×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
13 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Publicisztika

Bálint tanár úr dilemmái

2021.01.15 - 17:42
Megosztás:
Bálint tanár úr dilemmái
Bálint tanár úr nemrég haladta meg a hatvan évet, büszke arra, hogy harmincötödik éve tanít matematikát ugyanabban az iskolában.

Mindig arra törekedett, hogy a legrosszabb tanulókkal is megismertesse a matematika alapismereteit, azokkal pedig, akik matematikából felvételiznek, külön foglalkozik az iskolában, a magánórát is iskolai feladatkörnek tekinti. Nem minden kollégájának tetszik, hogy „túlbuzgó”, többen azt tartják, hogy a tanárok feladatköre egy bizonyos óraszámra korlátozódik, minden egyéb tevékenység iskolán kívüli, amit nem lehet társadalmi munkaként elkönyvelni. Bálint tanár úr nem veszi figyelembe az ilyen véleményeket. Végzi a dolgát a maga módján, ahogy azt egykori tanáraitól megtanulta. Azzal sem törődik, hogy megváltozott a világ, és más pennával írunk, hogy a lelkiismeretiséget eltaposta a piacgazdaság, ő végzi a maga dolgát, mert meggyőződése, hogy ez a feladata.

A járvány megjelenése után, amikor kezdetét vette az online oktatás, számtalan kérdés merült fel benne. Nem kellett sokat gondolkodnia, hogy megállapítsa, ez az oktatási forma nem lesz eredményes. Nem állítja azt, hogy lehetetlen ilyen formában tanítani, de a tanügyi rendszer még nincs felkészülve rá. Bálint tanár úr látja, hogy ebbe az irányba halad a világ, de ez nem az ő világa. Számára nagyon fontos a személyes kapcsolat a diákokkal és minél gyakrabban a szülőkkel is. Amikor kiáll az osztály elé, látja, hogy kik azok a diákok, akiket érdekel a tananyag, s kik azok, akikkel külön vagy másképp kell foglalkozni. Nem titkolja, hogy nem erőssége az internethasználat, de egyáltalán nem gond annak a megismerése. Néhány nap alatt a fia mindenre megtanította, ami a digitális órák megtartásához szükséges, de szomorúan tapasztalta, hogy az osztály valamennyi tanulójához egyként szólhatott, néhány esetben látott egy-egy arcot, de a kapcsolat teljesen elgépiesedett.

Bálint tanár úr nem adta fel. Meg sem fordult a fejében, hogy nem lesz megoldás. Véleménye szerint a legjobb az lenne, ha mielőbb lecsengene a járvány, és visszaállna minden a maga rendjébe. Nagyon sok kollégája viszont az online oktatást tartja előnyösnek, úgy látják, hogy kényelmesebb a pedagógusoknak és a diákoknak is. Egyre többen állítják, hogy vannak még hibák és akadályok, de hatékony fejlesztéssel azokat ki lehet javítani. Bálint tanár úr azon csodálkozott, hogy ezt a nála sokkal fiatalabb tanárok szorgalmazzák, akik nem tudni, miért, de nem gondolnak arra, hogy az állandó online oktatás bevezetése a pedagógusok számának a csökkentését hozhatja maga után.

A nagy meglepetés az volt, amikor egy felmérés alapján kiderült, hogy a digitális oktatás nem volt eredményes, nagyon sok a pótolni való, amit akár szombatonként is meg lehet tenni. Kérdés persze, hogyan lehet szombaton pótolni a hétköznapi mulasztásokat, de egy idő után ez is kiderül. Megtörténhet, hogy a szombati pótlások sem lesznek eredményesek, a tananyagot pedig csak a nyári vakációban lehet újra megpróbálni elsajátítani. Bálint tanár úr meglátásai valósnak bizonyultak. A legtöbben egyetértenek vele, de elhallgatják. Nehéz lenne eldönteni, hogy milyen irányba kellene elmozdulni a hatékonyság érdekében. A pedagógusok véleménye megoszlik, a szülők is másként állnak hozzá a dolgokhoz. Mindenki a saját érdekeit tartja szem előtt, vitatható, hogy milyen hangsúlyt helyeznek a diákok érdekeinek az érvényesítésére. Mert az lenne a fő cél, hogy a jelenlegi nehéz időkben a szükséges tudást és nevelést megszerezve hagyják el a diákok az iskolát.

Bálint tanár úr halkan jegyezte meg: „A történelem folyamán mindig nehéz idők voltak, mégis mindig megtalálták a társadalmak a kiutat a nehézségekből, a válságos időszakokból. Igaz, elég gyakran elkövették azt a hibát, hogy mire felismerték, hogy hol hibáztak, és mi a megoldás, nagyon sok mindenről lemaradtak, azt is mondhatnánk, hogy elég sok volt az áldozat. Lehetne annyit tanulni a múlt hibáiból, hogy ne kövessük el azokat újra. Lehet, hogy megoldás az online oktatás, de jó tudni, hogy ez a fajta oktatási módszer megöli a személyes kapcsolatokat.

Elek György