×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
8 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

COVID-19-oltás: bízzák a kismamákra a döntést!

2021.01.21 - 14:34
Megosztás:
COVID-19-oltás: bízzák a kismamákra a döntést!
Fotó: Eyepix
Ne korlátozzák a hatóságok a kismamák és a szoptató anyák hozzáférését a COVID-19 elleni vakcinákhoz, a szakorvosok pedig beszélgessenek el erről a lehetőségről pácienseikkel! — kéri a Román Szülészek és Nőgyógyászok Társasága.

Felhívást tett közzé a Román Szülészek és Nőgyógyászok Társasága (SOGR), amelyben arra kéri a hatóságokat, hogy ne korlátozzák a terhes nők és a szoptató anyák hozzáférését a COVID-19 elleni vakcinákhoz, ezt az Európai Unióban és az Amerikai Egyesült Államokban sem teszik. Arra is kérik az oltáskampányt népszerűsítő szakembereket, hogy hagyják abba az olyan üzenetek közvetítését, miszerint „nem oltunk terhes nőket” vagy „nem biztonságos a terhes nők immunizálása”.

Azt javasolják a romániai szülészeknek és nőgyógyászoknak, hogy beszéljenek a COVID-19 elleni oltásokról pácienseikkel, folytassanak kiegyensúlyozott párbeszédet velük, világosan és érthetően, minden lehetőséget mérlegelve mondják el a várandósoknak és a szoptató anyáknak a tudományos tényeket, a nemzetközi kutatócsoportok által elfogadott konszenzusokat a vakcinázással kapcsolatban — derül ki a SOGR elnöke, dr. Radu Vlădăreanu szülész-nőgyógyász, egyetemi docens által szignózott közleményből.

Fontos hangsúlyozni azt, ami biztosan ismert, a tényeket, de azt is el kell mondani, ami még nem bizonyított: minden részletet meg kell osztani velük a COVID-19 betegséggel kapcsolatban, mindazokat a szövődményeket, amelyek az anyára és gyermekére veszélyesek lehetnek, a vakcinákról ismert tudnivalókat, és azt is, miért korlátozott egyelőre az oltásuk. Azt is el kell mondani, hogy a vakcina ugyanolyan mellékhatásokkal jár, mint a széles közösség számára, gyakoriságban és intenzitásban is.

Azt, hogy beoltatja-e magát, a páciens kell eldöntse, miután az összes szükséges információt megkapta, és a szülészek-nőgyógyászok válaszoltak minden kérdésére. Arról is beszélni kell, hogy a kismama milyen veszélyeknek van kitéve a munkahelyén és az otthonában egyaránt, hogy amennyiben megfertőződik és megbetegszik, nemcsak magát, hanem a vele egy fedél alatt élőket is nagy veszélynek teszi ki, főleg akkor, ha ő maga és a hozzátartozói ismert társbetegségekben is szenvednek. 

Támogatni kell azokat a terhes vagy szoptató nőket, akik minden információ tudatában úgy döntenek, hogy nem oltatják be magukat, valamint azokat is, akik az immunizálás mellett teszik le a voksukat — húzzák alá a szakemberek.

Bizonyított tények

A Román Szülészek és Nőgyógyászok Társasága egy sor tudományos kutatáson alapuló, bizonyított tényt is felsorol közleményében, amelyek 2020 decemberében és 2021. január első felében születtek. Mint kiderült, a COVID-19-ben szenvedő terhesek esetében sokkal nagyobb az esélye annak, hogy súlyos lefolyású lesz a betegség, mint a nem várandós, COVID-19-ben szenvedő nőknél. Noha a COVID-19 súlyos formájának abszolút kockázata alacsony, magasabb a kockázata annak, hogy nem várandósokkal ellentétben a kismama intenzív terápiás kezelésre szoruljon, légzéstámogatásra is szükség legyen.

A diabéteszes, elhízott állapotos nők esetében sokkal magasabb a rizikója annak, hogy súlyos lefolyású legyen a koronavírusos megbetegedés, mint azon várandósok esetében, akiknek nincs ilyen társbetegségük. A nemzetközi szakértői csoportok egyetértenek abban, hogy a COVID-19 megbetegedés szempontjából a terhes nők a magas kockázatú populációhoz tartoznak, a rákos, elhízott, cukorbeteg, vesebeteg, szívbeteg, cisztás fibrózisban vagy immunszuppresszióban szenvedő lakosokkal egyetemben.

