×
2024. 04 24.
Szerda
György
12 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

COVID-tesztelés a West Medicánál

2020.11.24 - 11:38
Megosztás:
COVID-tesztelés a West Medicánál
Különböző COVID-tesztek elvégeztetésére van lehetőség Szatmárnémeti elismert magán-járóbetegrendelőjének laboratóriumában, a West Medica Klinikán. Az egyik a vírust azonosítja, a másik a fertőzést követően az immunrendszer termelte antitesteket.

Az új koronavírus elleni harc egyik fő eszköze a tesztelés, a megfelelő diagnosztikai eljárások ugyanis lehetővé teszik a fertőzés jelenlétének gyors felismerését, a betegek megfelelő ellátását. A SARS-CoV-2 vírus kimutatására szolgáló tesztekre pedig egyre nagyobb az igény a szatmáriak körében is. Jó tudni, hogy a megyeközpont elismert magán-járóbetegrendelője, a West Medica Klinika laboratóriumában két különböző módszeren alapuló tesztelésre is lehetőség van, a tesztek közötti eligazodásban pedig dr. Olosz Ferenc biokémikus, a klinika laboratóriumának minőségfelelőse nyújtott segítséget.

A COVID-teszteknek jelenleg két fő kategóriája található meg a piacon: az egyik típusba azok tartoznak, melyek a vírus jelenlétét vizsgálják, a másik csoportba pedig azok, melyek a vérben található COVID-19-specifikus ellenanyagokat mutatják ki.

Az RT-PCR-tesztelés jelenleg az arany-standard módszer, ez a hivatalosan is elfogadott alapeljárás — ezt alkalmazza például a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság. Ez a legspecifikusabb és legérzékenyebb vizsgálati módszer, hátránya viszont, hogy komoly szakértelmet és felszerelést igényel, ugyanakkor hosszadalmas is az elvégzése, hiszen akár több napba is kerülhet, míg a letesztelt személy megkaphatja az eredményt.

Magas specificitású, és gyors eredményt ad a minimálisan alacsonyabb érzékenységű, olcsóbb és hatékony antigénteszt, melynek elvégzésére a West Medica Klinikán is lehetőség van. Ez közvetlenül a vírust azonosítja, az eredményt pedig rendkívül gyorsan, a laboratóriumba érkezést követő 1–2 órán belül már megkaphatja a vizsgálatra jelentkező.

„A vizsgálathoz szükséges mintát az orrüreg hátulsó részéből vesszük le. A teszt működési elve a terhességi tesztekéhez hasonlít: a levett felső légúti mintát sóoldatban feloldjuk, majd ezt belecsepegtetjük a tesztkazettába. Ha a mintát adó személy fertőzött, akkor két csík jelenik meg, ha nincs elegendő mennyiségű vírus a szervezetében, vagy nem fertőzött, akkor csak egy” — magyarázta a biokémikus. A mintavétel speciális mintavételi eszközt és szaktudást igényel, kellően képzett és gyakorlott személy végezheti védőfelszerelésben. Akkor ajánlott, amikor az orvos a klinikai tüneteket igazolni szeretné — a pozitív eseteket nagyon nagy arányban azonosítja. Mindegyik tesztnél — így az RT-PCR esetén is — fennállhat ugyanakkor, hogy álnegatív eredményt ad, éppen ezért nem mindegy, hogy a fertőzöttség melyik fázisában végzik el.

A gyorsteszt a potenciális megfertőződéstől számított 5–7. napon történő mintavétel esetén a legbiztosabb, akárcsak az RT-PCR-teszt esetében.

Szerológiai vizsgálat elvégzésére is lehetőség van a West Medica Klinikán: a COVID-19-specifikus antitestek (IgM és IgG) kimutatására vérmintából. Míg a PCR- és az antigénteszt a vírus jelenlétét igazolhatja, addig a szerológiai tesztek azt vizsgálják, hogy korábban találkoztunk-e a vírussal, elkezdődött-e már egy arra specifikus válaszreakció. Segíthet a tünetmentes fertőzöttek, illetve a fertőzésen már átesett, immunitást szerzett személyek felderítésében. Ez a típus a tünetek megjelenését követő 7–14. nap között mutatja a legpontosabb eredményt.

„Amint a szervezetbe bekerül egy idegen anyag, például a SARS-CoV-2 vírus, az immunrendszer antitesteknek nevezett fehérjéket kezd el termelni, amelyek ezekhez kapcsolódnak. A fertőzés kezdeti szakaszában, kb. a 6–8. naptól kezdenek megjelenni, majd két héten át növekednek az IgM antitestek, a fertőzés 8–10. napjától pedig megjelennek az IgG antitestek. Az IgM antitestek termelődése az elsődleges immunválaszt, a heveny, aktuálisan zajló fertőzést mutatja, míg az IgG antitestek jelenléte arra utal, hogy a tesztelt személy már átesett a fertőzésen” — mondta. Nagy előnye, hogy az antigénteszthez hasonlóan gyorsan elkészül az eredmény: a mintát automata gép vizsgálja, másnapra pedig már eredményt tud mondani a laboratórium. Az IgG-vizsgálattal utólag is ellenőrizhető, hogy valaki átesett-e a fertőzésen, illetve maradt-e kimutatható ellenanyag a szervezetében. Ha igen, ez azt jelenti, hogy a szervezet ellenáll az esetleges újrafertőződésnek. Jelenleg körülbelül 6–8 hónapra becsülik a szervezet immunitását az újrafertőzéssel szemben.

A mintavétel a West Medica klinikán egy erre kialakított helyiségben történik, minden szükséges óvintézkedést betartva, melyre hétköznapokon 11–13 óra között lehet jelentkezni a klinika Károlyi út 3. szám alatti székhelyén, míg az eredményeket ugyanitt 15–16 óra között adják ki. További információkért forduljanak bizalommal a klinika munkatársaihoz a 0361.409.222-es és 0261.722.725-ös telefonszámokon. (X)

Fotó: xinhuanet.com

Pozitív a brit uralkodó koronavírustesztje
Pozitív lett a brit uralkodó vasárnap elvégzett koronavírustesztje - jelentette be a Buckingham-palota.
Folytatódik a diákok rendszeres tesztelése
Romániában a diákokon végzett gyorstesztek által kimutatott koronavírus-fertőzések kétharmadát a PCR-tesztek is igazolták, ezért folytani fogják a rendszeres szűrést, mert hozzájárul a járvány féken tartásához - jelentette be Sorin Cimpeanu oktatási miniszter.
Kitartanak a fizikai jelenléttel zajló oktatás mellett
Január 28-án országos viszonylatban 26 974 gyerek (0,93%) és 7307 tanügyi alkalmazott (2,7%) volt koronavírusosként nyilvántartva, Szatmár megyében pedig 89 diák és óvodás, illetve 94 tanügyi alkalmazott volt koronavírusos az elmúlt pénteken.