×
2024. 03 19.
Kedd
József, Bánk
-2 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.56 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Csak óvatosan a „sírvásárlással”!

2017.10.21 - 18:00
Megosztás:
Csak óvatosan a „sírvásárlással”!

Az előző évek dömpingjéhez képest ma már valamivel kevesebb a sír- és kriptaeladási hirdetés, de még így is szép számú a kínálat, amely kimeríti az illegális kereskedelem fogalmát.

„Feketéznek az emberek. Hatalmas összegeket kérnek az elöl, első sorban lévő sírokért — mintha ez bármiféle „előnyt” jelentene ezen vagy a másik világon —, aztán mikor temetésre kerül a sor, kiderül, hogy a „vásárló” nem tulajdonosa végső nyughelyének, hiszen nem is lehet, és ráadásul nem is fenntartója az illető egyházközségnek” — mondja ki a lényeget a vasútállomás melletti református temetővel kapcsolatban (és nem csak) a Szatmár-Láncos Református Egyházközség élén álló nt. Korda Zoltán. „Nagyon kevés hely van még a temetőben, bizottság kezeli ezt az ügyet, s általánosan csak az kap temetkezési jogot, aki tíz éve rendszeresen fizeti az egyházfenntartási járulékot — azaz érdekli a Láncos-templom és a közösség tevékenysége, hiszen például a járulékok összegeiből segítjük a rászorulókat, szegényeket is. Vegyes házasságok esetén természetesen adunk temetkezési lehetőséget, hát hogy választhatnánk el egymástól a feleket? A megváltás időtartama itt is 20 év, a díjszabást pedig az egységes gyülekezeti szövetség adta lehetőséggel élve állapítottuk meg — ugyanaz az 'ár', mint a városi temetőben, csak nálunk 20 évre kerül annyiba, mint ott 7 évre. Mondjam úgy, segítségnyújtásként bevezettük a részletfizetési lehetőséget, fél éven át tartó, havi részletfizetéssel” — magyarázza. A szatmárnémeti sírkertek közül talán ez a „legmodernebb”: kamerák pásztázzák a temető főbb útjait, több évvel ezelőtti, önköltséges beszerelésüket a sírrongálások, viráglopások miatti kényszer szülte, most pedig — az utak, járdák folyamatos karbantartása mellett — újabb nagy feladat előtt állnak: a kerítést tervezik kicserélni, és erre gyűjtenek. S bár mint minden egyházközségnek, elvileg lehetőségük van a síremlékek, -kövek dizájnjába beleszólni, ezzel a jogukkal, akárcsak a Magyar utcai temetőben, nem élnek. „Amikor valaki bármilyen okból sírkövet akar cserélni, csak a temetőőrnek kell jeleznie, azok formájába és formatervezésébe nem szólunk bele. Viszont a régi síremlékekre figyelünk, hiszen történelmünk jelzőkövei, s épp ebből a gondolatból kiindulva hozunk létre a temető bejáratának közelében egy 'sírkőmúzeumot', ahová a régi, már sír nélküli műemlékköveket gyűjtjük össze, hogy ne kallódjanak el, s ne érje őket esetleges ártó kezek rossz szándéka” — mondja Korda tiszteletes.

Szatmárnémeti egyik legzsúfoltabb temetője a Mátyás király (Liviu Rebreanu) utcai, melynek területén mintegy fele-fele arányban osztozik a görögkatolikus és a református egyház. „Valami halvány nyoma talán felfedezhető az egykori „területtervezésnek”, de az már akkor sem volt sem túlságosan átgondolt, sem igazán konkrétan meghatározott és betartott. Helyekkel pedig nagyon rosszul állunk, alig-alig van egy-kettő” — válaszol megkeresésünkre a Szatmár-Szigetlanka Református Egyházközség új lelkipásztora, Rácz Ervin Lajos. Mint mondja, a temetkezési jog odaadásánál előnyt élvez ugyan az egyházközséghez tartózó személy/család, de ez nem kizáró ok, főleg vegyes házasságok esetén. „Nem küldjük el sem a más egyházközséghez, sem a más valláshoz tartozót. A sír megváltásának időtartama nálunk is ugyanúgy húsz év, mint máshol, viszont úgy hiszem, városi viszonylatban nálunk a legkisebb az összeg: 300 lej. Az így befolyt összegből a temető fenntartásának és karbantartásának költségeit fedezzük, s persze vannak olyan, a sírkerttel kapcsolatos kiadások, melyeket a görögkatolikus egyházzal közösen fedezünk, például a temetőőr is 'közös ember'” — magyarázza.

Szabó Kinga Mária