A most Romániában elérhető két COVID-19-vakcinát nem tesztelték terhes nőkön, ezért nincs specifikus biztonságossági adat a terhességre vonatkozóan. A Moderna által végzett DART-tanulmányok (Data from Developmental and Reproductive Toxicity – Adatok a fejlődési és reproduktív toxicitásról), melyeket 2020. december 4-én publikáltak, azt mutatják, hogy a vakcinának nincs káros hatása a reprodukcióra és az embrionális fejlődésre egerekben. A Pfizer–BioNTech DART-tanulmányai rövid időn belül várhatók, és az előzetes adatok szerint a vakcinának nincs káros hatása a reprodukcióra. Figyelembe véve ezen oltások hatásmechanizmusát és a II. és III. fázisú klinikai vizsgálatok eredményeit, várható, hogy a vakcinák hatékonysága és biztonságossága a terhes nők esetében ugyanaz legyen, mint a nem várandósok esetében.
Az Amerikai Egyesült Államokban ebben a hónapban kezdődnek a kutatások a várandósok beoltásáról — teszik hozzá a szakemberek. Hamarosan egyébként újabb adatokkal szolgálnak majd arról a több mint 330 ezer terhes nőről, akik az Egyesült Államokban egészségügyi dolgozók, és akik elsőbbséget élveznek az immunizálási programban — a becslések szerint a legtöbbjük kérte a vakcina beadását.
Számos oltást adnak évtizedek óta a terhesség ideje alatt — olyanokat, melyek nem élő, legyengített vírust tartalmaznak —, mint például az influenza elleni vagy a diftéria-tetanusz-szamárköhögés elleni háromkomponensű oltás, káros mellékhatásokról pedig sem az anyák, sem gyermekeik esetében nem számoltak be. A COVID-19-vakcinák ugyanolyan magas biztonsági előírásoknak felelnek meg, mint a már régóta alkalmazott védőoltások — szögezi le a Román Szülészek és Nőgyógyászok Társasága. 

Nemzetközi szakvélemények

A romániai szakemberek külföldi kollégáik állásfoglalásait is ismertetik. Az Amerikai Szülészek és Nőgyógyászok Társasága (ACOG) által december 21-én kiadott állásfoglalás szerint például nincs adat arra vonatkozóan, hogy a terhesség alatt a COVID-19 elleni oltás ellenjavallott lenne — a nőknek szabadon kellene eldönteniük, hogy beoltatják-e magukat. Álláspontjuk szerint a vakcina a teherbe esés szándéka esetén is beadható, a második, emlékeztető oltást pedig akkor is be lehet adni, ha a teherbe esés az első oltás beadása után következik be.

Az amerikai Szoptatási Orvostudományi Akadémia (ABM) szerint bár szoptató nőket nem vontak be a klinikai vizsgálatokba, de az adatok arra utalnak, hogy a vakcina nem jut át a tejbe, és semmiképpen nem hat az újszülöttre. Ha a COVID-19-vakcinát lenyelik, és nem intramuszkulárisan adják be, akkor megemésztődik és azonnal inaktiválódik. Egy, a terhesség ideje alatt beoltott nő nagy valószínűséggel továbbítja az antitesteket a tej révén az újszülöttnek, és ezáltal bizonyos immunitást nyújt neki, amely a szoptatás folytatásával csak nőni fog.

A nagy-britanniai Királyi Szülészeti és Nőgyógyászati Társaság (RCOG) és a Védőoltási és Immunizálási Vegyes Bizottság (JCVI) álláspontja szerint elővigyázatosságból a rutinszerű oltás a terhes nők esetében még nem ajánlott az adatok hiánya miatt. Ennek ellenére javasolják a COVID-19 elleni védőoltást azoknak a terhes nőknek, akik sérülékenyek, társbetegségekkel rendelkeznek, az immunizálás lehetőségét pedig a kezelőorvosukkal kell megvitassák. Azt is kiemelik, hogy az egészségügyi és a szociális rendszerben dolgozó terhes nők körében is meg kell vitatni az oltás lehetőségét. Ezek az ajánlások a jelenlegi adatokon alapulnak, amíg a klinikai adatok nem teszik lehetővé az oltás rutinszerű ajánlását minden terhes nő számára — áll az állásfoglalásban.

Bumbuluţ Krisztina

Ingyenes eb sterilizálási és élősködő-mentesítési akció
Bécsi állatorvosokkal közösen szervez akciót a szatmárnémeti Ham ham Egyesület a Mobovet állatorvosi rendelő és a Szatmár megyei Prefektusi Hivatal március 2. – 4. között.
Megint zajlik a csip nélküli kutyák azonosítása
Megkezdődött az ingyenes ebvakcinázási akció Szatmár megyében, de „nem kutyát oltanak, hanem csipet”. Házalni fognak az állatorvosok, jelenteniük kell ha azonosító nélküli kutyát találnak.
Influenza: két patikában oltanak Szatmár megyében
Hétfőn, október 2-án elrajtolt Romániában az influenza elleni oltási kampány. Új szabályozás lépett életbe, mostantól a vakcinát az igénylőnek kell kiváltania a patikából, amivel vagy visszamegy a családorvoshoz, vagy a patikus oltja be. Szatmár megyében egyelőre két patikában oltanak.