×
2024. 04 24.
Szerda
György
12 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

COVID-19: mikor ajánlatos elvégeztetni a tesztet a szakemberek szerint?

2020.11.23 - 16:22
Megosztás:
COVID-19: mikor ajánlatos elvégeztetni a tesztet a szakemberek szerint?
Fotó: businesswire.com
Újabb ajánlásokat tett közzé az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) a COVID-19-tesztelést érintő prioritásokkal kapcsolatban. Akinél pozitív a gyorsteszt, ajánlatos a PCR-tesztet is elvégeztetniük. Gyerek páciensek esetében a kísérő személyt is tesztelni kell.

Az Országos Közegészségügyi Intézet szerint a következő esetekben indokolt a tesztelés kezdeményezése: olyan személyek esetében — beleértve az egészségügyi alkalmazottakat is —, akiknél jelentkeznek a tünetek; olyan személyeknél, akiknél pozitív lett az antigéngyorsteszt eredménye; az igazoltan fertőzöttek szoros kontaktjainál, akiknél tünetek jelentkeznek; szervátültetés előtt álló személyeknél (tünetmentesek), szervdonoroknál, a megfigyelési periódusban levő szervátültetetteknél (két teszt 24 óra alatt); azon orvosoknál és más egészségügyi szakembereknél, akik a szervátültető központtól kiszállnak a szervkivételt végző központhoz (tesztelés kéthetente); betegség vagy gyógyszeres kezelés miatt immundeprimált személyeknél (tesztelés legtöbb 48 órával a kórházba utalás előtt); kemoterápiás kezelés alatt álló, tünetmentes daganatos betegeknél (tesztelés 48 órával minden kezelés, illetve kórházi felülvizsgálatra jelentkezés előtt); sugárkezelés alatt álló, tünetmentes daganatos betegeknél (tesztelés az első kezelés előtt, majd 14 naponként, a kezelés végéig); műtéti beavatkozás előtt álló, tünetmentes daganatos betegeknél (tesztelés legtöbb 48 órával a beavatkozás előtt). Gyerek páciensek esetében a kísérő személyt is tesztelni kell.

Ajánlott a hemodialízis alatt álló, tünetmentes személyek havi kétszeri tesztelése; a hemodialízis alatt álló, tünetmentes személyeké, akik igazolt fertőzöttek kontaktjai (két teszt 6–7 nap különbséggel); hemodialízis alatt álló személyeké, akiknél jelentkeznek a tünetek; intézményesített gondozásban élő, tünetmentes személyeké (tesztelés havonta kétszer); ápolást, gondozást nyújtó intézmények, központok személyzetéé (tesztelés heti rendszerességgel); az intézményesített vagy otthoni karanténban levő, vagy igazoltan fertőzött személy közeli kontaktjának minősülő, tünetmentes, várandós nőké (tesztelés az utolsó kontaktustól számított 14. napon, ha addig nem jelentkeztek tünetek); valamint az igazoltan fertőzött személyek szoros kontaktjának minősülő, tünetmentes egészségügyi alkalmazottaké (tesztelés a fertőzöttel való utolsó érintkezéstől számított 6–7. napon). 

Az INSP szerint a teszteredmény kézbesítéséig az egészségügyi dolgozók folytathatják tevékenységüket az előírt óvintézkedések betartásával. Pozitív teszt esetén az egészségügyi alkalmazottaknak is — akár vannak tüneteik, akár nincsenek — ugyanazt az eljárást kell követniük, mint más fertőzötteknek.

B. K.

Szatmári áldozata is van az influenzának
Szatmári áldozatot is követelt az influenza-szezon: a megyei közegészségügyi igazgatóság közlése szerint, az elmúlt héten egy, a 15–49 év közötti korcsoportba tartozó szatmári belehalt a vírusfertőzés okozta szövődményekbe.
Növekszik a megbetegedések száma
Ha enyhén is, de növekedett a felső légúti megbetegedéssel, influenzával, COVID-19 megbetegedéssel, tüdőgyulladással küszködő Szatmár megyei lakosok száma – derül ki a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság portálunkhoz eljuttatott adataiból.
Sok a beteg gyerek Szatmár megyében
Egyre több az influenzás, tüdőgyulladásos beteg Szatmár megyében. Egy hét alatt megkétszereződött a hivatalosan nyilvántartásba vett felső légúti megbetegedésben szenvedők száma – közölte portálunkkal a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság.