×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
10 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Külföld

Beutazási korlátozások: és mi lesz az átingázókkal?

2020.07.14 - 07:04
Megosztás:
Beutazási korlátozások: és mi lesz az átingázókkal?
Romániából át lehet-e ingázni Magyarországra? És csak munkavégzés céljából? Mivel lehet/kell hitelt érdemlően igazolni, ha osztrák rokonokhoz tartva vagyunk átutazóban Magyarországon? Sok még a kérdőjel a ma éjféltől életbe lépő korlátozásokkal kapcsolatosan.

Ma éjféltől lépnek életbe a magyarországi beutazási korlátozások — s bár az többé-kevésbé tisztázott, milyen feltételek és szabályok vonatkoznak a Romániából (és más sárga jelzésű országokból) belépő magyar és nem magyar állampolgárokra, azt jelen pillanatban továbbra sem lehet még tudni, hogy például a határon átingázók szerdán reggel milyen feltételekkel tudnak elindulni/eljutni a másik ország területén lévő munkahelyükre.

A Magyar Közlönyben megjelentek értelmében a korlátozott sávban történő határátlépés esetében úgy fogalmaznak: a külpolitikáért felelős miniszter által meghatározott szomszédos állam polgárai Magyarország területére legfeljebb 24 óra időtartamra az államhatártól számított 30 kilométeres távolságon belülre beléphetnek. Ezek a személyek Magyarország területének az államhatárvonaltól számított 30 kilométeres sávján belül kötelesek tartózkodni, és kötelesek a belépést követő 24 órán belül elhagyni Magyarország területét. A rendelet ugyanakkor nem tér ki arra, hogy melyek azok a „külpolitikáért felelős miniszter által meghatározott szomszédos államok”, amelyek polgáraira érvényes ez a könnyítés — mint ahogy az sincs pontosítva, hogy csak az átingázók/munkavállalók vagy a határ menti 30 km-es sávban lakók közül bárki, bármilyen célból átmehet 24 órára Magyarországra. (A jelenlegi meghatározás ugyanis utóbbira értendő, s amennyiben ez így van, az azt is jelentheti, hogy a szatmárnémeti lakos átautózhat a fehérgyarmati strandra vagy a csengeri gyógyszertárba, kormányhivatalba).

Agrárágazati idénymunkások

Érik a paprika, az uborka, s a magyarországi gazdák mindig szívesen fogadtak fel romániai napszámosokat a másik Szatmár határ menti falvaiból — a szabályozás szerint a szomszédos államokból érkező, agrárágazatban dolgozó személyek csak az országos rendőrfőkapitány által erre a célra kijelölt és a rendőrség honlapján közzétett határátkelőhelyen, csoportosan léptethetők be Magyarország területére. Az agrárágazatban dolgozók csak akkor léphetnek be Magyarországra, ha a munkáltatójuk legalább 48 órával a tervezett belépés előtt az országos rendőrfőkapitány által meghatározott elektronikus formában értesíti az illető személyek belépéséről a kijelölt és igénybe venni kívánt határátkelőhely szerint illetékes határrendészeti kirendeltséget, közölve az adataikat. Az agrárágazatban dolgozók egészségügyi ellenőrzésen esnek át a határátkelőn. Belépésük feltétele, hogy a vizsgálat során nem állapítják meg COVID-19-fertőzés gyanúját. Az agrárágazatban dolgozókat a magyar járványügyi hatóság nyilvántartásba veszi, és 14 napig munkahelyi karanténba kerülnek — ez azt jelenti, hogy szálláshelyüket csak a munkavégzés céljából és csak csoportosan hagyhatják el, étkezésükről és ellátásukról a munkáltató gondoskodik.

Átutazás és humanitárius folyosó

Szintén sok kérdés vetődik fel a Magyarország területén való átutazással kapcsolatosan is. A külföldről érkező nem magyar állampolgár személyforgalomban, az országon való áthaladás érdekében beléphet Magyarország területére, ha a belépéskor aláveti magát egészségügyi vizsgálatnak, és az nem állapítja meg a fertőzés gyanúját. (A rendelet nem tisztázza, hogyan történik a vizsgálat, és milyen tünetek alapján nyilvánítják fertőzésgyanúsnak az átutazni kívánó személyt.) A jogszabály szerint az átutazás céljából történő határátlépés további feltétele, hogy a külföldről érkező nem magyar állampolgár rendelkezzen a schengeni határellenőrzési kódexben előírt beutazási feltételekkel; hitelt érdemlően igazolja az utazásának célját és utazása célországát, valamint hogy a célországba történő beutazása és ennek érdekében a tervezett utazás útvonalán fekvő, Magyarországgal szomszédos államba történő belépése biztosított — de hogy miként lehet hitelt érdemlően igazolni, ha valaki például Ausztriába, Németországba utazik rokonlátogatóba, s hogy rokonai fogadják, elszállásolják, az továbbra sincs tisztázva, mint ahogy nem volt korábban sem. Nincs tisztázva az sem, hogy tranzitforgalomnak minősül-e, ha valaki (akár magánszemély, akár menetrend szerinti mikrobuszjárat) a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre visz olyan személyt, aki aztán onnan továbbrepül.

Ami biztos: az átutazni kívánó nem magyar állampolgár a Magyarország területén történő áthaladás során csak a rendőrség által meghatározott útvonalon (tranzitútvonalon) közlekedhet, és kizárólag az áthaladáshoz elengedhetetlenül szükséges okból — így különösen egészségügyi vagy műszaki okból —, a rendőrség által meghatározott pihenőhelyeken állhat meg, és a rendőrség által megszabott idő — de legfeljebb 24 óra — alatt köteles elhagyni Magyarország területét.

Szabó Kinga Mária

besorolas-1

Felvonult a szlovák rendőrség a magyar határon
Szlovákia hétfő este nagy erőket vonultat fel a Magyarországgal közös határán – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök és Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter. Szlovákia a Gázai-övezetben kialakult helyzet, valamint a lehetséges biztonsági fenyegetések miatt döntött így.
Schengen: nem lesz eltörölve a Romániát kizáró döntés
Az Európai Unió Bírósága (EUB) „nyilvánvalóan elfogadhatatlanként” elutasította Eugen Tomac keresetét, amelyben a román európai parlamenti képviselő az EU Tanácsa Románia schengeni csatlakozását elutasító tavaly december 8-i határozatának megsemmisítését kérte.
115 illegális határátlépési kísérletet számoltak az elmúlt 24 órában
Ki így, ki úgy próbált átjutni Románia nyugati határszakaszán az elmúlt 24 órában – egy azonban biztos: tervük meghiúsult, és jelenleg illegális határátlépési kísérlet vádjával folyik ellenük eljárás.