, sok friss zöldséget és gyümölcsöt tartalmazó étrend csökkenti a gyomorrák kialakulásának kockázatát. Kutatások alapján különösen kedvezők a magas béta-karotin-tartalmú zöldségek (sárgarépa, sütőtök), valamint a C- és E-vitamint tartalmazó élelmiszerek. A táplálkozáson kívül fontos életmódtényező a betegség megelőzésében a rendszeres testmozgás, valamint a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás kerülése.

Tartósan fennálló gyomorpanaszok, illetve ismert családi halmozódás esetén javasolt a háziorvos, illetve szakorvos felkeresése, hiszen számos gyomorrákra hajlamosító állapot könnyen és jól kezelhető, amellyel hatékonyan megelőzhető a súlyos betegség kialakulása.

Bumbuluţ Krisztina

Információszerzési szokások a fiatalok körében
Napjainkban egyre inkább észrevehető, hogy a fiatal generáció sokkal hamarabb fordul különböző közösségimédia-felületekhez információkért, mint hogy a hagyományos, túlnyomó részt hiteles sajtót használná hírforrásként — a platformok között a TikTok is szerepel.
Virsli, amelyiknek csak a 10 százaléka hús
Nem találtak olyan, a nagykereskedelemben forgalmazott sertésvirslit, amely nem tartalmazna legkevesebb két adalékanyagot. Emellett olyan is akad, amelyiknek mindössze a 10 százaléka hús. Az InfoCons fogyasztóvédelmi szervezet újabb vizsgálatot végzett.
Emésztőszervi panaszok is jelezhetik
A napokban jelentősen megnőtt a gyermekek körében a COVID-19-betegek száma, az esetek súlyossága miatt egyelőre nem kell aggódni.