×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
14 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Drágább volt a szatmári karantén

2020.08.14 - 10:56
Megosztás:
Drágább volt a szatmári karantén
Romániában átlagosan 3028 lejbe került egy intézményes karanténba helyezett személy ellátása a járványhelyzet ideje alatt, Szatmár megyében ennél valamivel többe, 3653 lejbe.

Pár nappal korábban hozta nyilvánosságra a Számvevőszék azt a jelentést, amelynek alapját a 949 központi és helyi közigazgatási entitásnál a május–július közötti időszakban végzett vizsgálódások szolgálják. A közpénzeknek a szükségállapot ideje alatti kezelését vizsgáló ellenőrzés eredményeit tartalmazó jelentés egyik vaskos fejezete csak és kizárólag az intézményes karanténközpontokat vette górcső alá — pontosabban azokat az összegeket, amelyekért egy-egy szálloda vagy panzió tulajdonosa felajánlotta az épületet a megyei közegészségügyi igazgatóságnak, hogy az intézményes karanténközpontot alakítson ki benne, illetve hogy mekkora összeget fordítottak egy karanténba helyezett személy ellátására. 

A jelentésből kiderül, hogy országos szinten átlagosan 3028 lejbe került egy intézményes karanténba helyezett személy ellátása a járványhelyzet ideje alatt — ám több megyében is ennél (jóval) többet költöttek e célra. A toplistát — mondhatni természetesen — Bukarest vezeti, ott ugyanis átlagosan nem kevesebb mint 5462 lejt költöttek egy intézményes karanténba helyezett személyre (szállás, étkezés, fertőtlenítőszerek). Alig valamivel volt kisebb ez az összeg Brassó megyében (5389 lej), míg Giurgiuban 4491 lejre, Temes megyében pedig 4297 lejre rúgott.
Az országos átlag fölötti költséggel összesen 24 közigazgatási egység szerepel a Számvevőszék lajstromában — többek között Szatmár (3653 lej), Szilágy (3615), Fehér (3602), Kolozs (3596), Szeben (3483), Arad (3299) és Kovászna megye (3065).

Szatmár megyében egyébként 17 szálloda és panzió tulajdonosa/üzemeltetője ajánlotta fel épületét intézményes karanténközpont kialakítása céljából — természetesen nem ingyen, hanem a 201/2020-as törvény 2-es cikkelyében foglalt összegek és pótlékok kifizetésével, amelyeket a költségvetésből biztosítottak számukra. Míg a járvány kezdetén és a szükségállapot teljében az állam által fizetett tarifa 300 lej/éjszaka/fő volt (s a szállodatulajdonosnak ebből az összegből kellett biztosítania a karanténban lévő személy napi háromszori étkezését, valamint a karanténidőszakra és a lakó távozása utáni szobafertőtlenítési szereket), kora nyáron módosult a díjszabás: már csak 230 lejt fizettek, ráadásul nem is a karanténba helyezett személyek száma, hanem az elfoglalt szobák száma után — ami jelentős bevételkiesést is jelentett a szállodatulajdonosoknak, hiszen például egy karanténba került háromtagú családot értelemszerűen egy szobában helyeztek el. 

Szatmár megyében1380 személyt helyeztek intézményes karanténba, jelen pillanatban pedig már csak egyetlenegy intézményes karanténközpont működik.


 

 

Néggyel kevesebb családorvosi ügyeleti központ
Eggyel kevesebb családorvos rendelt Szatmár megyében tavaly, mint azt megelőzően, 2023-ban ugyanakkor néggyel csökkent a háziorvosi ügyeleti központok száma, fogorvosokból szintén néggyel kevesebben dolgoztak a megyében, mint 2022-ben.
Sok a beteg gyerek Szatmár megyében
Egyre több az influenzás, tüdőgyulladásos beteg Szatmár megyében. Egy hét alatt megkétszereződött a hivatalosan nyilvántartásba vett felső légúti megbetegedésben szenvedők száma – közölte portálunkkal a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság.
Egyre több közintézmény tüntet!
Az egészségbiztosító pénztár dolgozói tiltakozása kedden véget ért. Szerdán a gyógyszerészek elégedetlenkedtek az agyonszabályozás miatt és tüntetni készülnek a közegészségügyi igazgatóságokon dolgozók.